08 Temmuz 2001 Pazar 00:00
Çİfte standart
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 4 vakıf üniversitesine toplam 12 trilyon lira yardım yapılmasını öngördü.

YÖK, aralarında Fatih Üniversitesi'nin de bulunduğu 5 vakıf üniversitesinin yardım talebini ise geri çevirdi. YÖK, 2547 sayılı YÖK Kanunu'nun Ek 18. maddesi uyarınca, vakıf üniversitelerine 2001 mali yılında yapılacak yardım çerçevesinde 9 üniversiteden gelen talepleri inceledi.

4'üne var; 5'ine yok

İncelemeler sonucunda, Bilkent, Başkent, Koç ve Işık üniversitelerine yardım yapılması, Fatih, Atılım, Kadir Has, Çankaya ve Doğuş üniversitelerine ise yapılmaması kararlaştırıldı.

Aslan payı Bilkent'in

Buna göre, Işık Üniversitesi'ne 1 trilyon lira, Başkent Üniversitesi'ne 2 trilyon 876 milyar lira, eski YÖK Başkanı İhsan Doğramacı'nın kurduğu Bilkent Üniversitesi'ne 7 trilyon 222 milyar lira, Koç Üniversitesi'ne de 939 Milyar 402 milyon lira yardım öngörüldü.

Bilkent 9 trilyon kar etti

Ancak, YÖK Denetleme Kurulu raporunda, Bilkent Üniversitesi'nin 2000 mali yılı kesinleşmiş bütçe~|~ gelirlerine göre 9 trilyon lira gelir fazlası olduğu, 2001 mali yılı tahmini bütçesinin de gelir fazlası verebileceği belirtildiği için, ilgili mevzuatta bu konuda açıklık bulunmaması nedeniyle, söz konusu üniversiteye yapılması kararlaştırılan devlet yardımıyla ilgili değerlendirme Maliye Bakanlığı'na bırakıldı.

YÖK'ün söz konusu 4 vakıf üniversitesine verilmesini kararlaştırdığı yardım miktarının toplamı 12 trilyon 37 milyar lirayı buluyor.

Geçen yıl daha fazlaydı

YÖK geçen yıl, Bilkent, Başkent, Beykent, Koç, Yeditepe, Işık, Atılım, Çağ, Çankaya, İstanbul Kültür ve Maltepe üniversitelerine, toplam 15 trilyon 588 milyar 471 milyon lira devlet yardımı yapılmasını öngörmüştü.

Yardım miktarı nasıl belirleniyor?

YÖK, yardım talepleriyle ilgili başvuruları, vakıf üniversitelerine devlet yardımını yeni koşullara bağlayan son yasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinden önce inceleyip karara bağladığı için, yardım oranları belirlenirken eski mevzuat dikkate alındı.

Söz konusu mevzuata göre, devlet yardımı yapılacak vakıf üniversitelerinin en az 2 öğretim yılı eğitim?öğretim faaliyetini sürdürmesine, kayıtlı öğrenci sayısına, burslu okutulan öğrenci sayısına, ÖSS'de sayısal alanda en yüksek puan alan ilk 2 bin aday arasından belli bir oranda ilgili üniversiteye yerleşen olup olmadığına, öğretim elemanı sayısına ve "Öğretim üyesi başına düşen bilimsel yayın oranları" sıralamasındaki yerine bakılıyor.

Ayrıca, ilgili üniversitenin bütçesi, personel, yatırım ve cari giderleri incelenerek, bir öğrencinin üniversiteye cari maliyeti hesaplanıyor. Bu incelemeler sonucunda ve YÖK Denetleme Kurulu raporları da dikkate alınarak, üniversiteye yapılacak yardım oranı belirleniyor.

YÖK, öngördüğü yardım miktarlarıyla ilgili kararını Milli Eğitim Bakanlığı'na sunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı da inceledikten sonra Maliye Bakanlığı'na iletiyor. Yapılacak yardımlarla ilgili son kararı Maliye Bakanlığı veriyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.