Bu haber kez okundu.

Çok çalışıp az kazanıyoruz

Türk işçisinin çok çalışıp az kazanma kaderi değişmiyor. İmalat sanayindeki işçilere yönelik yapılan araştırmada, Türk işçisinin çok çalışıp, çalışmasının karşılığını alamadığı belirtildi ~|~
DİSK Araştırma Dairesi'nin yaptığı araştırmada, bazı ülkelerde işçilerinin çalışma sürelerine göre alım gücünü ortaya koydu. Araştırmaya göre, Türkiye, değerlendirmeye alınan 54 ülke içinde, çalışılan süreye bağlı alım gücü sıralamasında 40. sırada yer alıyor.

İsviçreli işçiler istediği ürünü alabilmek için en az çalışmak zorunda grubu oluşturuyor. Buna karşın Tanzanyalı işçinin bazı ürünleri almaya ömrü bile yetmiyor. İsviçreli bir işçinin ortalama büyüklükte bir otomobili alması için 3 ay başka bir harcama yapmadan çalışması yeterli olurken, Tanzanyalı bir işçinin 640 ay, yani 53 yıldan fazla çalışması gerekiyor. Tanzanyalı işçinin çalışması gereken süre İsviçreli işçinin 213 katını aşıyor.

Türkiye'deki bir işçinin aynı otomobili almak için çalışması gereken süre ise İsviçreli işçininkinin 10 katına karşılık geliyor.

En zor buzdolabı alınıyor
Türkiye'deki bir işçinin göreceli olarak almakta en zorlandığı ürünü buzdolabı oluşturuyor. Türk işçisi buzdolabı alma zorluğunda 54 ülke içerisinde 47. sırada bulunuyor. Buzdolabını almak için Türk işçisi 273 saat 7 dakika çalışırken, İsviçreli bir işçinin buzdolabı alması için 12 saat 23 dakika çalışması yetiyor.
Temel gıda maddelerinden 1 kilogram eti satın almak için Türkiye'deki işçi 2 saat 48 dakika çalışmak zorunda kalırken, bu süre Almanya'daki işçi için 27, Finlandiya'daki işçi için 28, Avusturya'daki işçi için 47 dakika geriliyor.

Süt almak için Türkiye'de işçinin çalışması gereken süre 22 dakikayı bulurken, Almanya, Belçika, Finlandiya gibi ülkelerde bu süre 2 dakikayla sınırlı bulunuyor. Yunanistan'da bu süre 14 dakikaya, Tanzanya'da 9 saat 37 dakikaya karşılık geliyor.
Kira açısından yapılan değerlendirmede ise Türkiye orta sıralarda yer alıyor. Geliri ile kira ödemekte en çok zorlanan işçi Hindistan'da bulunuyor. 90 metre kare bir evde oturmak için Hintli bir işçi, 340 saat çalışmak durumunda kalıyor. Hindistan'ı sırası ile Kolombiya, Kosova, Güney Afrika Cumhuriyeti, Meksika takip ediyor.

Kira için en az çalışan işçi ise İngiltere'de yaşıyor. İngiltere'de bir işçi kirasını ödemek için yalnızca 12 saat 30 dakika çalışıyor. İngiltere'yi sırasıyla Çek Cumhuriyeti ve Macaristan takip ediyor. Türkiye'de ortalama gelirli bir işçinin kira ödemek amacıyla çalışılması gereken ortalama süre ise 62 saat 17 dakika olarak hesaplanıyor.
Alım gücü sıralamasında 40.yız
Araştırmaya konu ülkelerden bazılarının çalışma sürelerine göre alım gücü sıralamasında yerleri şöyle:

1?İsviçre
2?Almanya
3?Danimarka
4?Japonya
5?İngiltere
6?ABD
7?Norveç
8?Avustralya
9?Kanada
10?Finlandiya
25?Yunanistan
30?Arjantin
31?Rusya
35?Güney Afrika
38?Brezilya
39?Kırgızistan
40?Türkiye
45?Romanya
49?Hindistan
54?Tanzanya

En çok dinlenme Almanya ve Fransa'da
Araştırmaya göre, Türkiye, 45 saatlik haftalık çalışma süresi ile veri alınan 60 ülke arasında imalat sanayinde en çok çalışılan ülkeler sıralamasında 8. sırada bulunuyor.
En yüksek haftalık çalışma süresi Peru, Nepal, Tayland, ve Meksika'da 48 saatle görülüyor. Almanya ve Fransa ise 35 saatlik haftalık çalışma süresi ile işçisine en fazla dinlenme hakkı veren ülkelerin başında geliyor. Saat ücretinin en düşük olduğu ülkelerin başını 0,16 dolarla Nepal çekiyor. Çalışma saatinin en fazla olduğu Tayland en az saat ücreti olan 11., Meksika 17. ülke durumunda bulunuyor. Türkiye ise en az saat ücreti sıralamasında 24. ülke sırada yer buluyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100