02 Ocak 2005 Pazar 00:00
Danıstay'ın yaptığına bak
AKP'nin AB'ye uyum için çıkardığı İmar Kanunu'ndaki 'cami' yerine

'ibadethane' düzenlemesine karşı kılını kıpırdatmayan Danıştay, Kur'an kurslarındaki eğitimin 3 günden 5 güne çıkarılmasına karşı çıkıyor.

*Misyonerliğe geç, Kur'an kursuna dur!

Ülkemizin 'milli ve dini kimliğini' değiştirmeye yönelik misyonerlik faaliyetleri yıkıcı boyutlara ulaşırken, devletin "Türkiye'nin bütünlüğünü koruması gereken" kurumları hala daha gelişmelere 'bildik' tutumlarıyla yaklaşmayı sürdürüyor. Nitekim, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun "Kuran kurslarında haftada 3 gün olan eğitim süresini 5 güne çıkaran yönetmeliğin dayandığı yasa hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak olması" mütedeyyin kitle nezdinde şaşkınlıkla karşılandı. ~|~ l Önceki hükümet çıkartmışDiyanet İşleri Başkanlığı Kuran Kursları ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönetmeliği'nin 32. maddesinde yapılan ve haftada 3 gün olan eğitim süresini 5 günü çıkaran hüküm Bülent Ecevit başbakanlığındaki 57. Hükümet tarafından 27 Ağustos 2000'de konmuştu. Okullarda Kürtçe eğitimi ve bölücü görüşleri savunan aşırı sol görüşlü Eğitim?Sen sendikası bu hükmün iptali için Danıştay'da dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi, iptal talebini reddetti ancak Eğitim?Sen bu kararı temyiz ederek, bozulmasını istedi. Temyiz talebini görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, yönetmeliğin Anayasa'ya aykırılık iddiasını 'ciddi' buldu!!!

AKP'nin bugüne kadar Kur'an Kurslarıyla ilgili yaptığı tek düzenleme de Danıştay'ın Kur'an Kursu hazımsızlığı yüzünden iptal yolunda. AKP tarafından çıkarılan kilise açmayı ve gayri Müslim cemaatlerin vakıf kurmasını kolaylaştıran yasalara dokunmayan Danıştay Kur'an Kurslarıyla ilgili düzenlemeleri iptal etmek için kolları sıvadı.

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Kuran kurslarında haftada 3 gün olan eğitim süresini 5 güne çıkaran yönetmeliğin dayandığı yasa hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak.

Eğitimciler Derneği Başkanlığı, 27 Ağustos 2000 tarihli "Diyanet İşleri Başkanlığı Kuran Kursları ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönetmeliği'nin 32. maddesinde yapılan ve haftada 3 gün olan eğitim süresini 5 günü çıkaran hükmün iptali istemiyle dava açtı.

Danıştay 8. Dairesi, iptal talebini reddetti. Davacı dernek bu kararı temyiz ederek, bozulmasını istedi.

Temyiz talebini görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, söz konusu yönetmeliğin dayanağı olan ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'a 4415 sayılı yasa ile eklenen ek madde 3'ün Anayasa'ya aykırılık iddiasını ''ciddi" buldu.

Genel Kurul, söz konusu hükmün itiraz yoluyla iptal edilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurma kararı aldı. Başvurunun gerekçesi önümüzdeki günlerde tamamlanarak Anayasa Mahkemesi'ne gönderilecek.

Genel Kurul, davanın temyiz istemini ise Anayasa Mahkemesi'nden karar çıktıktan sonra görüşecek.

Bu maddeye dayanıyorlar

Danıştay'ın Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürdüğü yasa hükmü şöyle:

"İlk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri dışında, Kuran?ı Kerim ve mealini öğrenmek, hafızlık yapmak ve dini bilgiler almak isteyenlerden ilköğretimi bitirenler için, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca Kuran kursları açılır. Bu kurslardaki din eğitim ve öğretimi kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlıdır. Ayrıca ilköğretimin 5'nci sınıfını bitirenler için tatillerde ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde yaz Kuran kursları açılır.

Kuran kurslarının açılış, eğitim?öğretim ve denetimleri ile bu kurslarda okuyan öğrencilerin barındığı yurt veya pansiyonların açılışve çalışmalarına dair hususlar yönetmelikle düzenlenir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.