07 Nisan 2014 Pazartesi 00:07
Çiftçi de, tüketici de PERİŞAN OLACAK

YUSUF KARACA/ANKARA

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım alanlarında meyve bahçeleri, sebze alanları, hububat, şekerpancarı, ayçiçeği tarlalarında yörelere göre 29-31 Mart tarihleri arasında yaşanan don, bazı yerlerde ise fırtına ve dolunun zarara neden olduğunu bildirdi. Bayraktar, Ocak ve Şubat aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin ağaçlarda erken çiçeklenmeye ve dona karşı hassasiyete neden olduğunu belirtti. Mart ayının son günlerinde bazı bölgelerde yüksek kesimlerde yağan kar ve devamında sıcaklıkların bölgelere göre değişmekle beraber sıfırın altına, eksi 10’lara düştüğüne işaret eden Bayraktar, bu nedeniyle İç Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz bölgeleri ile geçiş bölgelerinde yaşanan dondan fındık, kayısı, elma, kiraz, vişne, erik, şeftali, kivi, badem, narenciye, bağ alanları ve karpuz tarlalarının etkilendiğini vurguladı.

Bölgeler itibarıyla don zararı 

Ziraat odalarından alınan gelen bilgilere göre, önemli meyve üretim illerinden Hatay, Osmaniye, Muğla, Afyonkarahisar, İzmir, Bursa, Yalova, Burdur’da herhangi bir zarar oluşmadığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti: “Karadeniz Bölgesi’nde fındık ve kivi bahçelerinde özellikle yüksek kesimlerde yüzde 70-80’lere varan oranlarda don zararı meydana geldi. Don zararı en fazla Ordu, Giresun ve Trabzon il ve ilçelerinin yüksek kesimlerinde görülmekle birlikte, fındık üretiminin yapıldığı diğer illerde de yer yer zararlar oluştu.
İç Anadolu, Doğu Anadolu ve geçiş bölgeleri: Hububatta Konya, Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Yozgat, Nevşehir illerinde sararmalar görüldü. Aksaray’da şekerpancarı ve ayçiçeğinde de don zararı var. Malatya’da kayısı, Amasya’da elma bahçelerinin tamamına yakını dondan etkilenirken; elmada, Niğde’de yüzde 70-80’lere ve Karaman’da yüzde 50’lere varan don zararı görüldü. Don zararı tarım alanlarında kayısı, şeftali, badem, erik ve elmalar ile bağlarda değişen oranlarda zarara neden oldu. Malatya’da kayısı, elma, şeftali, kiraz, ceviz ve bağlarda zarar meydana geldi. İç Anadolu’da elma üretiminin yoğun olarak yapıldığı Karaman’da don olayında erken uyarı istasyonlarından alınan verilere göre düşük sıcaklığın eksi 8 dereceye ulaşması pembe rozet döneminde olan elmalarda yüzde 50’lere varan oranlarda zarara neden oldu. Yine Tokat ‘ta bağ ve fındık alanları değişen oranlarda dondan zarar gördü.

Cevizde kayıp yüzde 100

Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Adana ve Mersin’de yer yer oluşan soğuk hava, fırtına, dolu ve don, narenciye, erik, kayısı, karpuzda zarara yol açtı. Kahramanmaraş’ta başta ceviz olmak üzere birçok meyvede bazı alanlarda yüzde 100’e varan oranlarda don zararı gerçekleşti. Kahramanmaraş’ta ceviz, Adıyaman’da Antep fıstığı başta olmak üzere, meyve bahçelerinde don yaşandı. Isparta’da kayısı, badem, şeftali, erik, kirazda yüzde 60-70’lere varan zarar var. Örtüaltı sebze yetiştirilen alanlar da yörelere göre değişen oranlarda zarar gördü.” Bayraktar, üreticilerin Ziraat Bankası, özel bankalar, Tarım Kredi Kooperatifleri, Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçları ile elektrik borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini talep etti. Bayraktar, üreticilerin oluşan zararlarını il/ilçelerde oluşturulacak olan Hasar Tespit Komisyonları marifetiyle mutlaka tespit ettirmeleri gerektiği uyarısında bulundu. 

Eğer BTP iktidarda olsaydı... 

Yaşanan don olayları Türkiye’de tarım kesiminin ne kadar mağduriyete açık olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Oysa Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yıllardır her gittiği ilde partisinin tarım kesimine yönelik projelerini anlatarak, çiftçinin kurtuluşunun BTP’de olduğuna işaret ediyor. BTP’nin tarım kesimine yönelik projeleri arasında çiftçilerin tarla, bağ ve bahçelerinin yanı sıra evlerinin, tarım alet ve araçlarının, yetiştirdikleri ürünlerinin devlet tarafından sigorta kapsamına alınması da yer alıyor. Son don olayının yol açtığı zarar BTP’nin tarım projelerinin önemini bir kez daha gözler önüne serdi. 

Bu ürünlerde fiyatlar yükselecek 

Bu yıl fındık, kayısı, elma, kiraz, vişne, erik, şeftali, kivi, badem, narenciye, üzüm, ceviz, Antep fıstığı gibi ürünlerde rekolte kaybı bekleniyor. Bu meyve türlerinden özellikle fındık ve kayısı önemli ihraç ürünlerimizden. Bunlarda yaşanacak rekolte kaybı ihracatı da olumsuz etkileyecek. Türkiye son yılda ortalama olarak yıllık 238 bin ton fındık ihraç etti ve karşılığında yıllık ortalama olarak 1.5 milyar dolar döviz kazandı. Kayısıda da Türkiye son 10 yılda, ortalama olarak yıllık 314 milyon dolar döviz kazandı. Bunların yanı sıra, Antep fıstığı, elma, kiraz da önemli döviz girdisi sağlayan ürünlerimiz arasında yer alıyor. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.