29 Eylül 2001 Cumartesi 00:00
Danıştay, hükümeti rahatlattı
Bir çalışan tarafından, 3 Nisan 2001 tarihli Resim Gazete'de yayımlanan, "Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş, Türkiye Halk Bankası A.Ş ve Türkiye Emlak Bankası A.Ş'nin Yeniden Yapılandırılmalarına İlişkin Usul ve Esaslara Yönelik Bakanlar Kurulu Kararı"nın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açıldı.

Davanın ilk aşamasını sonuçlandıran Danıştay 10. Dairesi, söz konusu Bakanlar Kurulu Kararı'nın yürütmesini durdurma istemini reddetti. Daire'nin bu kararına karşı yapılabilecek bir itirazı Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu karara bağlayacak.

Danıştay 10. Dairesi, Bakanlar Kurulu Kararı'nın iptal istemini ise daha sonra görüşecek.

Bakanlar Kurulu kararı

Dava konusu Bakanlar Kurulu Kararı ile Emlakbank'ın bankacılık faaliyetleri dışında kalan mal varlıkları, bu konuda faaliyet gösteren iştiraklerindeki hisse payları ve ticari gayrimenkulleri ile ihtiyaç fazlası gayrimenkulleri, tüm hak ve yükümlülükleriyle, bilanço değerleri üzerinden Toplu Konut İdaresi (TOKİ~|~) Başkanlığı'na devrediliyor.

Emlakbank'ın bankacılık ve bankacılık dışı faaliyetlerinde müştereken kullanılan menkul, gayrimenkul, araç, gereç ve malzemelerinin dağılımı, banka ile TOKİ arasında düzenlenecek protokolile belirlenecek.

Kamu bankalarının özerkleştirilmesi ve özelleştirmeye hazırlanmasına ilişkin 15 Kasım 2000 tarih 4603 sayılı Kanun'un yürürlüğe girmesinden itibaren, her üç bankanın yapılmış veya yapılacak olan olağan ve/veya olağanüstü genel kurul toplantılarında seçilmiş veya seçilecek olan yönetim kurulu üyeleri ile bankaların genel müdürleri, söz konusu bankaların özelleştirilmesine hazırlık amacıyla, yeniden yapılandırılmalarına yönelik her türlü işlemlerin yürütülmesinde yetkili olacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.