16 Ağustos 2005 Salı 00:00
Cep telefonunda ?cazip tarife' avı
Cep telefonunda abone sayısı 35 milyona ulaşınca, GSM operatörü şirketler arasındaki rekabet, bir anda resmi ve özel kurum çalışanlarına kaydı. Avea'nın 5 milyon abonesinden 2 milyonunu kurumsal abonelik paketleri oluşturunca, Telsim ve Turkcell'de sınırsız ya da belli bir süre bedava konuşma imkanı sağlayan, istenildiği kadar kısa mesaj gönderilebilen çalışanlara yönelik bu cazip tarifeli paketleri peş peşe devreye soktu. Böylece, cep telefonu aboneleri arasında 'en cazip tarife' avı başlamış oldu.
Toplam abonelerinin yüzde 40'ını kurumsal paket aboneleri oluşturan Avea'nın ardından Telsim, 'Kurumsal Aile' Turkcell'de, 'Kurumsal tarifeler' paketini devreye soktu. Aycell'le başlayan 'Kurumsal Abonelik ve Personel' tarifeleri Telsim ve Turkcell'e de yayılmış oldu.
Abone kapma yarışı
Cep telefonu abone sayısının 35 milyona ulaşmasıyla birlikte pazarı büyütmekte zorlanan GSM operatörü şirketlerin başlattığı bu uygulama, hem özel şirketlerin hem de kamu kurum ve kuruluş çalışanlarını yeni tarife arayışına itti.
Aycell'le birleşmenin ardından Kurumsal Abonelik uygulamasını daha da yaygınlaştıran Avea, anlaşmalı kurum ve kuruluş sayısını 300'e çıkardı. Avea'nın bu uygulaması çalışanların hem kurum içi, hem de yakınlarıyla cazip koşullarda görüşme yapmasına imkan sağlaması, 7 milyon aboneye hizmet veren Telsim ile abone sayısı 23 milyon 500 bine ulaşan Turkcell'i de harekete geçirdi.
Kontörlü avantajı
Turkcell, Telsim ve Avea'nın kurumsal abonelik tarifeleri arasında göze çarpan en önemli farkı kontörlü hatlar oluşturuyor. Avea ve Turkcell, kurumsal abonelik paketlerinden sadece faturalı hat aboneleri yararlanabiliyor. Üç GSM operatörü arasında yaşanan bu yarışta öne çıkmak isteyen Telsim ise kontörlü hat abonelerinin de kurumsal abonelik paketlerinden yararlanmasına imkan sağlıyor.
Ayrıca, Avea'nın kurumsal abonelik paketlerinden çalışanların yararlanılabilmesi için, kamu ve özel sektör kuruluşlarıyla tek, tek anlaşma yapma zorunluluğu bulunuyor. Her kurum için farklı tarife ve limit uygulamasında bulunuluyor. Telsim ve Turkcell'de ise tüm kuruluşlara tek bir tarife ve limit uygulaması yapılıyor. Herhangi bir ayrım ya da ayrıcalıkta bulunulmuyor.
Hangi tarife daha cazip
Telsim'den her ay bedava 200 dakika
Kurumsal Aile Paketi'nden her isteyen şirket yararlanamıyor. Bu paketlen yararlanılabilmek için ya İstanbul Sanayi Odası'nın her yıl belirlediği en büyük 500 şirket arasında yer almak, ya da dernek, vakıf gibi bir çatı altında bulunmak gerekiyor. Ayrıca, İstanbul'da Ticaret Odası'nın en büyük 100 kuruluşu, diğer illerde ise ilk 30 şirketin çalışanları bu uygulamadan yararlanabiliyor. Bu şirketlerin dışında kalan çalışanlar, Kurumsal Aile abonesi olamıyor.
Bu paketten 250 kontör yükleyen her abone, ayda bir kez 200 dakika grup içi konuşma hakkı kazanıyor. Grup içi 200 dakikalık görüşme yaparken de satın aldığı bu 250 kontörden harcamıyor. 200 dakika sınırı dolduğu zaman da grup içi görüşmelerde 1 dakikada için 1 kontör harcanıyor. Faturalı hat aboneleri ise aylık sabit bir ücret karşılığında 300 dakika ücretsiz görüşme hakkı elde ediyor.
Turkcell'den abone
sayısına göre
paket seçeneği
Turkcell'in Kurumsal Abonelik kampanyasında ise şirketin abone sayısına göre belirlenen 2 farklı tarife seçeneği bulunuyor. Kurumsal faturalı hat sayısı 4 ve üzerinde olan şirketlerle abone sayısı 4'ün altında kalan şirketlere farklı tarifeler uygulanıyor. Turkcell'de 4 ve üzeri hat sahibi olan şirket çalışanları, en fazla aranın numaralar göz önünde bulundurularak Turkcell içi Grup telefonları, şirket numaraları, her yöne eşit arama yapmaya imkan sağlayan şirketin mobil telefonlarını kapsayan 6 farklı seçenekten birini seçebiliyor. Aboneler, 25 milyon liralık sabit ücret karşılığında her gün 5 dakika ücretsiz görüşme yapabiliyor. 80 milyon liralık sabit ücrette ise bedava görüşme süresi günde 20 dakikaya çıkıyor. Hat sayısı dördün altında olan şirket çalışanların ise 3 farklı abonelik paketinden birini seçmesi gerekiyor. Ayrıca, toplu kontör alan şirketlere de kontör fiyatlarında indirim yapılıyor.
TopluKontörCELL'de kontör ücretleri, 64 bin 100 lira ile 76 bin 800 lira arasında değişiyor.
Avea'dan kurumlara
farklı tarifeler
Çalışanlara uygulanan tarife ve ücretsiz konuşma limitleri kurumlarla yapılan anlaşmalara göre değişiyor. Personellerin ödediği sabit ücretler de kurumdan kuruma değişebiliyor. Sabit ücret, bazı kurumlara uygulanmazken, bazılarında 20 milyon liraya kadar çıkabiliyor. Abonelerin grubun dışında kalan başka bir Avea abonesiyle yaptığı görüşme için ödediği dakika bedeli ise 30 bin lira ile 259 bin lira arasında değişiyor. Sabit Hatlara yapılan görüşmelerde 1 dakika için ücret 120 bin liradan başlayıp, 449 bin liraya kadar çıkabiliyor. ~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.