30 Haziran 2007 Cumartesi 00:00
Dağ Komando Okulu turunun politik yönü
Eğirdir Dağ Komando Okulu'na yaptığımız basın turunda terörle mücadelede askeri gerçekleri gördük. ~|~


PKK saldırılarının, terörle mücadelenin kâğıt üzerindeki gibi olmadığını yaşayarak öğrendik. Askerler turu o kadar iyi ve gerçekçi hazırlamışlardı ki çatışma ortamının nasıl bir savaş ortamı olduğunu anladık. Tahrip kalıbı, mayın, makineli tüfek ve havanın nasıl bir cehennem yarattığını yaşadık.
Terörle mücadele eden askerlerin nasıl ağır bir eğitimden geçtiğini ve nasıl bir ortamda mücadele verdiklerini, hangi risklerle görev yaptıklarını arazi üzerinde izledik.

TSK'nın terörle silahlı mücadelede sağladığı başarının nasıl elde edildiğini gözlemlemiş olduk.
Turun sonunda Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt ve Kara Kuvvetleri Komutanı Org. İlker Başbuğ'un yaptığı açıklamalar, işin askeri yönü kadar politik yönünün önemini de ortaya koydu.

Dört politik alan

Org. Büyükanıt ve Org. Başbuğ'un açıklamalarından terörle mücadelenin askeri yönü dışında dört politik yönü bulunduğunu ve bu alanlarda mücadelenin tatmin edici olmadığı ortaya çıktı.

Bu dört alan şöyle sıralanabilir:
1? Dış destek,
2? İç destek (işbirlikçiler)
3? Sınır ötesi harekât,
4? Eşzamanlı sivil mücadele.

Dış destek

Terörle mücadelenin en zorlu politik alanlarından birini dış destek oluşturuyor. Org. Büyükanıt, bunu açık bir ifadeyle söyledi. PKK'nın serbestçe hareket ettiği, eğitim yaptığı ve sınırsız biçimde kolayca silah ve mühimmat edindiği ortam, büyük ölçüde dış destekle sağlanıyor.
Org. Büyükanıt'ın da vurguladığı gibi, ülkelerin PKK'ya sağladığı askeri ve politik desteğin kesilmesi politik bir iş. Siyasi otoritenin mücadele vermesi gereken bir alan.

İç destek

Org. Büyükanıt ve Org. Başbuğ'un PKK'ya yardım edenlerle ilgili verdikleri örnek ciddi bir iç destek sorunu olduğunu gösteriyor. Komutanlar, köy imamı ve köy muhtarının bile mayın döşediği bir "işbirlikçi" desteğinden söz ettiler. İşbirlikçilerle mücadelede ve önleyici çalışmalarda yetki sıkıntıları olduğunu vurguladılar. Bu konuların düzenlenmesi de politik alanın yetki ve sorumluluğunda.
Komutanların işaret ettiği bu alana ek olarak şunu da söylemek gerekir: İç destek bağlamında Güneydoğu bölgesinde bir siyasal destek alanı da oluşmuş durumdadır. Nitekim, geziye katılan üst rütbeli komutanlardan birinin de vurguladığı gibi, bölgede iki parti (DTP ve AKP) dışında diğer partilerin siyasal varlıklarından söz etmek mümkün değil. Bu da politik bir sorun.

Sınır ötesi harekât
Org. Büyükanıt, sınır ötesi harekâtın yararlı olacağını tekrarladı. Org. Başbuğ, uzun bir hazırlık süresine ihtiyaç duymadan, emir verilmesi halinde böyle bir harekâtı kısa sürede yapabileceklerini belirtti.
Bu konuda iki politik sorun olduğu anlaşıldı. Birincisi, hükümetin bu yönde bir direktif vermesi, ikincisi ABD'nin karşı duruşu.
Org. Büyükanıt, ABD Saddam'ı vurmadan Kuzey Irak'ta Ensar?ı İslam adındaki bir örgütü füzelerle vurduğunu anımsattı.
Bu bilgiler sınır ötesi harekât konusunda birbirine bağlı, biri iç, diğeri dış iki politik engel bulunduğunu düşündürdü.

Eşzamanlı mücadele

Nihayet diğer eksikliklerin ekonomik, sosyokültürel ve psikolojik alanlarda olduğu belirtildi. Bu alanların büyük kısmı da politik nitelik taşıyor. Özellikle ekonomik ve sosyokültürel alanda güvenlik alanındaki mücadeleyle eşzamanlı bir mücadele verilmesi gerektiği sık vurgulanan bir yöndü.

Fikret Bila
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137