18 Ağustos 2013 Pazar 00:08
Canlar Baş’ta cem oldu
YENİ MESAJ / HACIBEKTAŞ

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’nde düzenlenen Hacı Bektâş-ı Veli Anma Etkinlikleri’ne katıldı. İlçe halkının büyük ilgisi ile karşılanan BTP Lideri, önce Hacı Bektâş-ı Veli’nin türbesini ziyaret etti. Ziyarette ve tüm etkinliklerde BTP Lideri’ne BTP Genel Başkan Yardımcısı, Hacı Bektâş-ı Veli postnişini Arife Ana’nın oğlu Timurcan Ulusoy da eşlik etti. BTP Lideri, türbeyi ziyaret ettikten sonra çıkışta başta Anadolu Ajansı olmak üzere Türk medyasına Hacı Bektâş-ı Veli’yi anlattı. Prof. Dr. Haydar Baş, burada yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Hacı Bektâş-ı Veli, her zaman ifade etmeye çalıştığım gibi Anadolu evliyalarının genelkurmay başkanıdır. 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi ile Müslüman Türk’e Anadolu’nun kapıları açıldı ama İslami manada fütühat beklenildiği gibi gerçekleşmedi. İşte o tarihlerde Hoca Ahmed Yesevi Hazretleri, Ehl-i Beyt soyundan gelen Hacı Bektâş-ı Veli gibi zevatı eğiterek ‘Anadolu topraklarında yaşayan insanları Müslüman etsin ve İslam orada hâkimiyet ilan etsin’ diye bu topraklara, Anadolu’ya gönderdi. Burada o tarihlerde Türkmenler, Keldaniler, Yezdaniler, Süryaniler, Rumlar, Ermeniler, Araplar vesaire bu coğrafyada yaşıyordu. Hacı Bektâş-ı Veli bunları İslam medeniyeti, İslam kültürü, İslam siyaseti, İslam maneviyatı ile

Müslüman - Türk kimliğine 

kavuşturdu. Onun için Anadolu toprakları Hacı Bektâş-ı Veli’nin mayası ile tümüyle İslam olmuştur.” Prof. Dr. Haydar Baş, Hacıbektaş’ta Arife Ana’yı da ziyaret etti. 

Anadolu’yu bir yürek yaptı

Hacı Bektâş-ı Veli’nin Anadolu’daki etnik grupları İslam potasında yoğurup “bir bilek, bir yürek” yaptığını ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, şu an da bölünme tehdidi ile yüz yüze olan Türkiye’nin de aynı ruha ihtiyacı olduğunu vurguladı. BTP Genel Başkanı, bu konuda şunları dile getirdi: “Türkiye eğer dönüşüm yapacaksa, bu ruha dönmeye mecburdur. Buna dönmediği müddetçe halimiz yamandır. Bugün Türkiye karış karış taksime tabi tutuluyor. Hem demokrasi var, hem insan hakları var diyoruz, kıyıdan - köşeden ülkemiz bölünmeye tabi tutuldu ama kimsenin bundan haberi yok. Bundan dönüş bu yolladır, bu ruhladır, bu maneviyatladır, bu kültür ve bu maya iledir, yani Hacı Bektâş iledir.”

Önce temel atma, sona sıcak sohbet

Hacıbektaş’ta BTP İlçe Başkanlığı’nın da açılışını yapan Prof. Dr. Haydar Baş, Hacı Bektâş-ı Veli Hazretleri’nin türbedarı Arife Ana’nın evinin ve Üçler Cemevi’nin de bulunduğu bölgeye yapılacak yeni cem evinin temelini attı. BTP Lideri, burada yaptığı konuşmada, “Burada temelini attığımız cem evi sadece bu bölgenin değil, aynı zamanda İslam âlemine hizmet edecektir” dedi. 
BTP Genel Başkanı, temel atma töreninin ardından kendisini büyük bir ilgiyle takip eden Ehl-i Beyt dostlarına seslenerek, şöyle konuştu: “Bakın ayette nasıl buyuruyor Cenab-ı Hak: Deki, ben bu peygamberliğimi tebliğe karşılık yakınlarıma sevgiden başka hiçbir ücret istemiyorum. ‘Yakınlarımı, Ehli-i Beyti’mi seveceksiniz.’ Ben sizden bunu istiyorum. Bunu Peygamber Efendimiz lisanında Allah buyuruyor. İmam-ı Şafii diyor ki, ‘bu hükme göre bütün ümmetin Ehl-i Beyt’i sevmesi farz-ı ayndır.’ İslam’da farz ikiye ayrılır: Farz-ı ayn, farz-ı kifaye. Farz-ı ayn, herkesin yapması gereken farzdır. Farz-ı kifaye ise bir grup Müslüman yaparsa herkes muaf olur. Mesela cenaze namazı... Ama Ehl-i Beyt sevgisi öyle değil. Bir grup severse, diğer grup sevmezse, mükellefiyetten kurtulmaz. Herkesin sevmesi gerek bir farziyettir. Yani öğle, ikindi, akşam namazını kılmak gibi boynumuzun borcudur. Onun için kurtuluşun yolu da Ehl-i Beyt’tir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137