08 Şubat 2014 Cumartesi 00:08
Dershaneler tarih oluyor

YENİ MESAJ / ANKARA

Dershaneler ile ilgili düzenlemeleri de içeren Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıya göre, özel dershaneler faaliyetlerini 1 Eylül 2015 tarihine kadar sürdürebilecek ve bunlardan özel okula dönüşmek isteyenler desteklenecek; öğrenci etüt eğitim merkezleri ise 12 yaş ve altındakilere yönelik olacak. Kanun tasarısı; TEOG, YGS, LYS gibi sınavlar kaldırılmadığından liselere ve üniversitelere girmek için öğrencilerin hangi kurumlardan destek alabileceği konusuna açıklık getirmiyor. 
Tasarıyla getirilen bazı düzenlemeler özetle şöyle:
* Dershane öğretmenliğinden öğretmenliğe geçişte sınav uygulanacak.
* Hazineye ait taşınmazlar üzerinde, dönüşüm programına dahil dershaneler lehine bedelsiz olarak en fazla 25 yıl süreli irtifak (kullanım) hakkı tesis edilebilecek ve mülkiyeti Hazine’ye ait olup Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilen taşınmazlar üzerindeki okul binaları kiraya verilebilecek
* Dershanelerde çalışan öğretmenler bakanlıkta istihdam edilebilecek
* Dönüşüm kapsamındaki dershanelerde ve diğer özel öğretim kurumlarında okuyan öğrenciler için eğitim öğretim desteğinde bulunulacak. 
* Hazine’ye ait taşınmazlar üzerinde; dönüşüm programına dahil dershaneler lehine, bedelsiz olarak en fazla 25 yıl süreli irtifak hakkı tesis edilebilecek ve mülkiyeti Hazine’ye ait olup Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilen taşınmazlar üzerindeki okul binaları kiraya verilebilecek.
* Okul binalarının tamamı veya bir kısmı ile bu binaların eklenti ve bütünleyici parçaları, eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere, pazarlık usulüyle 10 yıla kadar bakanlıkça kiraya verilebilecek. 

Dershane dönemi bitiyor

Kanun tasarısı 1970’li yıllarda Türk eğitim ve öğretim hayatına giren dershane kavramına son noktayı koyuyor. Buna göre, Özel Öğretim Kurumları Kanunu’ndan ‘dershane’ tanımı çıkarılarak, ortaöğretime veya yükseköğretime giriş sınavlarına veya bu sınavlar kapsamındaki derslere hazırlık niteliğinde kurs açılması da engelleniyor.
Öte yandan tasarı uyarınca Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı ve üyesi, müsteşar yardımcısı, genel müdür, strateji geliştirme başkanı, inşaat ve emlak grup başkanı ve grup başkanı ile il müdürlerinin görevi, bu düzenlemenin yayımı tarihinde sona erecek. Talim ve Terbiye Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın karar organı olarak bakanlık teşkilatlanmasına uymadığı, eğitim alanında faaliyet gösteren bir vesayet kurumu niteliğinde olduğu gerekçesiyle var olan yapıdan çıkarılacak.

Öğretmen olma şartları ağırlaştırılıyor

Tasarıya göre aday öğretmenliğe atanabilmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki şartlara ek olarak, yönetmelikle belirlenen yükseköğretim kurumlarından mezun olma ve Bakanlıkça ve veya ÖSYM tarafından yapılacak sınavlarda başarılı olma şartları aranacak. Aday öğretmenler, en az bir yıl fiilen çalışmak, adaylık döneminde herhangi bir disiplin cezası almamış olmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla, yapılacak yazılı ve veya sözlü sınava girmeye hak kazanacaklar. Sınavda başarılı olamayanlar bir başka il veya ilçede görevlendirilecek, bu kişilere bir yıl içinde tekrar sınava girme hakkı tanınacak. Sınava girmeye hak kazanamayanlar ile üst üste iki defa sınavda başarılı olamayanlar aday öğretmen unvanını kaybedecek ve memuriyetle ilişiği kesilecek. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.