08 Şubat 2009 Pazar 00:00
Çare burada


Dünyayı sarsan ekonomik kriz bir çok ülkede konuşuluyor ancak etkileyici çözüm önerileri ortaya atılamıyor. Bugün Bursa Ovaakça'da düzenlenecek 'Türkiye ve Dünyada Ekonomik Buhran ve Çıkış Yolları' adlı sempozyum, 'çözüme odaklanması' açısından farklılık arzediyor.

~|~

 
26-27 kasım 2005 İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı; 25-26 Mart Bakü - Azerbaycan; 30-31 Mart 2007 Heidelberg - Almanya; 19-20 Nisan 2008 Ovaakça - Bursa; 20 Ekim 2008 Ovaakça Bursa ve 8 Şubat 2009 Ovaakça Bursa... Bugüne kadar 5 uluslararası kongrede bir araya gelerek Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeli ile Milli Devlet, Sosyal Devlet tezlerini dünya ülkelerinin krizden çıkabilmesi için yegâne reçete olarak deklare eden bilim adamları, ekonomistler, araştırmacılar, gazeteciler, hukukçular ve işadamları Bursa Ovaakça Belediyesi Uluslararası Kongre Sarayı'nda bugün "Türkiye ve Dünyada Ekonomik Buhran ve Çıkış Yolları" adlı sempozyumda bir kez daha buluşacak. Uluslararası Bağımsız Ekonomi Modeli Birliği Teşkilatı bugüne kadar gerçekleştirdiği ve yurtiçinde ve yurt dışında ses getiren toplantılarına bir yenisine Bursa'da imza atıyor.

Açılış konuşmasını Fuat Şengül yapacak
Çok sayıda konuşmacının katılacağı "Türkiye ve Dünyada Ekonomik Buhran ve Çıkış Yolları" adlı sempozyumda açılış konuşmasını Dr. Fuat Şengül yapacak. Daha sonra söz alacak olan Dr. Harun Kayacı ise Uluslararası Bağımsız Ekonomi Modeli Birliği'nin çalışmaları hakkında bilgi verecek. Sempozyumun kapanış konuşmasını Milli Ekonomi Modeli ile 'Milli Devlet, Sosyal Devlet' tezlerinin sahibi ve Uluslararası Bağımsız Ekonomi Modeli Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yapacak.

Çare kapitalizmde değil, MEM'de
Sempozyumda yapılacak konuşmalarda yaklaşık 14 aydır dünyayı derinden sarsan ve bu arada Türkiye'yi de tam ortadan vuran küresel ekonomik kriz masaya yatırılacak. Sempozyumda başta ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik krizin atlatılması için tüketim endeksli bir yaklaşım olan ve bu anlayışı birçok ülke tarafından hayata geçirilen  'Milli Ekonomi Modeli'nin tek çıkar yol olduğunun altı çizilecek.  
30'dan fazla yerli ve yabancı bilim adamı, ekonomist, araştırmacı, gazeteci, hukukçu ve işadamlarının tebliğ sunacağı sempozyumda 3 oturum düzenlenecek. Pazar günü saat 10.00'da başlayacak olan "Ekonomik Çöküşün Arka Plan Analizi" konulu ilk oturuma Dr. Abdullah Terzi başkanlık edecek. Oturumda Prof. Dr. Cahit Babuna, Muharrem Bayraktar, Ahmet Erimhan, Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu, Orhan Dede, Mustafa Hilmi Yıldırım, Dr. Ali Bestami Kepekçi, Emre Polat ve Dr. Harun Kayacı tebliğ sunacak.

Türk ekonomisi çökertildi
İkinci oturum saat 12.00'de başlayacak ve Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi başkanlık yapacak. "Çökertilen Türk Ekonomisi" konulu bu oturumda sırasıyla Prof. Dr. Mehmet Palamut, Prof. Dr. Ata Selçuk, Dr. Selim Kotil, Tarık Çanak, Mehmet Emin Koç, İbrahim Berk, Rıdvan Murat, Murat Çabas ve Zeki Garaçoğlu tebliğ sunacak.
Eğitimci-yazar Ali Gedik'in yöneteceği "Global Krize Rağmen Türkiye Ekonomisi Nasıl Ayağa Kalkar" konulu üçüncü oturumda söz alacak ekonomistler ve bilim adamları ise şunlar: Prof. Dr. Fehim Üçışık, İlhan Gültekin, Prof. Dr. Ünal Emiroğlu, Prof. Dr. Hidayet Sarı, Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu, Prof. Dr. Metin Tulgar, Recep Bahar ve Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu.

Kapanış konuşması tezin mimarından
Sempozyumun kapanış konuşmasını ise Uluslararası Bağımsız Ekonomi Modeli Birliği Genel Başkanı sıfatıyla Milli Ekonomi Modeli ile 'Milli Devlet, Sosyal Devlet' tezlerinin sahibi BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yapacak. Prof. Dr. Haydar Baş, dünyanın içinde bulunduğu krizin Türkiye'ye etkileri ve bu krizden çıkış yolları konusunda çarpıcı açıklamalar yapması bekleniyor. Sempozyum aynı zamanda ulusal ve yerel televizyonlarda canlı yayınlanacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137