01 Kasım 2015 Pazar 00:03
Cumhuriyetin en kritik seçimi
YENİ MESAJ/İSTANBUL
Türk halkı bundan 146 gün önce 7 Haziran’da 25. Dönem Parlamentosunun üyelerini belirlemek için sandık başına gitmişti. 2002 yılından bu yana 3 kez tek başına iktidar olan AKP, ilk kez sandıktan ‘tek başına hükümet’ çıkaramayınca ve CHP, MHP ve HDP koalisyon hükümeti kurmak için adım atmayınca Türk halkı bir kez daha sandığa gitmek zorunda kaldı. Bu süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan da etkin rol oynadı. Erdoğan, 7 Haziran’dan sonra sadece AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na hükümet kurma görevi verdi. Davutoğlu, bu süreçte MHP Lideri Bahçeli ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile hükümet kurma girişimi bağlamında bir araya geldi. Bahçeli, Davutoğlu’na 4 şart ileri sürerek hükümet kurma görüşmelerinde bulunmadı. 

Sonuçsuz kalacağı önceden belli görüşmeler
Hükümet kurma sürecinde, AKP ile CHP arasında gerçekleştirilen istikşafi (keşfetmeye ve anlamaya yönelik) görüşmeler, 5 ayrı oturumda yaklaşık 35 saat sürdü. Zaman zaman farklı isimlerin de dahil olduğu toplantıların biri TBMM’de, diğerleri ise Ankara Palas Devlet Konukevi’nde yapıldı. 11 güne yayılan görüşmeler 24, 28, 30 Temmuz ile 1 ve 3 Ağustos’ta yapıldı. Görüşmeler sonrasında açıklama yapan Kılıçdaroğlu, AKP’nin kendilerine herhangi bir hükümet kurma teklifiyle gelmediğini vurguladı. 

Kutuplaşma had safhada
Neticede Türkiye, Cumhuriyet tarihini boyunca kutuplaşmanın en yoğun bir sürecin ardından bugün sandığa gidiyor. Yaklaşık iki aydır devam eden seçim propagandası süresince siyasi partilerin izleyeceği ekonomi politikaları, ‘hukuksuzluk, adaletsizlik, faşizan uygulamalar, totaliter rejim, basına sansür, basın kuruluşlarına el koyma, dikta rejimi, sultanlık tartışması, hukuk devletinin ortadan kalkması, anayasanın rafa kaldırılması’ gibi kavramların ve uygulamaların gölgesinde kaldı. 7 Haziran seçimleri öncesinde ‘başkanlık sistemi’ en önemli tartışma gündemiydi. AKP, başkanlık sistemini seçim bildirgesinde muhafaza etse de, 1 Kasım’a giden yolda ne Başbakan Davutoğlu, ne de Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘başkanlık sistemi’nin fazla seslendirmedi. 7 Haziran öncesinde bir siyasi parti lideri gibi ‘toplu açılış’ gerekçesiyle meydanlara çıkan Erdoğan, 1 Kasım öncesinde muhtarlarla Beştepe Külliyesi  buluşmalarına ağırlık verdi. 

54 milyondan fazla seçmen var
Bugünkü seçimlerde 54 milyon 49 bin 940 seçmen, 175 bin 6 sandıkta oy kullanacak. Seçime 16 siyasi parti katılacak, 21 bağımsız milletvekili yarışacak. Doğu’daki illerde oy verme saatleri 07.00-16.00, diğer illerde 08.00-17.00 olarak uygulanacak. 

Avrupa’da seçime katılım oranı arttı
Türkiye’de 1 Kasım’da yapılacak genel seçim için yurt dışındaki seçmenlerin, 7 Haziran’daki seçime göre sandığa gitme oranında artış yaşandı. Yurt dışındaki seçmenler, toplam 54 ülke ve 113 temsilcilikte kurulan sandıklarda oylarını kullandı. 1 Kasım seçimleri için yurt dışı seçmen sayısı 2 milyon 899 bin olarak kaydedilirken bunlardan 1 milyon 264 bini, gümrükler de dahil olmak üzere sandıklara giderek oy kullandı. Gümrüklerde oy kullanma işlemi 1 Kasım’da sona erecek olmasına karşın şu ana kadar geçen seçimlere göre tüm yurt dışında kullanılan oy sayısında 233 bin artış oldu. Yurt dışından seçimlere katılım oranı, yaklaşık yüzde 43.7 olarak gerçekleşmiş oldu. Tüm dünyada da kayıtlı seçmen sayısı, 7 Haziran’daki seçmen sayısına göre 32 bin artmıştı. Yurt dışında en fazla seçmenin yaşadığı Almanya’da 7 Haziran’a göre yaklaşık 100 bin daha fazla oy kullanıldı. Bu artış, Hollanda’da 37 bin, Fransa’da 30 bin, Belçika’da 9 bin, Birleşik Krallık’ta 7 bin oldu.

Nasıl oy kullanacağız?
Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle oy verebilecek. Sandık başında görevli partili kurul üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler), rozet, amblem veya partisini belirtir herhangi bir işaret taşımayacak.

Seçim günü yasakları
Oy verme günü saat 06.00’dan 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137