25 Kasım 2002 Pazartesi 00:00
Çankaya başörtüsüne NEGATİF
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, başörtüsü konusunda Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyesi olduğu dönemlerde verdiği kararları destekleyici nitelikte konuştu. 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu ve bir grup öğretmeni kabul eden Sezer, özel alanda özgürlük kapsamına girdiğinden kuşku bulunmayan başörtüsünün kamusal alanda kabul edilip edilemeyeceği sorununun Anayasa Mahkemesi kararları ile çözümlendiğini iddia etti.

CHP ile paralel düşünceler

Sezer, şu görüşleri savundu: "Yüksek mahkeme, yükseköğretim kurumlarında başörtüsünü serbest bırakan yasal düzenlemeyi Anayasa`ya aykırı bularak iptal etmiştir. Anayasa Mahkemesi'nin yerleşik kararlarına göre, artık anayasa ile bağdaşmayacağı için kamusal alanda başörtüsünü serbest bırakacak bir yasal düzenleme yapılması olanaksızdır. Kamusal alanı düzenleyen hukuksal kurallar görmezden gelinerek, uygulamada dini kuralları geçerli kılmak da hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmaz.

Bir kez daha vurgu~|~lamak isteriz ki, Anayasa'nın değiştirilemez nitelikte görerek güvenceye altığı Cumhuriyet'in temel ilkelerinden vazgeçilmesi asla söz konusu olamaz." Sezer'in bir grup CHP milletvekili ile başörtüsü konusunda paralel düşünce taşıması dikkat çekti.

İşte Sezer'in çok tartışılacak sözleri

Cumhurbaşkanı Ahmet

Necdet Sezer'in hukukun temel ilkeleri ve laiklik bağlamında çok tartışılacak sözleri şöyle:

"Anayasa'yı resmen yorumlamaya yetkili tek organ olan Anayasa Mahkemesi'nin çeşitli kararlarında vurgulandığı gibi, Türkiye Cumhuriyeti'nin laiklik anlayışı, Atatürk devrimlerine ışık tutan, Türk aydınlanma çağını başlatan, tüm ilke, kural ve kurumların temelini oluşturan ve Türk Ulusu'nu çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkaracak laiklik anlayışıdır. Anayasa'da belirtildiği gibi laiklik ilkesi uyarınca, devletin sosyal, ekonomik, siyasal ve hukuksal temel düzeninin din kurallarına dayandırılması olanaksızdır.

Toplumun gündeminden çıkmış bulunan başörtüsünün yeniden sorun durumuna getirilmesinin kimseye yararı yoktur.

Özel alanda özgürlük kapsamına girdiğinde kuşku bulunmayan başörtüsünün, kamusal alanda kabul edilip edilemeyeceği sorunu Anayasa Mahkemesi kararlarıyla çözülmüştür. Yüksek Mahkeme, yükseköğretim kurumlarında başörtüsünü serbest bırakan yasal düzenlemeyi Anayasa'ya aykırı bularak iptal etmiştir.

Anayasa Mahkemesi'nin yerleşik kararlarına göre, artık, Anayasa`yla bağdaşmayacağı için, kamusal alanda başörtüsünü serbest bırakacak bir yasal düzenleme yapılması olanaksızdır.

Kamusal alanı düzenleyen hukuksal kuralları görmezden gelinerek uygulamada dini kuralları geçerli kılmak da hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmaz.

Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, Anayasa'nın değiştirilemez nitelikte görerek güvenceye aldığı Cumhuriyet'in temel ilkelerinden vazgeçilmesi asla söz konusu olamaz.

Bunu sağlayacak olanlar da, tüm görevliler yanında aydınlanma devriminin yılmaz bekçileri, öğretmenlerimizdir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137