14 Aralık 2003 Pazar 00:00
Cemaat vakıflarının acelesi var!
Cemaat vakıflarına taşınmaz mal edinme ve tescil ettirme haklarının tanınması sonucunda toplam 160 cemaat vakfından 116'sı 2 bin 234 taşınmazın tescili için Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulundu.

Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, Avrupa Birliği Uyum Yasaları ve çıkartılan "Cemaat Vakıflarına, Taşınmaz Mal Edinmeleri, Bunlar üzerinde Tasarrufta Bulunmaları ve Tasarrufları Altında Bulunan Taşınmaz Malların Bu Vakıflar Adına Tescil Edilmesi Hakkında Yönetmelik" dolayısıyla cemaat vakıflarına tasarruflarındaki gayrimenkulleri kendi üzerlerine tescil etme ve bazıkonularda yeni mal edinme hakları sağlandığını belirtti.

Tespit edilen 160 cemaat vakfından 116'sının konuyla ilgili olarakkendilerine başvurduğunu kaydeden Beyazıt, vakıfların, başkalarının üzerine tescil edilmemişse, artık tasarrufları altındaki gayrimekulleri kendi vakıfları adına tescil ettirebileceklerini, sıhhi, ilmi, hayri, sosyal amaçlarını gerçekleştirmek için de yeni mallar edinebileceklerini söyledi.~|~

Vakıfların kutsal bir amaç için insanların mal varlıklarını, ekonomik değerlerini buralara kanalize etmeleri dolayısıyla son dereceönemli olduklarını ifade eden Beyazıt, "Bizim için önemli olan amaçları ne olursa olsun vakıfların yaşamasıdır" dedi.

Başvurular alelacele yapıldı

Konuyla ilgili kanun ve yönetmeliklerin yürürlüğe girmesinin ardından tanınan süre içinde yapılan tescil başvuruların alelacele yapıldığını anlatan Beyazıt, vakıfların başvurularını eksik ya da iyi incelenmeden yaptıklarını tespit ettiklerini kaydetti.

Beyazıt şöyle devam etti: "Bize yapılan başvuruların çoğunun reddedilmesi nedeniyle çeşitlieleştiriler yöneltildi. Genel Müdürlüğümüz tarafından belirlenen toplam 160 cemaat ve 1 esnaf vakfından yalnızca 116'sı, 2 bin 234 adettaşınmazın kendi vakıfları adına tescili için başvurdu. İncelemelerimiz sonucu 268 adet taşınmaz ile ilgili yapılan başvuru mükerrer olduğu için iade edildi. 434 adet taşınmaz mal zaten vakıflaradına kayıtlı olduğundan yapılacak bir iş yoktu ve iade edildi. 622 adet taşınmaz mal kamu kurum ve kuruluşları ve gerçek kişiler adına tescil edildiği için reddedildi. Tapuda tescil edilen mallar ancak mahkeme kararıyla iade edilebildiğinden bizim yapabileceğimiz birşey yoktu. 910'nun ise eksiklikleri olduğu için iade edildi."

274 taşınmaz tescil edildi

Cemaat vakıflarının haklarının zarar görmemesi için tanınan başvuru süresinin uzatıldığına dikkati çeken Yusuf Beyazıt, eksiklikleri bulunan 86 vakfın daha sonra yeniden başvuru yaptığını kaydetti.

Bu vakıflardan 85'inin başvurusunun sonuçlandırıldığını bildiren Beyazıt, 274 adet taşınmazın bu vakıflar üzerine tescil edildiğini söyledi.

Beyazıt, 240 tane taşınmaz için de hiçbir belge beyan edilmediğinibelirterek, "Eğer herhangi bir belge ibraz edebilselerdi biz onu da kabul edecektik. Belge ibraz edemedikleri için de başvurular afaki müracaatlara dönüştü ve reddedildi. 1 vakfın işlemleri de devam ediyor" diye konuştu.

Süre Ocak 2005'te doluyor

Vakıfların, tasarrufları altındaki taşınmazları kendi üzerlerine tescil edebilmelerine ve yeni mal edinebilmelerine imkan sağlayan 4928sayılı yasayla vakıflara tescil işlemleri için tanınan 18 aylık sürenin Ocak 2005'te sona ereceğini bildiren Beyazıt, 19 Ocak'a 2005 tarihine kadar konuyla ilgili yapılacak başvuruların kabul edileceğinibildirdi.

Her zaman vakıfların yaşaması yönünde hareket ettiklerini vurgulayan Beyazıt, vakıflarla ilgili çalışmaların objektif ve her türlü yasal mevzuat içinde olmasına dikkat ettiklerini ve Türkiye'nin üniter yapısını göz önünde bulundurulacağını dile getirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.