14 Şubat 2015 Cumartesi 00:06
Çankırı’da görkemli panel
YENİ MESAJ / ÇANKIRI
Gazetemizin 81 ilde düzenlediği ‘İslam Dünyasını Kuşatan Fitneler ve Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt’ konulu paneller serisinin bir ayağı da Çankırı’da gerçekleştirdi. Çankırılıların büyük ilgi gösterdiği panele Araştırmacı-Yazar Dr. Abdullah Terzi, Gazeteci-Yazar Murat Gülen, Hukukçu-Yazar Av. Lütfullah Önder, İlahiyatçı-Yazar Ömer Nezir ve Araştırmacı-Yazar Fatih Akburak konuşmacı olarak katıldı. Açılış konuşmasını yapan İcmal Dergisi Çankırı Temsilcisi Halim Kasım, panele yoğun ilgi gösteren davetlilere teşekkür etti. Yeni Mesaj Gazetesi Çankırı Temsilcisi Şenol Aksoy ise, panelleri yapmaktaki amaçlarının tüm Çankırı’nın Ehl-i Beyt nefesiyle dirilmesi olduğunu söyledi.

Ehl-i Beyt Allah tarafından seçilmiştir

Panelde kürsüye ilk olarak ilahiyatçı-yazar Ömer Nezir çıktı. Nezir, Ehl-i Beyt’in seçilmişliğini ayet ve hadislerle şöyle anlattı: “Ehl-i Beyt, Allah-ü Teâlâ’nın Ahzab Sûresi’nin 33. ayetinde ‘Ey Ehl-i Beyt Allah sizden sadece günahı gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor’ diyerek müjdelediği seçilmiş bir topluluktur. Ehl-i Beyt’i seven ve seçen Allah’tır. İşte bu yüzden Ehl-i Beyt İslam’ın özüdür ve Ehl-i Beyt’e uzanmayan her yol batıldır.”

Nakşibendilik Ehl-i Beyt’e karşı kurulmuş bir akım

Nezir’in ardından sözü hukukçu-yazar Avukat Lütfullah Önder aldı. Çankırılılara Ehl-i Beyt’e karşı oluşturulan bid’at akımları anlatan Önder şöyle konuştu: “Nakşibendilik denen akımın kurucusu Bahaeddin Nakşibend 12 yıl Gazan Hanı Halil’e cellat yapmıştır. Bahaeddin Nakşibend’i anlatan Nakşi kitaplarda da bu bilgi yer almaktadır. Yani kendi pirlerinin cellat olduğunu yazıyorlar. Tam 12 yıllık cellatlık yaptı ve orada idam edilenlerin hepsi Müslüman. İslam’da kasapların bile şahitliği kabul edilmezken bir celladı zamanın en büyük âlimi olarak tanıttılar.”
Atatürk’e atılan iftiraların nedeni Ehl-i Beyt soyundan gelmesi Paneldeki konuşmacılardan biri de araştırmacı-yazar Fatih Akburak’tı. Atatürk’ün Ehl-i Beyt’e dayanan soy ağacını açıklayan Akburak, Mustafa Kemal’e atılan iftiraların tek nedeninin Ehl-i Beyt’in soyundan gelmesi olduğunu söyledi. Mustafa Kemal Atatürk’e ‘dinsiz’ iftirası atılması tesadüf değildir diyen Akburak, “Bu iftiranın tek nedeni Atatürk’ün Ehl-i Beyt soyundan gelmesidir. Zaten bu iftirayı dillendirenlere bakınca onların Ehl-i Beyt’e karşı oluşturulan akımlar olduğunu görürsünüz. Burada asıl hedef Atatürk değil onun soyu Ehl-i Beyt’tir” ifadelerini kullandı. 

İslam ülkeleri kaostan ancak MEM ile kurtulur

Panelde konuşan gazeteci-yazar Murat Gülen ise İslam ülkelerini içinde bulunduğu kaostan kurtaracak tek modelin Milli Ekonomi Modeli olduğunu söyledi. Gülen, “İslam ülkelerinin kaos içinde olmasının nedeni kapitalizmi uygulamalarıdır. Kapitalizmde para, gücün yanındadır. Böyle olunca da ezilen İslam ülkeleri sömürü olmaktan öteye geçemiyor. Eğer bu buhrandan kurtulmak istiyorlarsa tek çareleri var. O da Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’ni uygulamak. Eğer İslam ülkeleri MEM’i uygulayıp milli paralarını kullanmaya başlarlarsa sömürü düzeni son bulur” dedi.

İlk kez AKP döneminde cami kiliseye çevrildi

Panelin son konuşmacısı olan araştırmacı-yazar Dr. Abdullah Terzi ise AKP döneminde yapılan dinlerarası diyalog faaliyetlerini anlattı. Terzi, Atatürk döneminde camiye çevrilen İzmir Pazaryeri Camii’nde yapılan ayinin İslam tarihinde bir ilk olduğunu söyledi: Terzi sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu cami 1923’te Mustafa Kemal Atatürk tarafından kiliseyken camiye çevrildi ve ibadete açıldı. Ama en dindar gözüken adamlar geldiler, camiyi tarihi eser haline çevirerek burada ayin yaptırdılar. İkindi vaktinde cemaat namaz kılıyor, ondan sonra perde çekiliyor ve geliyor Hıristiyanlar ayin yapıyor. İslam tarihinde böyle bir olay yok. Bu, ilk kez AKP’ye nasip oldu.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100