19 Mart 2012 Pazartesi 11:18
Çanakkale\'de hesapları tutmadı
YENİ MESAJ - İSTANBUL
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül, \"Çanakkale Cephesi\'nin deniz harekatı, kuşkusuz sıradan bir askeri harekat, ya da muharebe olayı değildir\" dedi. Çanakkale  Zaferinin 97. yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yapan Şengül, şunları kaydetti: \"Boğazlar,  konumu ve tarihi önemi itibariyle, İstanbul Karadeniz kapısı, Çanakkale de Ege Denizi kapısı  olarak, geçmişte taşıdıkları ve çağımızda taşımakta oldukları stratejik önem ve değer açısından daima birlikte mütalaa edilmiş ve edilmektedir. Her iki boğaz, klasik ve dar çerçevede sadece Akdeniz\'i Karadeniz\'e, Avrupa\'yı Asya\'ya bağlayan su geçitleri ya da köprüler değil, Akdeniz\'in öteki önemli su geçitlerinden Cebelitarık ve Süveyş kanalı ile de bütünleşerek, dünyanın büyük denizlerini (Atlas ve Hint okyanusu gibi) ve büyük kıta kara parçalarını birbirine bağlayan, daha geniş anlamdaki jeopolitik konumuyla, dünya siyaset ve iktisadiyatı üzerine olan etkilerini bugün de korumaktadır. Bu nedenlerledir ki, Türk Boğazları, uluslararası ilişkilere yön vermede daima odak noktası olmuşlardır. Gerçekten tarihin eski dönemlerinden beri ön planda, Avrupa ve Asya ülkeleri arasında başlamış olan ekonomik, ticari ve siyasi ilişkilerle, askeri hareketler, sürekli olarak Boğazlar bölgesinde cereyan etmiştir. Başka bir deyişle Boğazlar, dünyanın diğer parçalarında pek görülmemiş ardı arkası kesilmeyen mücadelelere sahne olmuştur. Birinci Dünya Harbi öncesinin başlıca büyük devletlerinden Almanya\'nın, \'Drang Nach Osten - Doğuya Doğru Yönelme\' politikası, Rusya\'nın ılık denizlere ulaşma emelleri; İngiltere\'nin \'denizlere egemen olan dünyaya hakim olur\' teorisine dayanarak, özellikle 19. yüzyıldan bu yana güttüğü Rusya\'nın Akdeniz\'e çıkmasını engelleme siyaseti, hep Türk boğazlarında düğümlenmektedir. Boğazların bu tartışma götürmez önemi konusunda Napolyon \'İstanbul bir anahtardır. İstanbul\'a egemen olan dünyaya hükmedecektir. Eğer Rusya, Çanakkale Boğazı\'nı ele geçirecek olursa, Tulon, Napoli ve Korfu kapılarına dayanmış olacaktır\' demekle, Fransa\'nın Boğazlar üzerindeki duyarlılığını açık seçik ortaya koymuş olmaktadır. İşte Boğazlar üzerindeki bu gizli çıkar çatışmalarıdır ki, İngiliz ve Fransızları İstanbul\'u almaya ve Ruslardan önce Karadeniz Boğazı\'na el atmaya yöneltmiş ve Çanakkale Cephesi\'nin açılmasında başlıca etken olmuştur.\"

Senaryo uygulamaya kondu
\"Ruslara silah ve malzeme yardımı sorunuysa, savaşın sadece görünüşteki nedenini  oluşturmuştur\" diyen Şengül, açıklamasını şöyle sürdürdü: \"Böylece büyük devletlerin Türk  Boğazları üzerindeki tarihi emellerini ortaya koyarken, bu devletlerden İngiltere\'nin bu cephenin açılmasında birinci derecede aktif rol aldığını da belirtmek doğru olur. Nitekim İngiliz Donanma Bakanı Churchill, cephenin açılmasında büyük çaba göstermiş ve etkili olmuştur. Gerçekten o, bu cephenin açılmasının baş mimari olmuş, Türklerin askeri gücünü ciddiye  almamış, olayı basit ve sadece \'sınırlı bir cezalandırma hareketi\' olarak görmüştü. En güçlü ve  modern silahlarla donatılmış zırhlılarının Boğaz\'da görünüvermesiyle, Türklerin direnmekten  vazgeçeceğini sanmıştı. Kuşkusuz bu büyük bir yanılgıydı. İngilizler, Çanakkale\'deki Türk  savunmasını ve askerini sadece matematiksel ölçülere vurup, onun yüksek manevi gücünü görmezlikten gelerek, büyük bir hesap hatasına düştüler ve sonunda, önce denizde, sonra da  karada hiç de beklemedikleri amansız cevabı aldılar. Böylece onlar, zaferi Boğaz\'da, Türk top  ve mayınlarına, karada Türk süngüsüne bırakarak çekilip gittiler. Çanakkale savaşlarında 250  binin üzerinde askerimiz şehit düştü. Düşman kayıpları ise bu rakamın üstündedir. Çanakkale savaşlarının unutulmaz kahramanı, Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal\'in başarısı ileride başlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kaynağı oldu. Bağımsızlığımızı savunmak,  yurt topraklarımızı korumak için yapılan savaşlar kutsaldır. Çanakkale ve Ulusal Kurtuluş  Savaşımız kutsal destan savaşlara birer örnektir. Allah\'ın rızasını kazanmak için canlarını feda  eden tüm şehitlerimizin ruhları şadolsun.\"
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.