13 Ocak 2006 Cuma 00:00
Çiçek: Yeniden incelenecek
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "Mehmet Ali Ağca'nın tahliye olmasını bütün yönleriyle yeniden inceleteceğim" dedi. ~|~ Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "Mehmet Ali Ağca'nın tahliye olması)bütün yönleriyle ve bütün mevzuat açısından, İnfaz Hukuku ile ilgili değerlendirilmesi ve yazılı emir yoluyla Yargıtay incelemesine gönderileceğini belirtmek istiyorum" dedi.

Bakan Çiçek, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı basın açıklamasında Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesine ilişkin süreç hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Konunun hassasiyetinin bilindiğine işaret eden Çiçek, şunları söyledi: "Türkiye'de başkalarına örnek olması açısından da konunun br defa daha incelenmesi gerektiği söz konusu olacaksa da, bir defa daha incelemekte ben şahsen hiçbir mahsur görmüyorum. İç hukukumuz bakımından geriye bir tek kanun yolu vardır.

Çünkü müdahil vekili itirazda bulunmuş, itirazı reddedilmiş. Dolayısıyla geriye; olayın karmaşıklığı nedeniyle, yurtdışındaki geçtiği sürenin yeni baştan hesaplanması, Türkiye'deki tüm dosyalar ve aradan geçen süre içerisindeki değişiklikler de hesaba katılarak bir defa daha bu hesaplamanın mevzuat açısından, yattığı süreler açısından şahsen gözden geçirilmesinde Adalet Bakanı olarak elimde bir tek imkan var, o da yazılı emir yoluna gitmektir.

Savcı arkadaşlarımız, dosyayı bir defa daha bu açıdan inceleyip bana gönderecekler. Ben de en kısa sürede, belki önümüzdeki hafta içerisinde yazılı emir yoluna gitmek suretiyle, konunun bütün yönleriyle ve bütün mevzuat açısından, İnfaz Hukuku ile ilgili değerlendirilmesi ve yazılı emir yoluyla Yargıtay incelemesine gönderileceğini belirtmek istiyorum." Çiçek, "Merhum Abdi İpekçi'nin öldürülmesi olayı da dahil bugün tahliye edilen kişinin (Mehmet Ali Ağca) karıştığı olaylarla ilgili olarak bir karmaşık süreç yaşanmıştır" dedi.

Çiçek, Mehmet Ali Ağca'nın bugün Kartal Cezaevi'nden şartlı tahliyesinin sonucu olarak medyada değişik kanallarda konuyla ilgili değerlendirmeler yapıldığını hatırlatarak, konuşmasına şöyle devam etti: "Olay, esas itibariyle çok boyutlu bir olaydır. İşin hukuki boyutu var, sosyolojik boyutu var, psikolojik boyutu var. Türkiye'nin siyasi tarihinde yaşamış olduğu üzüntüler, ıstıraplar, bugün bu vesileyle bir bayram günü tekrar canlandı. Tekrar toplum, geriye dönük olarak bu değerlendirmeleri yapıyor. Gerçekten de şahsen benim de yaşadığım o dönem içerisinde Türkiye, bir kaos ortamında sürüklenmiştir.

Bir şehirden bir başka şehire gitmek, bir mahalleden öbür mahalleye gitmek mümkün olmamıştır. Terör, anarşi, Türkiye'nin her tarafından pek çok insanın hayatına mal olmuş, başta Abdi İpekçi olmak üzere Türkiye'nin birçok aydını, birçok değerli bilim adamı, sade vatandaşımız, değişiklik mesleklerden insanlar, o terör olayına kurban edilmiştir. Bunların hepsini kınıyoruz."
     
AFLARA SON NOKTAYI KOYMALIYIZ
"Olayların bu kadar karmaşık hale gelmesindeki faktörlerin en başında sık sık çıkarılmış olan afların geldiğini" vurgulayan Adalet Bakanı Çiçek, "neredeyse Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne her 1.5 senede bir af çıkarıldığını" kaydetti.

Bakan Çiçek, "göreve geldiği günden buyana af konusu gündeme geldiğinde bu konuya sıcak bakmadığına" dikkati çekerek, konuşmasına şöyle devam etti: "Her affın kamu vicdanını rahatsız ettiği, bir kısım insanı sevindirse bile içeride yatanlar bakımından, özellikle suçun mağdurları açısından büyük yaralar açtığı, büyük haksızlıklara sebebiyet verdiği, artık bilinen bir gerçektir. Onun için Adalet Bakanı olarak göreve geldiğimden bugüne ne zaman af konusu sorulsa, 'bu konuyu son derece sevimsiz bulduğumu, benim görevde kaldığım süre içerisinde bir af yasasının hiçbir şekilde hazırlanmayacağını' ifade ettim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137