18 Ocak 2006 Çarşamba 00:00
Çiçek, Ağca dosyasını Yargıtay'a gönderdi...
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Abdi İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca'nın dosyasını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Yargıtay, yanlış tahliye derse, Ağca yeniden cezaevine girebilecek. ~|~

Mehmet Ali Ağca'nın "tartışmalı tahliyesi" Adalet Bakanlığı'nı devreye soktu.
Adalet Bakanlığı, tartışmalı kararlarda, Ceza Muhakemeleri Yasası uyarınca "kanun yararına bozma" yoluna gidebiliyor.
     
BAKANLIK İNCELEDİ
Adalet Bakanlığı, Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesine ilişkin dosyayı, yerel mahkemeden isteterek, incelemeye başladı. İncelemelerin sona ermesinin ardından, dosya CMK uyarınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.
     
BAŞSAVCILIK İLETECEK
Başsavcılık, dosyayı doğrudan, Yargıtay'a gönderecek. Adam öldürme suçuna Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, gasp suçuna ise Yargıtay 6'ncı Ceza Dairesi bakıyor. Ağca'nın, adam öldürme suçu daha fazla cezaya hükmettiğinden, dosya Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'nin önüne gelecek.
     
İNCELEME NASIL OLACAK
Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi iki konu üzerinde duracak. Bunlardan birincisi Ağca'nın İtalya'da infaz edilen cezanın Türkiye'deki hapis cezasından düşürülüp düşürülmeyeceği olacak. Türk Ceza Yasası'nın 16'ncı maddesi uyarınca, ancak "aynı suçtan alınan cezalar"da infaz hesabı bu şekilde yapılıyor.

İkinci konu ise Ağca'nın hangi af yasasından yararlandırılacağı olacak. Yargıtay, Ağca'nın cezaevinde kaldığı sürede çıkarılan iki af yasasını karşılaştıracak.
Bunlar 1991 yılında çıkarılan 3713 Sayılı Terörle Mücadele Yasası ile 4616 Sayılı yasa. Uygulamaya göre, Ağca'nın, bu af yasalarından hangisi lehine ise bundan yararlandırılması gerekiyor.
     
YENİDEN CEZAEVİNE GİREBİLİR
Yargıtay'ın Ağca'nın tahliyesinin yanlış yapıldığına karar vermesi halinde, Ağca yeniden cezaevine konabilecek.
Abdi İpekçi cinayeti, iki gasp ve cezaevinden firar suçlarından hüküm giyen Ağca'nın Türkiye'ye iade edildiği 2000 yılında, infaz süresi 2012 olarak hesaplanmıştı.
     
EN AZ 10 YIL DAHA YATMASI GEREKİYOR
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesiyle ilgili olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği yazılı emirde, Ağca'nın İtalya'da yattığı 20 yılın mahsup edilemeyeceğini ve erken tahliye edildiğini bildirdi.

Bakan Çiçek imzasıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği yazılı emirde, Ağca'nın erken tahliye edildiğini dile getirdi. Çiçek, Mehmet Ali Ağca'nın Papa suikasti nedeniyle İtalya'da infazını tamamladığını ve bu nedenle de orada yattığı sürenin mahsup edilemeyeceğini bildirdi. Bakan Çiçek, "Mahsup edilse dahi bu 19 yıl 1 ay 1 gün üzerinden yapılabilir" dedi.

Yazılı emirde, Ağca'nın 1991 yılında çıkarılan 3713 sayılı kanundaki ceza indiriminden faydalanabileceği belirtildi. Bu yasaya göre terör suçu işleyenlerin ceza indiriminden yararlanabilmesi için en az 10 yıl yatması gerekiyor.
     
DOSYA YARGITAY 1. CEZA DAİRESİ'NE ULAŞTI
Adalet Bakanlığı'nın Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesine yaptığı itiraza ilişkin dosya Yargıtay 1. Ceza Dairesi'ne ulaştı.
Alınan bilgiye göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, kendisine iletilen dosyayı hemen işleme koyarak, üst yazıyla görevli daire olan Yargıtay 1. Ceza Dairesi'ne gönderdi.
Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin konuyu bu hafta içinde karara bağlaması bekleniyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137