06 Kasım 2012 Salı 12:54
Çobanlık sürdürülebilmeli

YENİ MESAJ - ADEM BİRİNCİ

Issız dağların başında mutlu bir çoban olmayı kim özlemez ki?

Çobanlık duygusu eminiz ki herkesin yüreğinin bir köşesinde saklı durmaktadır. Günümüzde çobanlık ve köylülük değerlendirildiğinde \"kafasına vur ekmeğini al\" tarzda bir garibanlık simgesi gibi algılansa da, tecrübeyle sabittir ki, çobanlık zor zanaattır. Peygamber mesleğidir.

Hemen hemen tüm peygamberlerin, geçmişlerinde koyun gütmüşlükleri vardır. Her insana nasip olmayan ulvi bir meslektir çobanlık. Şimdilerde ise unutulmaya yüz tutmuş bu ulvi vazife tam manası ile idrak edilip yapılamadığından, milletimiz ve dahi hayvan varlığımız çobansız kalarak bereketsizliğe duçar kaldı.

Hayvan varlığımız yarılardan aşağılara inmiş ve inmektedir. Çobanlık gazete ilanları ile aranılan bir meslek haline gelmiştir. Artık çoban yoktur ve kavalın sesi gelmez olmuştur. Yaslı yaylalar hasret çekmektedir çobanlara. Bu hususta da keçileri kaçırmışızdır.

Çobanlığın okullarda ders kitabı olarak okutulması ve üniversitelerde birim olarak açılmasını dile getiren Yalova ili Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şendoğan Erdem sorularımızı cevaplandırdı.

Yeni Mesaj: Çobanlık mesleğinin bugünkü durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Ş. Erdem: Halk nezdinde çobanlık çok pasifmiş gibi görülmektedir. Bu mesleği yapan kişiler ne çektiğini ailesi ve kendisi bilir. Çobanlık kutsal ve kurumsal bir meslektir. Çobanlığın diğer mesleklerden daha önde geldiğini ancak çobanlar ve bizler biliriz. Malumunuz hayvan sayılarımız yarıların altına indi. Bir bereketsizliktir almış başını gidiyor. Hayvancılığımızın tekrar eski günlerine dönebilmesi adına ve hayvancılıkta ihracat yapabilme adına çobanlık ulvi bir vazife olarak görülüp, ödüllendirilmesi gerekmektedir. Çobanlık kurumsal bir meslek haline gelmelidir.

Yeni Mesaj: Bu mesleğin tekrar işlerlik kazanabilmesi için neler yapılmalıdır?

Ş. Erdem: Bu konuda birlik olarak ilgililere sunmuş olduğumuz teklifleri sıralarsak;   

1-Çobanlık mesleğinin (sürü yöneticisi) mesleği olarak onaylanması faydalı olacaktır.

2-İlgili bakanlık sürü yöneticiliği adı altında kanun-tebliğ ve rehber çıkarmalıdır.

3-Hayvancılığın yoğun ve entansif olduğu meraları geniş iller pilot seçilerek Üniversitelerde 2 yıllık sürü yöneticisi adı altında bölüm açılmalıdır.

4-İlk açılacak bölüme katılım sağlamak amacıyla pozitif ayrımcılıklar getirilmeli. Öğrenim masraflarının devletçe karşılanması gibi.

5- İlk bölüme başlayan öğrencilere iş garantisi gibi alternatif projeler ortaya konulmalıdır.

6-Çobanlığı tarımsal meslekler gurubuna koyup yaygınlaştırmak gerekmektedir.

7-Çiftlik sahipleri köy hayvancılığından hayvan otlatmak için istihdam edecek olan elemanlardan sertifika-diploma gibi şartlar ortaya koyarak sürülerini otlatmaları için devletin mutlaka teşvik edici desteği olmalıdır.

8- Çobanlık-sürü yöneticisi- eğitiminde hayvancılıkla ilgili yetiştiricilik bilgisi meracılık bilgisi gibi teknik konular yanında toplum psikolojisi eğitimi de verilmelidir.

9-Bu gün ülkemizde çobanlık yapanlar genellikle işsiz, bilgisiz, beceriksiz kişilerden oluştuğu ancak çobanlık yukarıda belirtilen sorunlar çözülürse bilinçli işini iyi bilen hayvancılığa katkı sağlayan bir meslek gurubu olarak ortaya çıkacaktır.

11-İlkokul çağlarında; hayvan sevgini aşılayacak eğitim programları uygulanmalı. Bunlardan çobanlık mesleğine yatkın olan çocukların bu mesleğe yönelmeleri teşvik edilmeli.

12- Ortaokul ve lise düzeyinde çobanlık meslek okulları veya kursları olmalı.                                     

13-Çobanların en önemli yardımcıları olan köpek, at, kaval, kepenek gibi geleneksel unsurlar üzerinde de derinlemesine araştırma yapılarak bunların işlevlerinin günümüze uyarlanmasına çalışılmalıdır.

14-Geçmişte edinilen tecrübeler, sözlü ve yazılı bilgiler de göz önüne alınarak çobanlık mesleğinin günümüz koşullarına uyarlanması yapılmalı. Ayrıca gelecekteki gelişimine yön verebilecek yöntemler araştırılmalı.

15-Hayvanların gelişim, verim, ırk, psikolojik durumları üzerine araştırma ve geliştirme yapabilecek laboratuar veya bilimsel inceleme merkezleri oluşturulmalı.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.