17 Haziran 2011 Cuma 00:00
Demokrat Parti'ye provokasyon yapıldı


BTP ile DP arasında seçimlerden önce gerçekleştirilen ittifakı değerlendiren Mehmet Emin Koç, DP üst yönetiminin ittifakın reklamını, bütçesini ve mitinglerini baltaladığını söyledi ve "DP kurumuna, tabanına ve teşkilatına provokasyon yapılmıştır" diye konuştu
~|~

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç seçimlerin öncesi ve sonrasıyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Seçimler öncesinde Türkiye'de vatandaşlar arasında ittifak beklentisi olduğunu söyleyen Koç şöyle konuştu: "İttifak öncesi Türkiye'de yüzde 35 ? 40 düzeyinde ittifakı isteyen bir kesim vardı. AKP'nin icraatlarından rahatsız olan buna karşı muhalefetin bir çözüm üretmediği Türkiye tablosunda bir çıkış yolu, bir orta yol, bir merkez adres oluşması gerekiyordu. Hizmetleri Türk milleti tarafından kabul görmüş en uyumlu adres Demokrat Parti'ydi. AKP'yi BOP'un eş başkanıyla beraber emir eri haline dönüştüren irade CHP ve MHP üzerinde kasetlerle oynarken toplumun yüzde 35- 40'lık kesiminin ittifak talebini bir şekilde kayıtsız bırakmayacaktı. Bırakmadığını da gördük. İlk başta AKP'nin içinden çıktığı partinin kurmayları ittifak istiyormuş gibi hareketle hakikatte ittifak yapmamak üzere ittifak etmişlerdi. Rahmetli Erbakan'ın vasiyetini önce öne çıkartarak vefatından sonra anında çark ederek ittifakı bozmak üzere çaba içerisine girdiler. Bahane de şuydu; "zaten bizim hükümette olan diyaloglarımızda yakınlarımız, belediyelerde müdürlük konumunda, bakanlıklarda görevli daire amirleri hepsi bizim kadromuz buna karşı güçlü bir muhalefet partisi oluşturmak doğru olmaz. Dolayısıyla bunda biz yokuz" dediler. Birisi Sivas'a çekildi, birisi farklı yerlere... BBP baştan beri seslendirdiği vazifesini yaptı şimdi istifa etti gitti.

Böyle bir tablo vardı."Verilen sözler tutulmadı
"Demokrat Parti'yle Bağımsız Türkiye Partisi arasında gerçekleşen ittifakla bütün Türkiye'de oluşan sinerji Eşek Adası'nın sırtına yüklenmiş gitmiş" diyen Mehmet Emin Koç, "İttifakın ilk mutabakat toplantılarında 'şu şu vilayetlerde miting yapmamız lazım ve güçlü miting yapmamız gerekiyor' diye bir mutabakat ortaya çıktı. Bundan sonra artık kim olursa olsun ister genel başkan olsun ister başkası olsun ben bu horonu oynamam demeye hakkı yok. Artık bir mutabakata varılmıştır, karşılıklı bir sözleşme vardır ve ahitleşme var. Ne gerekiyorsa yapılacak. Böyle bir tablo içerisinde çıkan sinerjiyi yok etmek, bütün Türkiye'de çıkan sinerji Eşek adasının sırtına yükleyip göndermek' demektir. Diğer noktadan bakıyoruz olaya, bütçe konusu detaylıca görüşüldü. Harcamaların nasıl yapılacağı, il ve ilçe teşkilatlarına ne kadar para gideceği, reklâm giderleri seçim çalışmalarının bütçesi konuşuldu ve bir mutabakata vardırıldı. Sizin paranız yoksa dersiniz ki, "biz bir ittifak yaptık ama bizim paramız yok." Bağımsız Türkiye Partisi bunu açık açık söyledi zaten ama bizim böyle bir bütçemiz var ve bunu harcayacağız. İttifakın güçlü bir muhalefet yapması için bunun harcanması gerekiyor diye mutabakat yapıyorsunuz ondan sonra iş bütçe harcamasına sıra geldiğinde telefonda kimse yok, tüm telefonlar kapalı. Muhatap yok, o ona devretmiş gitmiş. DP tabanı içerisinde canı gönülden çalışan insanlar var. Köy köy belde belde yüreğini ortaya koyan o partinin insanı kendi partisinin kapıları kendisine kapalı olunca ne olur? Bitmiş diyor vatandaş. DP'nin kendi tabanı, teşkilatı bunu diyor."

Amaç DP'yi yüzde 1'in altına çekmekti
BTP ve DP kurmaylarının günlerce çalışarak mutabakat halinde şekillendirdiği seçim bildirgesinin mutabık kalınandan çok farklı bir şekilde ortaya çıktığını söyleyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Emin Koç, "seçimlerden sonraki tablodan anlıyoruz ki amaç DP'yi yüzde 1'in altına çekmekmiş" diye konuştu. Mehmet Emin Koç şunları söyledi: "Seçim beyannamesinin hazırlanması konusunda Dr. Nurhan Hanım'a kendilerine teşekkür ediyorum. Satır satır cümle cümle çalışıldı. Birçok cümleler de genel başkanların onayı alınarak 15 gün boyunca çalışılıp hazırlandı. En son basılmak üzere bu seçim bildirgesini DP Genel Başkanı Namık Bey'in de onayıyla ilgili DP Genel Başkan Yardımcısına Dr. Nurhan Hanım gönderiyor. Ortaya çıkan seçim beyannamesi bizim hazırladığımızdan çok farklıydı. Ve bu beyanname ilk gündeki ruhu, güzelliği, birlikteliği yansıtmıyordu. Arıyoruz Nurhan Hanım'ı kime gönderdin? Ben basılmak üzere Hasan Basri Bey'e gönderdim, diyor. Hasan Basri Bey Genel Sekretere gönderiyor, Genel Sekreter şuna gönderiyor derken o arada beyanname uçuyor. Yeni yazılmış farklı bir beyanname piyasaya gönderiliyor. Ondan önce de mutabakata varılmış beyanname taşraya gönderilmişti. İkinci beyanname bir bakıyorsunuz ki internette. "Biz hemen bunu kaldıracağız yanlışlık olmuş" diyorlar. Böyle şey olamaz. Seçimlerden sonraki tabloya baktığımız zaman bu kişilerin amacının DP'yi yüzde 1'in altına çekmek olduğunu anlıyoruz. Çünkü yüzde 30'larda talebi bulunan ittifakı yüzde 1'in altına çekmek ayrı bir maharet gerektiriyor."

DP'ye provokasyon yapıldı
Çok güçlü mitingler yapma kararı alındığı halde bu mitingler yapılmadı diyen Mehmet Emin Koç şu çarpıcı açıklamaları yaptı: "Efendim genel başkanımız şu ilçelerde ziyaretlerde bulunacak Kırat'a binecek, deniyor bakıyoruz Kırat'ın altında 15 kişi var. Böyle miting mi olur? Hani biz 25?30 bin kişilik bütün toplumu kucaklayan mitingler yapacaktık. Mutabakat yapmıştık. Bursa mitingi bu olumsuz tabloyu, genel merkezin adeta frenlemelerini alt üst etti. Yani DP isterse 30 bin kişilik miting yapabilir, Bursa'da bu ispat edildi. Gelincik tarlası gibi bayrakların dalgalandığını ekranlarda görünce vatandaş kendine geldi. İlginçtir bizim de Perşembe günü Adana'da mitingimiz var. Genel merkez şunu söyledi bize, dedi ki; "İlçelerde ne kadar DP'li arkadaşlarımız varsa hepsini merkeze taşıyacağız" Yani 50 bin kişilik miting yapacağız. Ne kadar güzel. Dedik ki bu Bursa mitingi üzerine farklı bir açılım olacak. Adana teşkilatında ki arkadaşların hepsine teşekkür ediyorum. Bütün ilçelerde 300'e yakın minibüs planlanmış. Mitingden 8-9 saat önce genel merkezden bir telefon geliyor ve "bütün minibüsleri iptal edin" deniyor. Böyle bir provokasyon DP kurumuna, tabanına, teşkilatına yapılmış bir provokasyondur."

Alınan oylar BTP oylarıydı
Medya planlaması yapıldığını ve hangi kanallara reklâm verileceğinin de kararlaştırıldığını söyleyen Mehmet Emin Koç, reklam filmlerinin de Prof. Dr. Haydar Baş'ın katkılarıyla Namık Kemal Zeybek'in görüntüleriyle hazırlandığını ama Demokrat Parti'nin üstüne düşeni yapmadığı için hiçbir kanalda girmediğini dile getirdi. BTP Genel Başkan Yardımcısı M. Emin Koç şöyle konuştu: "DP'nin genel merkezinin samimi tabanı ile alakası bile yoktu. DP genel merkezde ve Genel İdare Kurulu'nda gerçekten yürekli teşkilatı taşıyacak üç-beş kişi var. Zaten o insanların ve tabanın güzelliği bu noktaya kadar taşıdı. Ama reklâmına balta, bütçesine balta, mitingine balta vurarak kim sana oy verir? Sadece BTP'nin on yıldan beri eğitilmiş kurşun asker gibi ne dersen de yine BTP'ye oy veren o tabandan başkası sana oy vermez. Çünkü sen kendi tabanının moralini bozuyorsun, tabanını kendinden kopartıyorsun. 'DP'nin genel başkanı bu olamaz diyor' vatandaş. Ben yokum diyor böyle bir tabloda. O zaman tablo yüzde 15-20'ler olacağı yerde 0,75'lerde gezer. Bir televizyon kanalında dinledim "DP'nin aldığı oyların tamamı BTP'nin aldığı oylardır" dedi. Gerçekten de öyledir."

İttifak samimiyet testi oldu
Türkiye'nin bu tablosunda Prof. Dr. Haydar Baş'ın büyük fedakârlık yaparak ittifak için kolları sıvadığını söyleyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç şunları söyledi: "Bu tabloya rağmen Prof. Dr. Haydar Baş Bey şunun altını çizdi. "Bu millet gerçekten bir çıkış yolu istiyor, ittifak istiyor o halde biz burada koltuğumuzu, genel başkanlıkmış hesap etmeksizin ne gerekiyorsa her türlü fedakârlığı yaparak biz ittifakı oluşturalım." Ve neticede DP çatısı altında bir ittifak oluştu. Burada tabanın talebi, milletimizin talebi ve o talebi ortaya koyan toplumun her kesimine ayrıca Genel İdare Kurulu içerisinde, Başkanlık Divanı içerisindeki gerçekten ittifakın oluşması için yüreğini ortaya koyan bütün kadrolara ayrıca özellikle Orman eski Bakanımız Hasan Ekinci Bey'e ben şahsen teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum."

Büyük oyunlar oynanıyor
"Milletimiz üzerinde oynanan oyunların ne kadar büyük olduğunu bir kez daha müşahade ettik" diyen Mehmet Emin Koç, "Sadece diğer partiler değil, milletin önünde çıkış olabilecek partiler üzerinde de ne kadar büyük oyunlar olduğunu gördük. DP'nin tabanında sağlam duruşlu ve yüreği sapasağlam dostlar edindik. Dağ köylerinden şehir merkezlerine kadar 81 vilayette bu dostlarla el ele çok güzel hizmetler yapılabilir. Ama bu insanların o tertemiz yüreklerini kötüye kullanan ve başkasının çanağına ekmek doğrayanlarla değil bu güzelliklere sahip çıkacak bir liderle bu iş olur" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137