28 Nisan 2002 Pazar 00:00
Çankaya ?af'fetmedi
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 4754 sayılı "23 Nisan 1999 Tarihine Kadar İşlenen Suçlardan Dolayı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun"un yayımlanmasını uygun bulmayarak, bir kez daha görüşülmek üzere TBMM Başkanlığı`na geri gönderdi.

İade gerekçesi

Cumhurbaşkanlığı basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Sezer, iade gerekçesinde, Yasa'nın 1. maddesiyle 21.12.2000 günlü, 4616 sayılı "23 Nisan 1999 Tarihine Kadar İşlenen Suçlardan Dolayı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun"un, Anayasa Mahkemesi'nin 27.10.2001 günlü Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla iptal edilen 1. maddesinin (2), (4) ve (9) numaralı bentlerinin yeniden düzenlendiğini hatırlattı.

Sezer, 4616 sayılı Yasa'nın 1. maddesinin 2. bendinin birinci paragrafında yer alan "..şahsi hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum edilenler ile aldıkları ceza herhangi bir nedenle şahsi hürriyeti bağlayıcı cezaya dönüştürülenlerin toplam h~|~ükümlülük süresinden on yılindirilir" kuralının, Anayasa Mahkemesi'nin söz konusu iptal kararı gözönünde tutularak, Yasa'`nın 1. maddesiyle yeniden düzenlenen 4616 sayılı Yasa'nın 1. maddesinin 2. bendi ile "müebbet ağır hapis cezasına hükümlü olanların veya şahsi hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum edilenlerin ya da aldıkları ceza herhangi bir nedenle şahsi hürriyeti bağlayıcı cezaya dönüştürülenlerin tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekmeleri gereken toplam cezalarından on yıl indirilir" biçiminde değiştirildiğini hatırlattı.

Sezer, buna paralel olarak bendin ikinci paragrafının da "Birinci paragraf hükümlerine göre çekmeleri gereken toplam cezalarından on yıllık indirim yapıldıktan sonra ceza süresi dolmuş olanlar, iyi halli olup olmadıklarına bakılmaksızın ve istemleri olmaksızın derhal; toplam cezaları on yıldan fazla olanlar kalan cezalarını çektikten sonra şartla salıverilirler" şeklinde değiştirildiğini belirtti.

Özel af niteliğinde

Sezer, düzenlemenin toplu özel af niteliğinde olduğunu belirtti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.