31 Ağustos 2006 Perşembe 00:00
'Çernobil Türkiye'de yoktur' diye yalan söylüyorlar
"Kanser ve Kanser Risk Faktörleri Araştırması"nı değerlendiren nükleer teknoloji uzmanı Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, "Çernobil Türkiye'de yoktur diye yalan söylüyorlar" dedi. ~|~

 

 

Sağlık Bakanlığı'nın Karadeniz Bölgesi'nde iki yıldır yürüttüğü "Kanser ve Kanser Risk Faktörleri Araştırması"nı değerlendiren nükleer teknoloji uzmanı Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, "Çernobil Türkiye'de yoktur diye yalan söylüyorlar" dedi.
Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, Sağlık Bakanlığı'nın Karadeniz Bölgesi'nde iki yıldır yürüttüğü 'Kanser ve Kanser Risk Faktörleri Araştırması'nın sonuçlarını değerlendirdi. Doç. Dr. Tanay Uyar, "Yapılan araştırma Isparta'nın temiz, Çernobil'den etkilenmemiş bir yer olduğunu söylüyor. Ama Karadeniz ile Isparta'da 'aynı oranda kansere rastlıyoruz' diyor. Bu rakamların eşit olması, Karadeniz'in Çernobil'den etkilenmediğini değil, ülkenin her tarafının aynı ölçüde Çernobil'den etkilendiğini gösteriyor" dedi.

Bulut Türkiye'ye çöktü
Doç. Dr. Uyar'ın araştırma üzerine tespitleri şöyle:
"Normalde doktorların bölgeleri birbiriyle karşılaştırıp burada daha az kanser var, burada daha fazla kanser var gibi bir değerlendirme yapmamaları gerekiyor.
Çernobil'den çıkan bulutlar önce kuzeye, İsveç'e gitti. Hatta orada bir santralden dışarı sızıntı varmış gibi hissettiler. Ama daha sonra dışarıdan geldiğini tespit ettiler. Ardından da bulut yükseldi ve dönüp Türkiye'nin üzerine çöktü."

Isparta da Karadeniz kadar etkilendi
"Türkiye'nin yalnızca Karadeniz bölgesi değil, tüm bölgeleri bundan etkilendi. Bakanlığın yaptığı araştırma Isparta'nın temiz, Çernobil'den etkilenmemiş bir yer olduğunu söylüyor. Oysa bu ille Karadeniz'i karşılaştığımızda, bu, 'kansere rastlamıyoruz' değil, 'aynı oranda kansere rastlıyoruz' anlamına geliyor.
Bu rakamların eşit olması, Çernobil'e ilişkin yapılan raporlamalara göre, Karadeniz'in Çernobil'den etkilenmediğini değil, ülkenin her tarafının aynı ölçüde kanserden etkilendiğini gösteriyor. Isparta ve Karadeniz'de kanser oranlarının aynı olması, Çernobil'den aynı şekilde etkilendiklerini gösterir.
Bunu kanıtlamak için Çernobil raporları ve bulutların gidip Türkiye'nin üzerine çöktüğüne dair uydu fotoğrafları var."

Türkiye'de ölçüm yapılmadı
"Türkiye'de Çernobil incelemeleri yapılmadı, yalnızca Avrupa bölgesinde yapıldı. Çernobil'den gelen radyasyonun satıh taranarak nerelerde yoğun olarak bulunduğunun ölçümü yapılmadı.
'Kanser vakaları sigaradandır, Çernobil'den değildir' sözü, Türkiye'nin bütünü Çernobil'den etkilendiği için bana göre anlamsız ve çok da bilimsel olmayan bir tespit."

Tartışma biçimi yanlış
"Gazete ve televizyonlar araştırmanın bilimsel olmadığını söylüyor. Sağlık Bakanlığı ise bilimsel diyor. Ama ben zaten tartışma biçiminin yanlış olduğunu söylüyorum. Herkes ulaşabildiği bilgilerle ve bu işten anladığı kadarıyla bir tarafa çekiştiriyor. Çernobil'in 20'nci yılında, araştırma verilerinin değerlendirildiği toplantıda Türkiye'den ben ve birkaç gazeteci daha vardı. O bilginin burada nasıl olsa olmayacağını ve kimsenin bunu fark etmeyeceğini düşünerek bu şekilde yaklaşıyorlar.

Çernobil'den etkilenenlerin yarısı Türkiye'de
"Son yapılan ve Çernobil'in 20'nci yılında açıklanan 'The Other Report on Chernobyl?Çernobil Üzerine Diğer Rapor' araştırması verilerine göre 30?60 bin arasında kişinin kanserden ölümü bekleniyor.
Çernobil'in etkilerinin yarısı Batı Avrupa'ya düşmüş. Peki diğer yarısı nerede? Bu tür bir araştırma Türkiye'de yapılmadığı için diğer yarısının Türkiye'ye düştüğünü göremiyoruz.
Türkiye'de Çernobil üzerine yapılan bu araştırma ise 'Çernobil'in kanser vakalarında bir etkisi yoktur, Karadeniz ile Isparta arasında fark yoktur' diyor. Bizim argümanımız kaç milirem olduğu falan değil, Çernobil'den tüm Türkiye'nin etkilendiği. Türkiye'de yoktur diye bir yalan söylüyorlar ve onun üzerine birkaç yalan daha ekliyorlar."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100