20 Haziran 2011 Pazartesi 00:00
Danimarka 2050'de tümüyle ?yeşil enerji' kullanacak

İstanbul'da geçtiğimiz hafta düzenlenen 17. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı'nda konuşan Danimarka Enerji Ajansı Başkanı Anders Hassalange, "2050 yılına yönelik enerji stratejimiz içinde ise petrol, gaz gibi fosil yakıtlardan sağlanan enerjiden tamamen bağımsız olmaya odaklandık" dedi

~|~

YENİ MESAJ  İSTANBUL
İstanbul'da geçtiğimiz hafta düzenlenen 17. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı  ICCI 2011 kapsamında yenilenebilir enerji uygulamaları konusunda dünyada örnek ülkeler arasında gösterilen Danimarka için özel bir oturum düzenlendi. Oturumda konuşan Danimarka'nın Türkiye Büyükelçisi Ole Egberg Mikkelsen, ülkenin son 40 yılda yüzde 70 büyüme gösterdiğini ancak enerji verimliliğine yönelik çalışmalarla enerji tüketiminin aynı kaldığını söyledi. Danimarka'nın Enerji Stratejisi'ni aktaran Enerji Ajansı Başkanı Anders Hassalange ise 2050 yılında gaz ve petrol gibi fosil yakıtları artık kullanmayacaklarını belirtti ve enerji ihtiyaçlarının yüzde 100'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.
2050 yılını hedefleyerek bir enerji stratejisinin oluşturulduğunu söyleyen Danimarka'nın Türkiye Büyükelçisi Ole Egberg Mikkelsen, tüm planların yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik olarak oluşturulduğunu söyledi. 1970  2000 yılları arasında ülke ekonomisinin yüzde 70 büyüdüğünü, buna karşın aldıkları önlemlerle enerji tüketim miktarının değişmediğini söyleyen Mikkelsen, bu noktada enerji verimliliğinin ve enerjinin doğru kullanılmasının çok önemli olduğunu aktardı.

40 yıl önce yenilenebilir enerjiye yöneldiler
Danimarka Enerji Ajansı Başkanı Anders Hassalange ise 197374 yıllarında yaşanan petrol krizi ile birlikte ülke olarak enerji konusunda alternatif aradıklarını ve bu andan itibaren yenilenebilir enerji ve özellikle de rüzgar enerjisine yöneldiklerini dile getirdi. Hassalange, "Toplam enerji üretimimizin yüzde 20'si şu an rüzgardan üretiliyor. Bu oranı iki katına çıkaracağız. 2050 yılına yönelik enerji stratejimiz içinde ise petrol, gaz gibi fosil yakıtlardan sağlanan enerjiden tamamen bağımsız olmaya odaklandık. 2050 için yüzde 100 yenilenebilir enerji ve sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.
26 rüzgar türbini parkı daha yapıyoruz Bu hedefe ulaşmada enerji verimliliğinin ve enerji dağıtım sisteminin çok önem taşıdığını söyleyen Hassalange, "Enerji santrallerimizi büyük şehirlerin yakınına kurarak, hem verimli enerji sunuyoruz hem de ısıtma imkanı sağlıyoruz. Öte yandan enerji çeşitliliği çok önemli. Rüzgar, biyoenerji, atık ve güneş enerjisinden önemli ölçüde yararlanmayı hedefliyoruz. Rüzgar ise öncelikli alanımız. Önümüzdeki dönem için 26 yeni rüzgar türbini parkı belirledik. Bu konuda üreticilerimize sabit fiyat garantisi veriyoruz, teşvikler sunuyoruz ve bu pazarın gelişmesini sağlıyoruz" diye konuştu.

Nükleer konusunda çalışma yok
Nükleer enerji konusuna da değinen Hassalange, 1979 yılında Danimarka Parlamentosu'nun nükleer enerji aleyhinde karar aldığını ve bu konuda Danimarka'da bir çalışma olmadığını belirtti. Hassalange yine de zaman zaman Danimarka'da bu konuda tartışmaların gündeme geldiğini aktardı. Toplantıda ayrıca Türkiye'de faaliyet gösteren Danimarka merkezli şirketlerin temsilcileri de birer konuşma yaptı. Dünyanın en büyük 'rüzgar türbini' üreticisi, Danimarka şirketi Vestas'ın Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi, Global Wind Power'den Michael Skov ve TesWind şirketinden Ali Sarıgöz, Türkiye'deki çalışmalarıyla ilgili çeşitli bilgileri paylaştılar.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.