01 Ağustos 2005 Pazartesi 00:00
Danıştay Enerji içeceklerine kafayı taktı
Danıştay, enerji içecekleri tebliğindedeğişiklik öngören tebliğin de yürütmesini durdurdu. Danıştay 10. Dairesi, Tüketici Hakları Derneği'nin açtığı dava üzerine, 9 Mart 2004 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Türk Gıda Kodeksi Enerji İçecekleri Tebliği"nin 5/c ve 5/d maddesinin yürütülmesini oybirliği ile durdurmuştu. 10. Daire'nin kararında, "Halk sağlığı açısından ciddi riskler doğurabileceği yönünde bilimsel görüşler bulunduğu halde, enerji içecekleri bileşiminde bulunan bu maddelerin limitlerinin artırıldığı görülmektedir. Bu durumun, halk sağlığı açısından dikkate alındığında,dayanak yasal düzenlemelerde amaçlanan kamu yararına uygun olmadığı açıktır" denilmişti.
 Bu karara yapılan itiraz da Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nca reddedilmişti.
Yine dava açıldı
Danıştay'ın bu kararının ardından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tebliğde değişikliğe gitti. "Türk Gıda Kodeksi Enerji İçecekleri Tebliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Tebliğ" Resmi Gazete'nin 4 Şubat 2005 günlü sayısında yayımlandı. Tüketici Hakları Derneği, bu tebliğin de iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı.
Tebliğ neyi içeriyor?
Danıştay'ın yürütmesini durdurduğu yeni tebliğ, enerji içeceklerindeki kafein miktarı düşürülürken, 18 yaşın altındakilere enerji içeceği satış yasağı getirmişti. Tebliğ, enerji içeceklerinin litresindeki maksimum kafein miktarını 350 mg'den 320 mg'ye düşürülürken, içerdikleri kafein miktarına göre enerji içeceklerini "yüksek kafeinli enerji içecekleri" ve "düşük kafeinli enerji içecekleri" olarak iki gruba ayırmıştı. Buna göre litresinde en fazla 150 mg kafein bulunduran enerji içecekleri "düşük kafeinli enerji içecekleri", litresinde 150?320 mgkafein içeren içecekler ise "yüksek kafeinli enerji içecekleri" olarak değerlendirilmişti. Enerji içeceklerinin bileşimindeki 200 mg/L inositol ve 4000 mg/L düzeyindeki taurin miktarında bir değişiklik yapılmazken, 2500 mg/L düzeyindeki Glukoronolakton miktarı 2400 mg/L'ye çekilmişti. Eski tebliğdeki "Doping maddesi içermemelidir" hükmü de  kaldırılmıştı.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.