21 Kasım 2002 Perşembe 00:00
Cumhurbaşkanı NATO Zirvesinde
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 21?22 Kasım günleri Prag`da düzenlenecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Doruk toplantısı vesilesiyle ABD Başkanı Bush, Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, Danimarka Başbakanı Rasmussen ve İspanya Başbakanı Aznar`ın da aralarında bulunduğu devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler yapacağını bildirdi. Sezer, Prag`a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı`nda yaptığı açıklamada, kendisine Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yetkililerinden oluşan bir heyetin eşlik edeceğini ifade etti. Doruk toplantısında NATO ittifakının geleceğine yön verecek önemlikararların alınmasının beklendiğini ifade eden Sezer, bunlardan en önemlisinin, ittifakın yeni üyelerin katılımıyla genişlemesine ilişkinkarar olduğunu belirtti. Sezer, Türkiye`nin NATO`nun genişlemesini olumlu karşıladığını vurgulayarak, şöyle devam etti: ``Bu bağlamda, özellikle Güneydoğu Avrupa`dan aday ülkelerin İttifaka davet edilmelerini sağlamak amacıyla Yunanistan ile ortak girişimlerimiz o~|~lmuştur. Genişleme kararının çok sayıda ülkeyi kapsayacağı düşünülmektedir. Türkiye, üyeliğe bu kez davet edilmeyecekadaylar yönünden de açık kapı politikasının sürdürülmesi ve bu ülkelerin NATO üyeliğinin gereklerini karşılayacak çalışmalarının da özendirilmesi gerektiğini düşünmektedir. Doruğun gündemindeki bir başka önemli konu, Soğuk Savaş boyunca gücünü ve etkisini kanıtlamış olan NATO`nun, günümüzün risk ve tehditleri karşısında ve Avrupa?Atlantik bölgesinde güvenliğin sağlanmasında etkinliğinin ve rolünün artırılmasıdır. Bu nedenle Prag toplantısı, İttifakımız yönünden `dönüşüm doruğu` olarak nitelenmektedir.``

Terörizmle mücadele

Doruk toplantısında, Türkiye`nin de çok önem verdiği, terörizme karşı uluslararası düzeyde savaşım alanında NATO`ya yeni olanaklar sağlayacak kapsamlı bir paketin benimsenmesinin beklendiğini kaydeden Sezer, şunları söyledi: ``Bu paket içinde NATO`nun değişen tehdit ve risklerle savaşımın ön koşulunu oluşturan yeni yeteneklere kavuşturulması, NATO Karşılık Gücünün kurulması, NATO`nun Askeri Konsept, Güç ve Komuta yapılarının gözden geçirilmesi gibi konular yer almaktadır. Bu çerçevede, Prag Yetenekler Yüklenimi olarak adlandırılan yeni bir girişimle NATO`nun hızlı, etkili ve kendine yeterli biçimde güç sevkedebilecek yeni yeteneklerle donatılması söz konusudur. Ülkelerin kendi olanaklarıyla tek başlarına sahip olamayacakları çeşitli yeteneklerin NATO içinde ortaklaşa geliştirilmesini ya da elde edilmesini amaçlayan bu girişimin kimi öğelerine ülkemiz de katkı sağlayacaktır. Öte yandan, NATO, genişleme sonrası ortaya çıkacak yeni ortamda ortak ülkelerle ve Akdeniz Diyalogu ülkeleriyle ilişkilerini derinleştirmek istemektedir. Bu amaçla ve özellikle terörizme karşı savaşımda anılan ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi için iki yeni belge kabul edilecektir. NATO?Rusya Konseyi ve NATO?Ukrayna Komisyon toplantıları Dışişleri Bakanları düzeyinde gerçekleştirilecektir. Bu toplantılarda da NATO`nun Rusya ve Ukrayna ile ilişkileri gözden geçirilecek ve Ukraynaile işbirliğinin artırılmasına yönelik yeni bir eylem planı kabul edilecektir" dedi.

İkili temaslar

Sezer, Prag`da bulunacağı sırada, ABD Başkanı Bush, Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, Danimarka Başbakanı Rasmussen, İspanya BaşbakanıAznar, Slovakya Cumhurbaşkanı Schüster, Romanya Cumhurbaşkanı Iliescu ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Sayın Mesiç ile kesinleşen randevular çerçevesinde ikili görüşmelerde bulunacağını kaydetti. Doruk programının elverdiği ölçüde kimi müttefik ülkelerin liderleri ile Türkiye`nin NATO`daki ortaklarından kimi komşu ülkelerindevlet başkanları ile de ikili görüşmeler yapmayı öngördüğünü de bildirerek, ``Bu görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra, NATO`yu ilgilendiren çeşitli konular, Türkiye?Avrupa Birliği ilişkileri ile Kıbrıs ve Irak başta olmak üzere çeşitli uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunacağız`` dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100