26 Şubat 2005 Cumartesi 00:00
Çiftçinin feryadı hükümeti bitirecek

BTP Genel Başkan Yardımcısı Kepekçi, Türkiye'de tarım kesiminin halinin içler acısı olduğunu ve bu kesimden yükselen feryadın hükümeti bitireceğini söyledi.

*Tarımın hali içler acısı

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi tarım kesiminin halinin içler acısı olduğunu ve tarım kesiminin önüne maalesef hükümet eliyle engeller konulduğunu söyledi.Kepekçi, "AB kaynaklı yasalarla önce ürünlere tahdit getirilmiş, üretimin önü kesilmiştir. Bununla yetinilmemiş şimdi de çiftçimiz toprağından, tarlasından el çektirilmek istenmektedir" diye konuştu.

*Hükümet köylere gidemiyor

Çiftçi kesimindeki bu darboğazın dalgalar halinde piyasaları etkileyeceğine işaret eden Kepekçi şunları söyledi: "Öncelikle küçük esnaftan başlayacak krizdeki derinleşme bütün topluma doğru artarak devam edecektir. Yapılmak istenen çiftçinin topraklarını satması, işsizliğin artması, stratejik öneme haiz tarım ürünlerinde dışa bağımlılığın arttırılmasıdır. AKP hükümeti bütün bu gelişmelere boyun eğmiş ve bu sonucu hazırlamıştır."

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi tarım kesiminin halinin içler acısı olduğunu ve tarım kesiminin önüne maalesef hükümet eliyle engeller konulduğunu söyledi.

10 milyon çiftçi tasfiye edilecek

*"AB kaynaklı yasalarla önce ürünlere tahdit getirilmiş, üretimin önü kesilmiştir. Bununla yetinilmemiş şimdi de çiftçimiz toprağından, tarlasından el çektirilmek istenmektedir" diyen Kepekçi şöyle konuştu:

"17 Aralık'taki ucu açık müzakere süreci ile tarımın da önü tam olarak kesilmiştir. İş bununla kalmamış 10 milyon çiftçimizin işten el çektirme fermanı imzalanmıştır. 25 milyon olan tarım nüfusumuzun 15 milyona inmesi, talimat olarak AKP hükümetine bildirilmiştir."

*Hükümet AB müktesebatını bile bilmiyor ~|~ Kepekçi şöyle devam etti: "Hükümet tarafından AB'ye uyum adı altında kabul edilen yaklaşık 120 bin sayfalık AB müktesebatının 60 bin sayfasındaki tarım mevzuatı ve uygulamalarının ne olduğu hükümet tarafından bile tam bilinmemektedir. AKP hükümetinin hedef haline getirdiği AB politikaları ile uğradığı yenilginin acı faturasını çiftçi kesimi de, halkımız da yaşamaktadır. Çiftçi kesimi ciddi bir darboğazın içindedir."

İşte fiyat farkları

BTP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Kepekçi, 2003 yılı ve 2004 yılı ürün fiyatları ve üretime etki eden harcama kalemlerinin fiyat farklarını karşılaştırmalı olarak şöyle sıraladı: "Örneğin, pamuk 2003 yılı fiyatı 1.100.000 TL iken; 2004 yılında 500.000 TL'ye düşmüştür. Yani %55 değer kaybetmiştir. Limon 2003 yılında 500.000 TL iken 2004 yılında 150.000 TL'ye düşmüştür. Yani %60 değer kaybetmiştir. Buna mukabil Mazot 1.360.000 iken 1.800.000 TL'ye yükselmiş yani %32 zamlanmış; gübre fiyatı bir yıl içinde 340.000 TL den 530.000 TL'ye yükselmiştir. Yani %56 zamlanmıştır.

Görüldüğü gibi maliyetler artmasına rağmen üretici ürününü daha aşağı fiyatlarda satabilmiş, çok zamanda satamayıp malı elinde kalmıştır.

Çiftçi traktörünü garajından çıkartamamakta, tarlasına tohum ekememektedir."

Hükümet köylere gidemiyor

Çiftçi kesimindeki bu darboğazın dalgalar halinde piyasaları etkileyeceğine işaret eden Kepekçi şunları söyledi: "Öncelikle küçük esnaftan başlayacak krizdeki derinleşme bütün topluma doğru artarak devam edecektir.

Yapılmak istenen çiftçinin topraklarını satması, işsizliğin artması, stratejik öneme haiz tarım ürünlerinde dışa bağımlılığın arttırılmasıdır. AKP hükümeti bütün bu gelişmelere boyun eğmiş ve bu sonucu hazırlamıştır.

Hükümet mensupları köylere, tarım bölgelerine gidememektedir. Avrupa Birlikçi diğer parti mensuplarının da çözüm adına söyleyecek sözleri yoktur. Çünkü AB politikaları devam ettiği müddetçe, tarım sektörü çok daha karanlık günlere doğru sürüklenecektir.

Yapılması gereken devletin çiftçiyi sübvanse etmesi, tarım kesimine tohum, yakıt, gübre, vergi desteği vermesidir. Bununla da yetinmeyip devlet, çiftçinin yetiştirdiği ürüne pazar da bulmalıdır. Bu da ancak BTP iktidarında, Millî Ekonomi Modeli'ni uygulamakla mümkün olacaktır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137