05 Temmuz 2012 Perşembe 12:40
Ders programı AKP\'ye uydu

Talim ve Terbiye Kurulu (TTK), Ortaöğretim Uluslararası İlişkiler Ders Programı'nda bir takım değişiklikler yaptı. TTK'nın, söz konusu ders programında 2013-2014 Öğretim Yılından itibaren uygulanacak değişiklikler hakkındaki kararı yayınlandı.

Çok tartışılacak değişiklikler içeren düzenlemeyle öğrencilerin Türkiye\'nin sahip olduğu yer altı zenginliklere aşina olmasını sağlayan etkinlik iptal edildi. Yapılan değişiklikle programda, öğrencilerin petrol, bor, radyoaktif mineraller gibi stratejik yeraltı kaynaklarını ve dağılımını araştırıp dünya haritası üzerinde göstermesine ve bu kaynakların bir ülkenin dış politikasını belirlemede ne tür bir etkisi olduğunu tartışmasına yönelik etkinliğe de yer verilmedi.

Devletlerin “büyük ve güçlü devlet” olarak nitelenmesinde yer altı kaynaklarının da önem taşıdığına dair açıklamaya da metinde yer verilmedi. AB ülkeleri arasında Türkiye\'nin üyeliğine karşı çıkan ülkelerin var olduğunun gizlenmesi amacıyla yapıldığı sanılan bir değişiklikle öğrencilerin Türkiye'nin AB üyeliğine kamuoyunu gerekçe göstererek karşı çıkan AB üyesi devletlerin gerekçelerini tartıştığı etkinlik de metinden çıkarıldı.

Ayrıca yer altı kaynaklarının önümüzdeki dönemde yaratması muhtemel uyuşmazlıkların tartışılmasıyla ilgili etkinlik de “Günümüzde su kaynaklarının paylaşımından kaynaklanan uluslararası sorunlar araştırılır. Bu sorunların uluslararası ilişkilere etkileri değerlendirilir” şeklinde yenilendi.

Sömürgecilik bağlantısı da çıkarıldı

Programın, Uluslararası İlişkilerin Tarihsel Gelişimi başlıklı ünitesinde yer alan “Modern çağın güçlü devletleri belirlenir. Bu devletlerin kendi aralarında nasıl bir güç dengesi kurdukları irdelenir. Devletlerin bu dönemde güçlü olmasında yayılmacılık politikalarının (sömürgeciliğin) etkisi harita bilgileri kullanılarak tartışılır” şeklinde tanımlanan etkinlik, yapılan değişiklikle kaldırıldı. “Yenidünya düzeni” ile SSCB'nin yıkılma süreciyle ilgili “glasnost ve perestroyka” kavramlarıyla ilgili araştırma etkinliği de müfredatın yenilenmiş halinde yer almadı. Buna karşın sömürgeciliğin günümüzde boyut değiştirdiği yönündeki ifade ise sömürgeciliğin günümüzde “boyut değiştirerek devam ettiği” şeklinde yeniden düzenlendi.

11 Eylül saldırısı müfredata girdi

Programda dikkat çeken bir diğer değişiklik de silahsızlanma konusunda yapıldı. Programın önceki halinde yer alan silahlanmanın zararlarıyla ilgili kısma dokunulmazken, “silahsızlanma” ile ilgili kazanıma programın yeni halinde yer verilmedi. Bununla birlikte ABD'nin ikiz kulelerine yapılan 11 Eylül saldırısı da terör ve sonuçları başlığı altında müfredatta yer aldı. Buna karşın “Bulundukları konuma göre terör örgütlerinin, siyaseten özgürlük mücadelecisi ya da terörist olarak farklı anlamlar kazandığı vurgulanır” ifadesi metinden çıkarıldı. Samuel Huntington'un “Medeniyetler Çatışması” tezinin açıklanması, küreselleşen dünyada bölgesel sorunların uluslararası nitelik kazanması, Ortadoğu'nun niçin sorunların yoğunlaştığı bir bölge olduğu yönündeki etkinlik ve açıklamalar da programdan çıkanlar arasında yer aldı.

İran\'la güç dengesi makaslandı

Türkiye'nin kuruluşundan bu yana izlediği barışçıl politikanın da vurgulandığı müfredatta dikkat çeken bir değişiklik de Türkiye'nin İran'la bölgesel güç dengesini korumaya çabaladığına dair ifadede yapıldı. Müfredatın önceki halinde yer alan “Türkiye'nin, Cumhuriyet Dönemi'nden itibaren bölgesel bir güç olarak, sınırlarda bir değişiklik talep etmediği; bölgesel güçler dengesini (İran'la) korumaya çalıştığı vurgulanır” ifadesi, “Türkiye Cumhuriyeti'nin bölgesel bir güç olarak barışçıl bir dış politika izlediği açıklanır” şeklinde değiştirildi. Aynı üniteye “ASALA terör örgütünün 1973-1985 yılları arasında Türk dış politikasına etkilerinin araştırılması ve bu konuda sınıfta sunum yapılması etkinliği” eklendi. Programın önceki halinde örgütün ismi verilmeden “Diplomatlarımıza ve ülkemize yönelik terör eylemlerinin sebepleri ve sonuçları nelerdir?” başlığı yer alıyordu. Programda PKK'nın ismi de verilmeden “Körfez Krizi sırasında Kuzey Irak'ta siyasi boşluk oluşmasının bölücü terör örgütünün eylemlerinin artmasında etkili olduğu açıklanır” ifadesine yer verildi.

AKP\'ye övgü dizildi

Yapılan müfredat değişikliğiyle Türkiye'nin dış politikasıyla ilgili ünitede soğuk savaş sonrası dönemle ilgili dikkat çeken bir ifadeye de yer verildi. İsim verilmeden 2002 yılında başa gelen AKP hükümetinin dış politikası övüldü ve “2000'li yıllardan itibaren Türkiye'nin bölgesel ve küresel ölçekte etkili bir dış politika izlediği açıklanır” denildi. Buna karşın “Atatürk'ün 1933'te Cumhuriyet Bayramı'nda Türk Cumhuriyetleri hakkında söylediği sözlere dikkat çekilir” şeklindeki açıklama metinden çıkarıldı. ANKA

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137