15 Kasım 2003 Cumartesi 00:00
Çetelere teşvik

Ceza sorumluluğu yaşını 12'ye yükselten Yeni TCK Tasarısı'nın çeteler ve terör örgütlerinin çocukları suistimal etmelerine yol açacağına işaret ediliyor

TBMM Adalet Alt Komisyonu, Türkr Ceza Kanunu (TCK) Tasarısı üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Alt Komisyon, "ceza sorumluluğunu kaldıran veya azaltan nedenler" başlıklı bölümü yeniden düzenledi.

Suç özendiriliyor

Buna göre, fiili işlediği sırada 12 yaşını doldurmamış olan çocukların ceza sorumluluğu olmayacak. Bu kişiler hakkında ceza kovuşturması yapılamayacak, ancak çocuklara özgü güvenlik tedbirleri uygulanabilecek. Halen yürürlükte olan TCK'da ise ceza sorumluluk yaşı 11'di. Sorumluluk yaşının yükseltilmesi, özellikle kimi çetelerin "çocukları" suç işlemeye yönlendirmesini teşvik edecek.

Diğer yaşlarda da indirimler var

Fiili işlediği sırada 12 yaşından büyük olanlara verilecek cezalarda ise indirime gidiliyor~|~. Fiili işlediği sırada 12 yaşını doldurmuş olup da 15 yaşını doldurmamış olanların işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamaması veya davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmemiş olması halinde de ceza sorumluluğu olmayacak. İşlediği fiili aGlgılama ve bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğinin varlığı halinde ise bu kişiler hakkında, suç ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirdiği taktirde 9 yıldan 12 yıla, müebbet hapis cezası gerektirdiği taktirde 7 yıldan 9 yıla kadar hapse hükmolunacak. Diğer cezaların üçte ikisi indirilecek ve her halde her fiil için verilecek hapis cezası 6 yıldan fazla olmayacak.

Fiili işlediği sırada 15 yaşını doldurmuş olup da 18 yaşını doldurmamış olan kişiler hakkında, suç ağırlaştırılmış hapis cezasının gerektirdiği takdirde 14 yıldan 20 yıla, müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde 9 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasına hükmolunacak. Diğer cezaların yarısı indirilecek ve bu halde her fiil için verilecek hapis cezası 8 yıldan fazla olmayacak.

Akıl hastalarına ceza yok

Akıl hastalığı nedeniyle işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış olan kişiye ceza verilmeyecek. İşlediği fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği azalmış olan kişiye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine 25 yıl, müebbet hapis cezası yerine 20 yıl hapis cezası verilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.