06 Mart 2006 Pazartesi 00:00
Çin istilası büyüyor!
ATO tarafından açıklanan rapor, ucuz ve kalitesiz mallarıyla piyasalarımızı istila eden Çin'in, sonunda ''yüksek teknoloji ürünleri'' pazarını da ele geçirdiğini ortaya koydu ~|~Çin istilasıyla sarsılan yerli piyasalarda tehlike büyüyor...Ankara Ticaret Odası (ATO), ucuz ve kalitesiz mallarıyla piyasalarımızı istila eden Çin'in, sonunda ''yüksek teknoloji ürünleri'' pazarını da ele geçirdiğini bildirdi. ATO'nun Dış Ticaret Müşteşarlığı verileri ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) sınıflamasından yararlanarak hazırladığı, ''Teknolojide Çekik Göz İstilası'' raporuna göre Çin, geçen yıl yüksek teknoloji ürünü ithal edilen ülkeler arasında 1. sırada yer aldı.

Rapora göre, Türkiye'nin Çin'den yaptığı yüksek teknoloji ürünü ithalatı 1996 yılında 148,3 milyon dolar iken 10 yılda yüzde 1,290 artış göstererek 2005 yılında 2,1 milyar dolara çıktı.Çin'in Türkiye'ye en çok sattığı iki ürün grubu, 998 milyon dolar  ile ''büro, muhasebe, bilgi işlem makineleri'' ve 802 milyon dolarla ''radyo, televizyon, haberleşme teçhizatı ve cihazları'' oldu. Bu iki ürün grubunun ithalatı, Çin'den yapılan ithalatın dörtte birinden fazlasını oluşturduğu ifade edilen raporda, geçen yıl tüm büro, muhasebe ve bilgi işlem makinelerinin yüzde 41'inin Çin'den satın alındığı belirtildi. Çin'in Türkiye piyasalarında ''jet hızıyla'' ilerlediği kaydedilen raporda, Türkiye'nin 10 yıl önce en çok ithalat yaptığı ülkeler arasında 18. sırada bulunan Çin'in, 2005 yılında 4. sıraya tırmandığı bildirildi.

Rapora göre, son 10 yılda Çin'den 20,6 milyar dolarlık ithalat yapan Türkiye, aynı sürede bu ülkeye sadece 2,2 milyar dolarlık mal satabildi. Çin ile dış ticaret açığı son 1996?2005 döneminde 18,4 milyar doları buldu. Sadece Çin değil diğer Uzakdoğu Asya ülkelerinin de Türkiye'nin ithalatı içindeki paylarını artırdığı kaydedilen raporda, Çin, Güney Kore, Japonya, Tayvan, Malezya ve Tayland'ın 2005 yılı ithalatındaki payının yüzde 12'yi geçtiği belirtildi. Rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan ATO yetkilileri, ''Peygamberimiz ilim Çin'de bile olsa gidip alın demişti. Biz galiba ilimi kilim anladık. İlimi bırakıp kilimi alıyoruz'' dedi.

Çin'in yıllık büyümede hedefi yüzde 8
10. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin (ÇUHM) 4. toplantısı Pekin'de başladı. Toplantıda, Çin'in 5 yıllık ekonomik ve toplumsal gelişme hedefleriyle önemli politika ve önlemler belirlenecek.

ÇUHM'nin yıllık toplantısının Daimi Komitesi Başkanı Vu Bangguo'nun başkanlığında düzenlenen açılış töreninde Çin Başbakanı Ven Ciabao, 2988 halk temsilcisine hükümetin çalışmaları hakkında rapor sundu. Raporda, geçen yılın çalışmaları gözden geçirilirken, gelecek yıla ilişkin düzenlemelerle 11. 5 Yıllık Ulusal Ekonomik ve Toplumsal Gelişme Programı'na ilişkin açıklamalar yer aldı.  Büyük Halk Toplantı Sarayı'ndaki toplantının açılışına aralarında Çin Cumhurbaşkanı Hu Cintao, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkanı Cia Çinglin ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Zeng Çinghong'un da bulunduğu parti ve devlet liderleri katıldı.

EKONOMİDEKİ HEDEFLER
Ven Ciabao, hükümetin çalışma raporunu okurken, Çin'in ekonomik büyüme hedefinin bu yıl yüzde 8 civarında, gelecek 5 yıl içinse ortalama yüzde 7,5 olarak planlandığını kaydetti. Hükümetin çalışma raporunda, bu yıl Çin'de birim başı enerji tüketiminin yüzde 4 oranında düşürülmesi, şehir ve kasabalarda 9 milyon kişinin daha istihdam edilmesi, ihracat ve ithalat arasında temel denge sağlanmasının öngörüldüğü belirtildi.  Bununla birlikte Çin hükümetinin sağlıklı mali politika ile sağlıklı para politikasını uygulamaya devam edeceği bildirildi.

KIRSAL KESİMLERE AĞIRLIK VERİLECEK
Yeni sosyalist köylerin inşa edilmesi konusunun da yer aldığı raporda, Çin hükümetinin altyapı yatırımlarında kırsal kesimlere ağırlık vereceği ve kırsal kesimlerdeki öğrencilerin bütün okul masraflarını karşılayacağı kaydedildi. Raporda, kırsal kesimlerdeki eğitim çalışmaları, okul binalarının onarımı ve öğretmenlerin maaşlarının güvence altına alınması için gelecek 5 yıl eğitime 218 milyar 200 milyon yuanlık (27 milyar dolar) ek bütçe ayrılacağı belirtildi. Başbakan Ven, devletin kırsal kesimlere daha fazla yatırım ve kredi sağlamakla birlikte sermayenin kırsal kesimlere yönelmesini teşvik edeceğini vurguladı.


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137