18 Şubat 2012 Cumartesi 11:26
Çalışanlar endişeli
Online araştırma şirketi DORinsight tarafından yapılan Çalışan Memnuniyeti ve Beklentileri araştırması tamamlandı. Araştırmaya göre çalışanların yaklaşık yarısının eğitimini aldıkları konuda çalışma şansına sahip olmadığı ortaya çıktı. Araştırmaya katılanların yüzde 65'lik bir kesimi iş yerinde çalışmalarının karşılığını alamadıklarını belirtirken yaşlar arttıkça emeğinin karşılığını almadıklarını söyleyenlerin sayısı da yükseldi. Araştırmaya 67 ilden, 18 yaş üzeri, yüzde 50'si kadın ve yüzde 50'si erkek olmak üzere farklı sektörlerden ve pozisyonlardan toplam bin çalışan katıldı. Araştırma Online Anket tekniği ile 23-25 Ocak 2012 tarihlerinde arasında gerçekleştirildi. Araştırmada çalışanların meslek seçimlerini nasıl yaptıkları ve çalıştıkları işten memnun olup olmadıkları, çalıştıkları şirket ve kurumdaki mevcut durumlarını ve bağlı oldukları yöneticileri nasıl değerlendirdikleri, 2012 yılını hem kendilerinin hem de şirketlerinin ekonomik durumu açısından nasıl gördükleri soruldu.

Çalışanların yarısı mesleklerini yapmıyor
Araştırmaya katılan erkek ve kadın çalışanların yaklaşık yarısı eğitimini aldıkları konuda çalışma şansına sahip değiller. 25-34 yaş arası çalışanların yüzde 60'ı eğitimleriyle aynı doğrultuda bir iş yapıyor. Meslek seçimi yaparken istediği konuda eğitim alma ve çalışma şansına sahip olamayanların oranı yüzde 31. Buna karşılık şu an çalıştığı işini sevmeyenlerin oranı yüzde 21. Araştırmaya katılan 18-24 yaş arası kadın ve erkeklerin yüzde 65'i kendilerini en az güvende hisseden grubu oluşturdular.

Kadın çalışanlar gelecekten endişeli

Araştırmaya katılan çalışanlar yüzde 63 oranında mesleki olarak gelecek endişesi taşımıyorlar. Ancak cinsiyet bazında baktığımızda gelecekten mesleki olarak endişe duyan kadınların oranı yüzde 66 iken, bu oran erkeklerde yüzde 58 olarak belirlendi.

Çalışanlar emeğinin karşılığını alamıyor
Araştırmaya katılanların yüzde 65'lik bir kesimi iş yerinde çalışmalarının karşılığını alamadıklarını belirtiriyorlar. Yaşlar arttıkça emeğinin karşılığını almadıklarını söyleyenlerin sayısı da artıyor. Gençler arasında (18-24 yaş) bu oran yüzde 49 olmasına karşılık 45 yaş ve üzerindeki çalışanlarda yüzde 73'e yükseliyor. Çalışanların büyük kısmını oluşturan 25-44 yaş arasındaki kesimde karşılık alabildiklerini düşünenler yüzde 35 oranında, mesailerinin karşılığını alamadıklarını düşünenler ise yüzde 65 oldu.

Çalışanlar 2012'den umutlu değil
Araştırmaya katılan 45 yaş ve üzeri çalışanların yüzde 34'ü bu yılın ekonomik olarak pek iyi geçmeyeceği görüşündeler. İstanbul'daki çalışanların yüzde 55'i bu yılın ekonomik olarak daha iyi geçmeyeceğini düşünürken, diğer illerde bu oran yüzde 48. İş değiştirmenin en yoğun olduğu dönem 18-24 yaş (yüzde 60). Bu durum 45 yaş ve üzerinde yüzde 35'e düşüyor. ANKA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137