09 Mayıs 2006 Salı 00:00
Danıştay'dan TÜPRAŞ'ın satışına onay
Demircan Ülger - Danıştay 13. Dairesi, Tüpraş'ın yüzde 51'lik hissesinin özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı, ihale ilanı, ihale şartnamesi ve satışa ilişkin ihale komisyonu kararının iptal istemini reddetti. ~|~


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Petrol İş Sendikası'nın Tüpraş'ın yüzde 51'lik hissesinin özelleştirilmesine olanak tanıyan dört işlemin iptali istemiyle açtığı dava, esastan sonuçlandı.
Danıştay 13. Dairesi, "Tüpraş'ın yüzde 51'lik hissesinin özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı, ihale ilanı, ihale şartnamesi ve satışa ilişkin ihale komisyonu kararının iptal istemini reddetti.

Böylece, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun ihale şartnamesinin ve satışa ilişkin ihale komisyonu kararının yürütmesinin durdurulmasına ilişkin kararı kalkmış oldu.
Davacı Petrol İş Sendikası'nın avukatı Gökhan Candoğan, dört kararı da temyiz edeceklerini ve temyiz isteminde yürütmenin durdurulmasını da talep edeceklerini söyledi.

Danıştay 13. Dairesi, TÜPRAŞ'ın üretim ve yatırımlarının piyasa ekonomisi çerçevesinde gerçekleşeceğini belirterek, ihale şartnamesinde üretimin ne şekilde sürdürüleceği ve gereken yatırımların yapılması konusunda hüküm konulmamasının özelleştirmeyi hukuken sakatlayıcı bir unsur olmadığına dikkati çekti.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Petrol İş Sendikası'nın TÜPRAŞ'ın yüzde 51'lik hissesinin özelleştirilmesine olanak tanıyan dört işlemin iptali istemiyle açtığı dava, esastan sonuçlandı.

Danıştay 13. Dairesi, "TÜPRAŞ'ın yüzde 51'lik hissesinin özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı, ihale ilanı, ihale şartnamesi ve satışa ilişkin ihale komisyonu kararının iptal istemini reddetti.

13. Daire'nin ihale şartnamesinin iptal isteminin reddine ilişkin kararının gerekçesinde, devletin iktisadi faaliyetlerinin azaltılması amacıyla rafinaj faaliyetlerinden çekildiğinin göz önüne alınması gerektiği kaydedildi.
"TÜPRAŞ'ın üretim ve yatırımlarının da piyasa ekonomisi çerçevesinde gerçekleşeceği tabii olduğundan şartnamede üretimin ne şekilde sürdürüleceği ve gereken yatırımların yapılması konusunda hüküm konulmaması, özelleştirmeyi hukuken sakatlayıcı bir unsur teşkil etmemektedir" denilen kararda, TÜPRAŞ'ın mevcut ve devam etmekte olan yatırımlarının karşılığı borçlarının tutarının mali yükü özelleştirme öncesinde kamuya ait iken özelleştirme ile alıcı üzerine geçirilmesi karşısında sürdürülmekte olan yatırımlara ilişkin hiçbir düzenlemenin bulunmadığı iddiasının dayanaksız kaldığı belirtildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137