27 Mayıs 2005 Cuma 00:00
Çiftciye cefa, IMF'ye sefa

BTP Genel Sekreteri Dr. Kaplan, Hükümet'in buğdaya verdiği 350 bin liralık fiyatı
eleştirerek, "Türkiye'de emeğini seferber ederek geçimini sağlamaya çalışan milyonlarca çiftçinin kaderi, IMF yetkililerinin iki dudağı arasındadır" dedi

*AKP çiftçiyi boğdu
BTP Genel Sekreteri Dr. Nuri Kaplan, iktidara geldiği günden bu yana IMF politikalarını hayata geçiren Hükümet'in çiftçinin emeğini koruyacak hatta maliyetini kurtaracak bir buğday alım fiyatını çiftçiye çok gördüğünü dile getirdi. Dr. Kaplan, "Şeker pancarından sonra buğdaya da kota getirilmiştir. 30 tondan fazla buğday üreten çiftçinin buğdayı elinde kalacaktır; ya da çiftçi aracılara yem edilecektir" dedi.

*Çiftçi hesap sormalı
ABD ve Avrupa ülkelerinin tamamında çiftçinin devlet tarafından özel olarak desteklendiğine işaret eden Dr. Kaplan, 25 milyon çiftçinin mevcut iktidarı sandıkta hesaba çekmesi gerektiğini vurguladı. Kaplan, BTP iktidarının çiftçimizin bayram günleri olacağı müjdesini verirken, "Çünkü BTP'nin tarım politikası, İMF'ye endeksli olmayacağından ürünlere her hangi bir kota uygulaması söz konusu olmayacak" dedi.

~|~ BTP Genel Sekreteri Dr. Nuri Kaplan, Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan buğday alım fiyatını eleştirdi. Kaplan, verilen 350 bin liralık fiyatın Türkiye'de emeğini seferber ederek geçimini sağlamaya çalışan milyonlarca çiftçinin kaderinin IMF yetkililerinin iki dudağı arasında olduğunu gösterdiğini vurguladı.
İktidara geldiği günden bu yana IMF politikalarını hayata geçiren Hükümet'in çiftçinin emeğini koruyacak hatta maliyetini kurtaracak bir buğday alım fiyatını çiftçiye çok gördüğünü dile getiren Dr. Kaplan, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda da IMF ikinci başkanı Anne Kruger asgari ücretliye aylık 350 milyonu çok görmüştü. Şeker pancarından sonra buğdaya da kota getirilmiştir. 30 tondan fazla buğday üreten çiftçinin buğdayı elinde kalacaktır; ya da çiftçi aracılara yem edilecektir. Geçtiğimiz yıl hükümetin bir bakanı çiftçilerimiz için 'gözlerini toprak doyursun' dememiş miydi?"
Batıda çiftçi destekleniyor
ABD ve Avrupa ülkelerinin tamamında çiftçinin devlet tarafından özel olarak desteklenip uluslararası piyasada rekabette önde olmasının sağlandığını dile getiren BTP Genel Sekreteri Dr. Kaplan, şu soruları yöneltti: "Peki bizim çiftçimizin suçu 'Türk çiftçisi' olması mıdır? Atatürk'ün ifadesiyle 'köylü milletin efendisi' değil miydi? Köylümüzü, çiftçimizi İMF'nin kölesi haline getirenler bunun hesabını nasıl verecekler?"
Çiftçi hesap sormalı
25 milyon çiftçinin mevcut iktidarı sandıkta hesaba çekmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Kaplan, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Geçen yıl ürünün yüzde 50'sinin ödemesi peşin yapılırken, bu yıl yüzde 33'ünün ödemesi peşin, kalanı veresiye yapılacaktır. Ekim 2004'te Tarım Bakanı AB süresince çiftçi nüfusunun 25 milyondan 15 milyona düşürüleceğini söylerken, her halde bugünleri anlatmak istemişti. Ama aynı bakan, 10 milyon kişinin karnını nasıl doyuracağı konusunda milletimizin merakını (!) gidermemişti. Halbuki bugün Prof. Dr. Haydar Baş, başbakan; BTP de iktidarda olsaydı, Milli Ekonomi Modeli hayata geçecek ve çiftçimiz cefa değil, sefa sürecekti."
Bayram günleri
Dr. Kaplan, BTP iktidarının çiftçimizin bayram günleri olacağı müjdesini verirken, "Çünkü BTP'nin tarım politikası, İMF'ye endeksli olmayacağından ürünlere her hangi bir kota uygulaması söz konusu olmayacak. Devletin ürün alım garantisi altında olacak; üretici istediği kadar ürün ekip, bunu satacak. Çiftçi ürününü daha toprağa ekmeden ürünün yüzde 50'sinin bedelini avans olarak cebine koyacak. Hasattan sonra ürün tesliminde de geri kalan yüzde 50'sini peşin olarak 'Devlet Baba'sından tahsil edecek. Çünkü BTP iktidarı 'Aciz Devlet' değil, 'Baba Devlet' dönemi olacaktır. Ayrıca çiftçinin her türlü ürünü devlet tarafından sigortalı olacak. Şimdi milyonlarımızın önüne yeni bir fırsat geldiğinde, yani sandık başına gittiğinde yapılanları unutmayıp kendisini İMF politikalarına kurban edenleri sandığa gömecek ve kendisine bayram günleri yaşatacak olan BTP'yi iktidara taşıyacaktır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100