Bu haber kez okundu.

Denktaş patladı
KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'ta 40 yıldır süren çözümsüzlüğe, 1964 yılında alınan BM Güvenlik Konseyi karanının neden olduğunu söyledi. KKTC Cumhurbaşkanı, Güvenlik Konseyi'nin "eli kanlı terörist" Makaryos'u meşrü hükümet olarak tanınmasının bugünkü çözümsüzlüğe temel oluşturduğunu bildirdi. Kopenhag Zirvesi'nde kendilerinin müzakere olmadan anlaşmaya zorlandığını belirten Denktaş, "Anlaşma olsa da olmasa da Kıbrıs Rum tarafı bütün Kıbrısmış gibi AB'ye alınacaktı. Kopenhag'da biz tehdit altında dahi belgeleri müzakere etmek istedik. Rumun da itirazı var bizim de itirazımız var. Bunları müzakereye fırsat verin dedik. Fırsat verilmedi" diye konuştu.

Belgeyi Rumlar da imzalamadı

Medyada "Annan belgesini Klerides imzaladı, Denktaş imzalamadı" havası yaratıldığını bildiren Rauf Denktaş, belgeye Rum kesiminin de imza atmadığını bildirdi.

Bugüne kadar hastalığı nerdeniyle basına zorunlu durumlar dışında açıklama yapmadığnı belirten Denktaş, ayrıca yeni Türk hükümetiyle tam bir~|~ fikir teattisinde bulunmadan konuşmak istemediğini söyledi. Kıbrıs'ın milli bir dava olduğunu söyleyen Denktaş, bugüne kadar hükümetle tam bir uyum içinde yürütüldüğünü belirtti. Kendisine yönelik en son suçlamanın Kopenhag'a gitmemesi olduğunu belirten Denktaş, temsilci gönderdiğini ve önlerine konan belgeyi imzalamadığını söyledi. Denktaş bu hareketlerinin sanki Türkiye'ye büyük zararı dokunmuş ve Kopenhag'a davet alıp ta gitmemiş gibi bir hava yaratıldığını söyledi.

Yakış'ın sözlerine iyimser yorum

Denktaş, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış'ın "Türk askerleri işgalci duruma düşer" sözlerine yönelik "Dışişleri Bakanı'nın beyanı Rumların bu durumu nasıl kullanacakları konusuna bir ikaz olabilir. Rumlar AB'ye girdiğinde işgalci duruma sokma çabası içine gireceklerdir. Ben bu tartışmaya girmek istemiyorum. Türk askeri uluslararası anlaşmalarla adaya gelmiş ve Akdeniz'deki en büyük soykırımı önlemiştir.Bu askerin barış ödülü alması gerekir. 700 bin ihtiraslı rumun soykırım yapması önlenmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

AB'nin Kıbrıs oyunu

"Klerides Kopenhag'a Kıbrıs Cumhurbaşbakanı olarak davet edildi." diyen Denktaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunca anlaşmalar uluslararası ve bilindiği gibi 12 Aralık tarihi gelmeden bütün dünya biliyordu ki Kıbrıs Rum idaresi bütün Kıbrısmış gibi AB'ye alınacak. Bunu unutarak benim için şunu yaptı bunu yaptı demenin anlamı yoktur. Biz bütün bunlara rağmen müzakere yapmak istedik. Fırsat veriniz dedim. Bu da verilmedi. Bir oldu bitti halinde bu belgeyi imzalamamız istendi. Medyada bir hava var, Klerides imzaladı ben imzalamadım gibi bir hava var ancak doğru değil. Ben meclisimin onayını alayım da öyle imzalayayım demişimdir. BM Genel Sekreteri 12 Aralıkta Kopenhag'da bulununuz De Soto ile görüşünüz Klerides ile az fark kaldı aranızda giderin ve imzalayın demiştir.

Niçin? Türkiye tarih almak istiyor AB'den? Denktaş, Türkiye tarafından sıkıştırılır öylelikle bu mesele halolmuş olur. Bize sunulan belge nedir. Toprakların üçte biri gider. Homojen yapı ortadan kalkar. 1960'ta kurucu ortak olan statümüz bu sefer var olan meşru statümüz imtiyazlı azınlık olur. 5?10 yıl içinde Kıbrıs Türkleri, Girit Türkleri gibi adayı boşaltmak zorunda kalır. Eli kanlı Makaryos'u ve terörü desteklediler. Ambargo koydular. Şimdi Kıbrıs'ta iyi niyet istiyorsanız hadi tanıyın dediler. Temmenimiz Rum tarafının yarım Kıbrıs'ı üye yaptıklarını gördükten sonra daha insaflı daha anlayışlı daha esnek bir duruma gelirler. Ümidimiz budur. Çalışmamız bu olacaktır. Eğer Rum tarafı biz AB üyesi olduk Türklere muhtaç durumda değiliz derse şimdiki durum devam edecektir."

"AKP ile görüş ayrılığı yok"

Gazetecilerin AKP iktidarı ile arasında sorun olup olmadığı yönündeki soruya KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş şu cevabı verdi: "Sayın Erdoğan ve Gül ile temelde milli davanın parametreleri konusunda herhangi bir değişiklik olduğunu görmedim, olacağına da inanmıyorum. Yeni hükümet yerine oturup herşeyi kavrayıncaya kadar bir tereddüt geçirilmiştir ancak önceki gün akşam ki toplantıda gördüm ki bir çelişki yoktur."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100