16 Aralık 2014 Salı 00:05
Çiftçi çareyi yanlış yerde aramasın
YENİ MESAJ / ESKİŞEHİR
Yeni Mesaj gazetesi Eskişehir İl Temsilciliğinin düzenlemiş olduğu “İslam Dünyasını Kuşatan Fitneler ve Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt” konulu panel Seyitgazi İlçemizin Doğançayır Mahallesinde hafta sonu yapıldı. Doğançayır ve civar mahalle halkının ilgi gösterdiği panele çok sayıda vatandaş katıldı.
Panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Panele konuşmacı olarak Anadolu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Rıdvan Kozak, hukukçu yazar Av. Fahri Gürgenburan, araştırmacı yazar Mehmet Garaçoğlu ile ilahiyatçı yazar Hasan Aydın katıldı.
Oturum başkanlığını Hüseyin Turhan’ın yaptığı programda, Sayın Turhan, geçtiğimiz hafta Alpu-Bozan Mahallesinde ilk defa yapılan böylesi bir panelin ardından halkımızdan çok olumlu geri dönüşümler aldıklarını belirterek bu kez Ehli Beyt’e gönül veren Seyyit Battal Gazi’nin yanı başında Doğançayırlı vatandaşlarımızla panelde bir ve beraber olmaktan mutlu olduklarını söyledi. Prof. Dr. Haydar Baş hocamızın isteğiyle aynı günde yurdumuzun toplam 45 ayrı ilinde aynı panellerin verildiğinin altını çizen Turhan, halkımızın Ehli Beyt’i doğru ve kaynağından öğrenmesine yönelik olan bu programları Eskişehir’in tüm mahalle ve ilçelerinde vermeyi planladıklarını söyledi.
Panel öncesi selamlama konuşması yapan Doğançayır Mahallesi Muhtarı Soner Karakaplan, böylesi anlamlı ve Ehli Beyt’i anlatan bir programa ev sahipliği yapmaktan son derece mutlu olduklarını ifade ederek Doğançayır halkı adına panelistlere ve paneli düzenleyenlere teşekkür etti.

Tarım kesimine MEM çare olur

Panelin ilk konuşmasını Doç. Dr. Rıdvan Kozak yaptı. Milli Ekonomi Modeli’nin uygulanabilirliği ve Rusya’da uygulama alanı olan bu mükemmel sistemin ülkemizde de uygulanmaması için hiçbir nedeninin bulunmadığını söyledi. Ülkemizin iç ve dış borç miktarının 800 milyar dolara yaklaştığının altını çizen Doç. Dr. Kozak, Prof. Dr. Haydar 
Panelin ikinci konuşmacısı Av. Fahri Gürgenburan “Milli Ekonomi Modeli (MEM)’nin sahibinin Müslüman Türk olan Prof. Dr. Haydar Baş Bey olduğunu oysa diğer ekonomilerin birçok papazlara ait olduğunu anlattı. MEM’in diğer ekonomilerle temel farklarını izah ettikten sonra bu tezin Rusya’dan Brezilya’ya kadar 250’ye yakın ülkede değişik maddeleriyle uygulandığını söyledi. Ülkemizde Türküm diyemeyenlerin olduğu bir dönemde kendisinin de şahit olduğu 27 Şubat 2013 tarihli Rusya’nın Duma Meclisinde milletvekillerine “Ne Mutlu Türküm Diyene” dedirten bir liderin arkasından gittiklerini sözlerine ekledi.

Ehl-i Beyt’le beraber olmak farz

İlahiyatçı-Yazar Hasan Aydın ise birlik beraberliğin ve de kurtuluşun Ehl-i Beyt’te olduğunu söyledi. Bunun böyle olduğunu kendi söylüyor diye değil de Allah ve Resulü böyle istediği için olduğunu ayet ve hadislerle izah etti. Ehlisünnete ait Kur’an’da hiçbir ayet bulunmadığını ancak Ehl-i Beyt’le ilgili ayetlerin var olduğunu dinleyicilerle paylaştı. Aydın, mezhep imamlarının tamamının Ehl-i Beyt’le beraber olduğunu İmam Şafi’nin Şura suresi 23. ayeti mucibince bunun farz olduğunu söylediğini belirtti. Bütün tasavvufi yolların İmam Ali ve Ehl-i Beyt’ten beslendiğinden bahsetti. Velayet yolunun başı İmam Ali olduğunu belirten Aydın, bunun dışındaki Nakşilik, Selefilik gibi akımların tamamının batıl olduğunu söyledi. Ehli Beyt yolunun kıyamete kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.
Panelin son konuşmasını araştırmacı yazar Mehmet Garaçoğlu yaptı. Ülkemiz üzerinde oynanan iç ve dış oyunları somut verilerle anlatan Garaçoğlu, Devletin, Vatanın ve Milletin ayrılmaz bir bütün olduğunun altını çizerek Doğançayırlı vatandaşların her türlü tehlikelere karşı uyanık olmasın istedi. 
Panel sonrası soru cevap bölümünde sorulan bütün sorulara cevap veren panelistler, Mustafa Kemal Atatürk’ün de Ehli Beyt soyundan geldiğini belgeleriyle birlikte anlattılar. Panele gösterilen ilgiden memnun olduklarını söyleyen panelistler, Doğançayır halkına teşekkür ettiler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137