06 Mayıs 2009 Çarşamba 00:00
Çivi çakacak adam lazım
Bir toplumda herkesin elbette tek inançta, tek görüşte, tek idealde, tek düzeyde, tek aynı anlayışta, tek ahlakta, tek yaşayışta olması mümkün değildir. Bu fıtrata aykırı?
Mehmet Emin Koç'un yazısı...
~|~

  

Çivi sökecek değil, çivi çakacak adam lazım

Bir toplumda herkesin elbette tek inançta, tek görüşte, tek idealde, tek düzeyde, tek aynı anlayışta, tek ahlakta, tek yaşayışta olması mümkün değildir.
Bu fıtrata aykırı?
Çünkü fertlerin yaratılışları farklı. Gönülleri farklı. Kabiliyetleri farklı. Algılamaları farklı. Sosyal çevreleri farklı. Eğitimleri farklı. Etkileri ve yetkileri farklı? Dolayısıyla sorumlulukları da farklı? vs.
Bütün bu farklılıkları ve çeşitlilikler, hayatın renkliliğidir, gelişimin itici gücüdür, rahmettir, berekettir.
Fertler ve toplumlar, asırlara varan uzun zamanlar sürecinde yaşadıkları "ortak mayalanma" ile bu farklılıklarda "birlik" ve "ortak"lık temin ederek, bu çeşitlilikte "vahdet"i yakalayarak "millet" olurlar. Bu sebeple "millet" tanımı yapılırken, aynı inanç, aynı ideal, aynı vatan, aynı tarih şuuru ve aynı medeniyet değerlerinden beslenmeye "özel" vurgu yapılır.
Son yıllarda Türk milletinin serencamına dikkat edildiğinde, bu ortaklıklar ve aynîlikler yok ediliyor.
Her sahada çiviye, çivi söktürülüyor.
Devlet kurumlarında çivi çiviyi sökmekle meşgul. Yasamada çivi çiviyi sökmekle meşgul. Yürütmede çivi çiviyi sökmekle meşgul. Yargıda çivi çiyi sökmekle meşgul. Orduda, emniyette, adalette çivi çiviyi sökmekle meşgul. Ekonomide çivi çiviyi sökmekle meşgul. Dinde-diyanette çivi çiviyi sökmekle meşgul. Toplumda çivi çiviyi sökmekle meşgul. Ailede çivi çiviyi sökmekle meşgul. Medyada çivi çiviyi sökmekle meşgul? Bölgemizde ve dünyada çivi çiviyi sökmekle meşgul!
Dünyayı "yeni dünya düzeni" adı altında "tek tip" sıraya dizmek isteyen küresel toplum mühendislerinin gayret ve kışkırtmalarıyla, Türk Milleti de adete "tek tip-tek düze" bir anlayışa zorlanıyor.
Çivi çiviyi söküyor? Ne millet binasında, ne devlet binasında çivi kalıyor. Millet dağılıyor, devlet çöküyor!
Halbuki devlet ve millet binasına "çivi çakacak" adam lazım? Devlet ve millet binasından çivi sökecek adam değil, hele de ecnebilerden devşirme akıl ile çivi sökecek adam hiç değil; oralara çivi çakacak adam lazım!
Devlet ve millet binasının çivilerini sökmek, ne fertlere, ne aileye, ne toluma, ne millete, ne de devlete bir hayır getirir? Bugün herkesin gözü önünde devlet ve millet adına yapılanlar ve cereyan edenler maalesef budur!
Bu süreçten istifade eden ise "ecnebi"lerdir!
Millet istifade etmiyor; belli? Aç, yoksul, işsiz!
Devlet istifade etmiyor; belli? Borçlu, dilenci, etek giydirilmiş!
Yapacak işi olmayan, icraata koyacak hayırlı bir projesi bulunmayan etki ve yetki sahipleri, devlet ve millet binasından çivi sökerek, çiviyi çiviye söktürerek gün geçiriyor? Yazık!
Bu bağlamda devlet ve milleti bir bütün olarak ele alıp çözüm sunarak ve model ortaya koyarak Türkiye'nin bahtını değiştirecek yegane siyaset, fikir, gönül ve devlet adamımız kaldı; o da BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş bey? Dünya bu gerçeği fark etti, ondan istifade ediyor.
Başka kimse yok mu?.. Elbette var. Devlet ve milletimiz için kafasını işleten, alnını çatlatan, yüreği sızlayan, kıyısından köşesinden bir şeyler yapmanın derdi ve telaşı içinde olan vatan ve millet sevdalıları, elbette vardır. Lakin devlet ve milletin istikbal ve istiklali için kuşatıcı, kucaklayıcı, bilimsel ve somut-reel çözümler sunmada Prof. Dr. Baş tektir.
Türk milleti ve Türk aydını bu gerçeği görmelidir.
Aksi halde devlet ve millette yaşanan bu "çivi çiviyi söker" süreci, ortada ne devlet bırakır, ne millet!

Mehmet Emin KOÇ / meminkoc@yenimesaj.com.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137