03 Ekim 2014 Cuma 00:06
Devlet borcunu ödemiyor
Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Doğu Anadolu’nun Türkiye nüfusunun yüzde 8’ine sahip olduğunu ancak ülke katma değerindeki payının yüzde 4, ihracattaki payının ise yüzde 1 olduğunu ifade etti. Van’da kamu ihalelerini alan firmaların ödenek alamadıklarını, bu sebeple ekonomik açıdan oldukça zor bir dönem geçirdiklerini ifade etti. Takva, “Bu firmalarımızın yaşadığı ekonomik sıkıntı, kent ekonomisini de etkilemektedir” dedi. 

Vanlı borçlanmada ilk sırada

Takva, ilde birçok üreticinin yaşanan ekonomik krize bağlı olarak ihracat pazarını kaybettiğine işaret ederek, “İlimiz son 6 ayda ticari kredi kullanımında ilk sırada yer almakta, tüccarımızı oluşan krizi borçlanarak aşmaya çalışmaktadır” şeklinde konuştu. Hükümetin 2 yıl önce açıkladığı Yeni Teşvik sisteminin Doğu Anadolu’da beklenen etkiyi sağlamadığını dile getiren Van TSO Başkanı, şunları söyledi: “Zira yatırımcıya sunulan alanlar son derece kısıtlıdır. Bölgemizde il merkezlerine kıyasla daha az gelişmiş ilçelerin, illerle aynı kategoride değerlendirilmeleri doğru değildir. İlçe bazında mikro teşvikler sağlanmalı, ilçelerin gelişine fırsat tanınmalıdır. Teşviklerden mevcut işletmelerin faydalanabilmesi, mevcudu korumak adına önem arzetmektedir. Ekonominin büyümesi ihracat odaklı çalışan mevcut firmaların ayakta kalmasıyla mümkündür.”

Van’ın toprakları bomboş

Van’ın toprak büyüklüğü açısından Türkiye’nin 6. büyük kenti olduğuna işaret eden Takva, “Ülkemizin toplam mera miktarının yüzde 10’u ilimiz sınırları içindedir. O yüzden toprağa sahip çıkmalı, toprağın işlenmesi sağlanmalıdır. Bu kapsamda Doğu Anadolu Kalkınma projesi kapsamındaki sulama projelerine ağırlık verilmelidir. Kamu arazileri tarıma açılmalıdır. Van; tarım ve hayvancılık, yenilenebilir enerji, turizm sektörlerinde cazip fırsatlar sunmaktadır” dedi. 

İran ile ticaret canlanmalı 

Van’ın İran’la 280 kilometre sınırının bulunduğunu, ancak yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı ticaretin istenen düzeye ulaşamadığını söyleyen Van TSO Başkanı Necdet Takva, şunları söyledi: “2012 ile 2013 yıllarını karşılaştırdığımız zaman ihracat yapan firma sayısında azalma, ithalat yapan firma sayısında da artış görülüyor. 2012’de 53 ihracatçı firmamız varken, bu 2013’te 42’ye düşüyor. Buna karşılık ithalat yapan firma sayımızda da önemli bir artış var. 126 firma ithalat yaparken, 2013 Kasım ayına kadar olan rakam 183’e yükselmiş. Bizim ihracat potansiyelimizin geliştirilmesi gerekiyor. Bunun için ihtisas gümrüğü açılmasıyla ilgili ısrarımızın değerlendirilmesi gerekiyor. İran ile Kapıköy’de yaşanan sorunların değerlendirilerek varsa oradaki sorunların ilgililer tarafından giderilmesi gerekiyor. İran tarafından bitirilemeyen bir yol hikâyesi var. Transit geçişe açık kapı olmamıza rağmen kamyonların geçmesine izin verilmiyor.” 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.