10 Haziran 2007 Pazar 00:00
Danıştay'dan şehir içi telefon zammına ?dur'
Danıştay 13. Daire, Türk Telekom'un "tekel" konumunda olduğu şehir içi arama ücretlerinde yüksek oranda zam öngören yeni tarifesinin yürütmesini durdurdu. ~|~

1 Mart 2007'den itibaren geçerli olan tarifede, şehir içi görüşmelere zam yapılırken, GSM, şehirlerarası ve milletlerarası görüşmelerde indirim yapılmasının hukuka ve tüketici haklarına aykırı olduğunu bildiren Danıştay, tarifenin dengeli olması gerektiğini vurguladı.

Danıştay, Telekom'un tekel konumunda olduğu şehir içi aramaların ücretini yükseltirken, özel telekomünikasyon şirketlerinin faaliyet gösterdiği şehirler ve milletler arası görüşmelerin ücretini düşürdüğü için eleştirilen tarifesinin yürütmesini durdurdu.

Telekomünikasyon onayı

Aralarında Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği'nin (TELKODER) de bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşunun tarifenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtıkları davanın ilk aşaması sonuçlandı. Tarifeye onay veren Telekomünikasyon Kurumu'nun 25 Aralık 2006 tarihli kararının yürütmesini durduran Danıştay 13. Daire, kararında, tarifenin 1 Mart 2007'de yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Tebliğe aykırı

Kararda, tarifenin 31 Aralık 2003'te yürürlüğe giren Tavan Fiyat Tebliği'ne göre hazırlandığı belirtildi. Kararda, 2003 tarihli tebliğin 2 yıllık bir dönemi kapsadığı ve bu sürenin en çok 1 yıl daha uzatılabileceği belirtildi. Kararda, buna rağmen 2007 ve daha sonraki dönemlere ilişkin hazırlanan yeni tarifenin bu tebliğe göre hazırlandığı, tarifenin onaylanmasının hukuka uygun olmadığı vurgulandı. 2007'de yürürlüğe giren yeni Tavan Fiyat Tebliği'nde ücretlerin aşırı biçimde artırılmasını önlemek amacıyla hesaplama formülüne ve şehir içi arama ücretine azami artış oranı sınırı getirildiğine dikkat çekilen kararda, tarifenin bunlara uygun olmadığı da anlatıldı.

Tüketici menfaati

Kararda, davacıların il içi aramalara yüksek oranda zam yapılırken, şehirlerarası ve uluslararası görüşmelere maliyetin altında indirim yapılmasını dava konusu yaptığı anımsatıldı. Kararda, ücretlerin üst sınırını, makul kar oranını da dikkate alarak sınırlama yetkisi bununan Telekomünikasyon Kurumu'nun onayladığı tarifenin kanunla korunması gereken tüketici menfaatlerine aykırı olduğunun vurgulandı. Kurumun, tüketici menfaatlerini korumak için tarifeleri inceleyerek, gerekli tedbirleri alması, herkesin makul bir ücret karşılığında telekomünikasyon hizmetlerinden faydalanabilmesini sağlaması gerektiğinin anlatıldığı kararda, bu ilkeyle bağdaşmayan ve mevzuata aykırı biçimde onaylanan tarifenin kamu yararı ve hizmet gereklerine uyarlık göstermediği ifade edildi.     
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100