04 Kasım 2001 Pazar 00:00
Çeteler DGM'den kurtarılıyor
Türk Ceza Kanunu'nun "Cürüm işlemek için teşekkül meydana getirenler ve teşekkül kurma" suçları ile ''Cemiyet mensuplarına yardım" suçlarına ilişkin 313 ve 314'üncü maddelerini, Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin görev alanından çıkartan yasa tasarısı, 7 Kasım Perşembe günü TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülecek.

Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin (DGM) Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) ile Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair KanunTasarısı, TCK'nın 313 ve 314. maddelerinde düzenlenen suçların soruşturma ve kovuşturmasının da CMUK hükümleri doğrultusunda yapılmasını öngörüyor.

Çeteler yaşadı!

Tasarıyla getirilen bir başka düzenlemeyle de Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nda, "çıkar amaçlı suç örgütü" hakkındaki tanımda yeralan "zor veya tehdit" ibaresi, "tehdit, baskı, cebir veya şiddet" şeklinde değiştiriliyor. Aynı tanımda yer alan, "veya kişileri kendilerine tabi kılmaya zorlamak ve~|~ya mensupları arasında her ne suretle olursa olsun açık veya gizli işbirliği yapmak" ibaresi de yasa metninden çıkartılıyor. Tasarı, yasadaki "şüpheler ve şüphe" kelimelerini de "belirtiler" şeklindedüzenliyor.

Tasarı yasalaştığında, TCK'nın 313 ve 314'üncü madde kapsamına giren fiillerle ilgili olarak DGM Cumhuriyet başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturma dosyaları, bulundukları aşamada soruşturmaya devam edilmek ve gereği yapılmak üzere yetkili cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilecek.

DGM'lerde görülmekte olan dava dosyaları, bulundukları aşamada yargılamaya devam etmek ve sonuçlandırılmak üzere görevli ve yetkili yargı mercilerine verilecek.

Çete suçları DGM

kapsamından çıkarılıyor

DGM'lerin görev kapsamından çıkarılan TCK'nın "Cürüm İşlemek İçin Cemiyet Kurma" başlıkla 313. maddesi şöyle:

"Her ne surette olursa olsun cürüm işlemek için teşekkül oluşturanlara veya bu teşekküllere katılanlara bir yıldan iki yıla kadar ağır hapis cezası verilir.

Bu teşekkül halk arasında korku, endişe veya panik yaratmak veya siyasi veya sosyal bir görüşten kaynaklanan amaçla veya ammenin selameti aleyhine cürümlerle kasten adam öldürmek veya yağma ve yol kesmek ve adam kaldırmak cürümlerini işlemek için meydana getirilmişse, verilecek ceza bir yıldan üç yıla kadar hapistir.

Teşekkül mensupları dağlarda ve kırlarda veya genel yollarda veya meskun yerlerde içlerinden iki veya daha fazlası silahlı olarak dolaşır veya buluşma yerlerinde veya emin bir yerde silah saklarsa, birinci fıkradaki halde bir yıldan üç yıla, ikinci fıkradaki halde 2 yıldan dört yıla kadar ağır hapis cezası verilir.

Teşekkülün yöneticileri hakkında yukarıdaki fıkralar uyarınca hükmedilecek ceza üçte birden yarıya kadar artırılır. Teşekkül mensuplarının teşekkülün amacına yönelik cürüm işlemeleri halinde, verilecek cezaların toplamı en ağır cezayı gerektiren fiilin cezasının azami haddini geçemez.

Bu maddede yazılı teşekkül, 2 veya daha fazla kimsenin birlikte cürüm işlemek amacı etrafında birleşmesi ile oluşur.

Bu kanun ve diğer kanunlarda yer alan özel hükümler saklıdır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132