26 Ekim 2014 Pazar 00:02
Danıştay’dan NBŞ artırım kotalarına fren
Danıştay 13. Dairesi’nin 15 Eylül 2014 tarihli oybirliğiyle aldığı kararında “Kota artırımına ilişkin şartlar oluşmadığından 2013-2014 pazarlama yılında nişasta kökenli şekerler için Şeker Kurulu tarafından ayrılan kotanın sakaroz kökenli şekerler için ayrılan kotayla ilgilendirilmeksizin yüzde 25 oranında artırılmasına ilişkin 21 Mayıs 2014 tarih ve 2014/6496 sayılı Bakanlar Kurulu kararının ise yürütmesinin durdurulması isteminin kabulüne karar verilmiştir” denilerek, Şeker-İş’in itirazı haklı bulundu. Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök yaptığı açıklamada, kazananın pancar şeker sektörü ve halk sağlığı olduğunu söyledi. Gök, “Ülkemiz menfaatlerini gözetmekten uzak, sektörel geleceği hiçe sayan ve yetkisini kötüye kullanan Şeker Kurumu’nun haksızlığı bir kez daha ispat edilmiştir. Kota artırımına karşı çıkan üç kurul üyesine şeker pancarı üreticisi, şeker işçisi ve sektörden ekmek yiyen milyonlarca insan adına teşekkür ediyorum. Pancar şekeri talebinin yurt içi üretimle karşılanmasında bir sorun bulunmadığı halde Bakanlar Kurulu’na NBŞ kotasının arttırılması yönünde sunulan görüşler ve bu doğrultudaki çabalar bir kez daha boşa çıkmıştır. Danıştay, Şeker Kurumu’nun bu talebini ülkemiz ekonomisine azımsanamayacak boyutta katma değer sağlayan şeker sektörünün zarar göreceği gerekçesiyle reddetmiştir. Bu önemli kararla kazanan pancar üreticisi, şeker işçisi olmuştur” diye konuştu.

‘Her büyük servetin arkasında bir suç gizlidir’
Şeker-İş Sendikası’nın gerek hukuki, gerekse meşru tüm çalışmalarına dayanak teşkil eden haklı davasından bundan sonra da asla vazgeçmeyeceğinin altını çizen Gök, amacı şeker sektörünü düzenlemek değil, NBŞ sektörüne hizmet etmek olan Şeker Kurumu’nun başkanı ve bazı üyelerinin raporlarıyla Bakanlar Kurulu’nu sürekli yanıltma çabasında olduğunu iddia etti. Gök şöyle konuştu: “Üzülerek görmekteyiz ki yabancı yatırım adı altında ülkemize gelen ve uluslar arası rekabette rakibimiz olan ülkelerin pazarını genişleten, Truva atı olan bazı çok uluslu nişasta bazlı şeker üreticisi şirketler, elde ettikleri yüzde 300-400’lere varan karlarla pancar şekeri sanayinde önemli kapasite kayıplarına neden olmaktadırlar. İşin bir başka boyutu ise dünyanın en pahalı NBŞ tüketiminin ülkemizde tüketilmesidir. İşte kapasiteleri olduğu halde üretimlerinin kotalarla sınırlandırıldığını iddia eden NBŞ üreticilerinin üretimlerini ihraç etmemelerinin altında yatan en önemli neden de ülkemizde elde ettikleri bu tatlı karlardır. Fransız yazar Balzac’ın da söylediği gibi; ‘Her büyük servetin arkasında bir suç gizlidir. Milli şeker sektörünü küresel şeker kartellerinin çıkarlarına alet edenler ise bu suçun yolunu açanlardır.” AA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.