29 Mart 2002 Cuma 00:00
Çalışanın hakkını yemeyin
Anayasa Mahkemesi, zorunlu tasarruf adı altında çalışanların yaklaşık 10 katrilyon lirasına el koyan hükümeti uyardı. Yüksek Mahkeme, nemaların ödenmesi gerektiğini vurguladı

Hükümet, Ocak ayı sonu itibariyle nemalarıyla birlikte 10 katrilyon 22 trilyon lirayı bulan zorunlu tasarrufu çalışanlara nasıl ve ne zaman geri ödeyeceğini henüz açıklamazken, Anayasa Mahkemesinden bu konuda önemli bir karar çıktı. Yüksek Mahkeme, çalışanların sistemden çıkmak istemeleri durumunda devlet ve işveren kesintileriyle birlikte hesapta biriken nemanın çalışanın "mülkiyetinde" olduğunu bildirdi.

Nemaların ödenmemesi mülkiyet hakkını zedeler
Anayasa Mahkemesi, "Sözkonusu tutarların belirli sürelere bağlanarak kısmen veya tamamen ödenmesinin engellenmesi mülkiyet hakkının özünü zedelemekte ve onu kullanılmaz hale getirmektedir" düşüncesiyle zorunlu tasarruf yasasının 6.maddesinin 2, 3, ve 4 bentlerini iptal ederken, bu kararın yürürlüğe girmesi için de hükümete 28 Aralık 2002'ye kadar s~|~üre tanıdı.

Hükümete uyarı
Anayasa Mahkemesi, mülkiyet hakkına getirilecek sınırlamaların, "Anayasa'nın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve laik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkelerine aykırı olamayacağına" işaret ederken, milyonlarca çalışanın ödenmesini beklediği, 10 katrilyonu aşkın meblağı nasıl tasfiye edeceğini bilemeyen hükümete uyarı gibi şu kararı aldı: "Önceki kararımızda da belirttiğimiz gibi çalışanların aylık ve ücretlerinden 3417 sayılı Kanun uyarınca kesilen ve tasarrufu teşvik hesabında toplanan tasarruf tutarları üzerinde mülkiyet hakları bulunmaktadır. Adı geçenlerin Devlet katkısı ve nema üzerindeki hakları ise alacak hakkıdır. Bu durumda, itiraz konusu düzenlemelerle anılan miktarların sistemden çıkan kişilere verilmesini engelleyerek haksızlığa uğratılması Anayasa'nın 2 ve 5.maddelerinin amacına aykırıdır"

9 ay sonra yürürlüğe girecek
Gerekçeli kararda, sözkonusu iptal kararlarıyla belirli sürelerde tasarrufta bulunduktan sonra sistemden çıkmak isteyenlere yapılacak ödemelerle ilgili herhangi bir düzenleme kalmayacağı da bildirildi. Doğacak hukuksal boşluğun, kamu düzeni ve kamu yararını bozucu nitelikte olduğu belirtilen kararda, gerekli düzenlemelerin yapılabilmesi için, iptal hükmünün gerekçeli kararın Resmi Gazete'de yayımından itibaren 9 ay sonra yürürlüğe girmesinin de oybirliğiyle benimsendiği açıklandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100