15 Temmuz 2005 Cuma 00:00
Çiftçiye üretimden el çektiriliyor

BTP Genel Başkan Yardımcısı Kepekçi, hayvancılık ve tarım üretiminin her geçen gün geriye gittiğini belirterek, çiftçiye ve köylüye üretimden el çektirildiğini söyledi. Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi yaptığı basın açıklamasında hükümetin tarım ve hayvancılık politikasını eleştirdi.

~|~ Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi yaptığı basın açıklamasında hükümetin tarım ve hayvancılık politikasını eleştirdi. Kepekçi, hayvancılık ve tarım üretiminin fiyatlarının her geçen gün daha da düştüğünü, buna karşılık mazot, gübre, vergi, cezaların fiyatının arttığına dikkat çekti. Kepekçi yazılı açıklamasında şu hususlara değindi:
"Binbir zahmetle yapılan üretime rağmen buğday, arpa, meyve, sebze, süt hâsılı ürünler müşteri bulamıyor. Hükümetin alımda koyduğu kotalar, alımda uygulanan fiyat politikası çiftçiyi canından bezdiriyor. Hâsılat vaktini büyük bir özlemle bekleyen çiftçimiz ve köylümüz umduğunu bulamamıştır. Üstelik milletin vekilleri, bırakın çözüm aramayı, çiftçinin yanına gidememekte, çiftçinin haline tercüman bile olmamaktadır.
Hükümetin yapmaya çalıştığı, çiftçiyi üretimden vazgeçirmek, köylünün elinden toprağını almaktır. Üretici borcun içine itilecek ve elinde eteğinde ne varsa satışa zorlanacak. AKP hükümetinin AB ile yaptığı protokol gereği 15 milyon çiftçi üretimden el çektirilecektir. Sanki bu çiftçi bizim değil gibi "ölen ölür kalan sağlar bizimdir" planı uygulanmaktadır.
Bütün bunlara rağmen üretime için direnenlere de farklı planlar yapılmaktadır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğini örnek olarak verebiliriz. Buna göre tütün üretiminden vazgeçen üreticiler desteklenecek. Yani batının elinde biriken ne kadar mahsul varsa, sen üretmeyeceksin, ne kadar stratejik ürün varsa bunların üretiminden vazgeçeceksin.
Burada birkaç noktanın altını çizmekte fayda vardır.
Birincisi, borcunun faizini borç alarak ödeyen Türkiye'nin üretimini arttırması gerekirken, hükümet üretimi azaltmaya gayret etmektedir. Sanki borcun ödenmesi değil de, ödenmemesi istenmektedir.
İkincisi, stratejik öneme sahip olan tarım ve hayvancılık bitirilerek, ülke milli güvenlik açısından tehdit altına sürüklenmektedir.
Üçüncüsü, zaten istihdam sorunu yaşanan ülkemizde çiftçimize iş bıraktırılarak, köylümüzün köyünü terk etmesi temin edilerek, bir sosyal kaosa davetiye çıkartılmaktadır.
AKP hükümetinin ve diğer hükümetlerin AB, ABD ve IMF talimatlı uygulamaları ile ülkemiz bu noktalara getirilmiştir. Bütün bu olumsuzluklardan kurtulmanın yolu, bağımsız bir duruştan ve ülkemize, milletimize özgü ulusal bir politika uygulamaktan geçmektedir. Bu çözüm ise ancak BTP iktidarında olacaktır. Bağımsız Türkiye Partisi sahip olduğu Milli Ekonomi Modeli ve Sosyal Devlet Projesi ile bütün sorunların üstesinden gelecek ve milletimizi hak ettiği yaşam standardına kavuşturacaktır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137