04 Şubat 2006 Cumartesi 00:00
Devlet hastaneleri zorda
Milletvekillerimizin oylarıyla TBMM'de kabul edilen bir kanun maddesiyle "...Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerin 31.12.2005 tarihinden önce verdikleri tedavi hizmetleri nedeniyle bütçeden alacaklarının tamamı silindi." ~|~

Devlet hastanelerinin, (1) SSK'lı, (2) Bağ?Kur'lu, (3) Yeşil kartlı hastalara verdikleri hizmetler nedeniyle devletten (bütçeden) 3.5 milyar YTL (3.5 katrilyon TL) alacakları vardı. Bu parayı alamayacaklar.
Hastanelerin sağlık harcamalarının 2 kaynağı var. (1) Bütçeden ayrılan ödenekler. (2) Döner sermaye gelirleri.
Hastaneler her hasta için "SSK'ya, Bağ?Kur'a, Emekli Sandığı'na, yeşil karta" bir fatura çıkarıyor. Bu fatura bedelleri "döner sermaye" hesabında toplanıyor.

Döner sermaye geliri arttı

Eskiden hastanelerin ana gelir kaynağı, bütçeden gelen para idi. Toplam harcamaların 1989 yılında sadece yüzde 10'u döner sermayeden gelirdi. 2004 yılında döner sermaye gelirleri, bütçeden ayrılan payın yüzde 92'sine ulaştı. 2005 yılında bu oranın yüzde yüzün üzerine çıktığı, 10 milyar YTL'ye ulaştığı tahmin ediliyor.
Devlet hastanelerinin alacaklarının silinmesiyle ilgili kanun TBMM'de kabul edildiğinde yaratacağı sorunlar konusunda yapılan uyarılar dikkate alınmadı. Tıp Kurumu Genel Sekreteri Dr. Üçer diyor ki: "Yıllık 10 milyar YTL dolayında tahmin edilen döner sermaye bütçesi içinde 3.5 milyar YTL'lik bir alacağın silinmesi, devlet hastanelerinin kolunu kanadını kırmak demektir."

Hastalar daha zor durumda

Devlet hastaneleri alacaklarını tahsil edeceklerine güvenerek hastalara hizmet verdi. Bu hizmetin gereği olan malzemeleri, ilaçları, hizmetin parasını ileri bir tarihte devletten alacağı güvencesiyle eczanelere, tıbbi cihaz satanlara, hizmet satanlara, değişik işler yapanlara borçlandı. Devlet, hastanelerin alacağını siliyor ama, hastanelerin borcu ortada duruyor. Hastaneler borçlarını ödemek durumunda. Bu borçları 2006 yılı döner sermaye gelirleriyle ödemeye kalksalar bu defa 2006 bütçeleri açık verecek.

Sağlık işi çok önemli. Bu kış?kıyamet ortamında hastanelerin sorunlarının çözümüne öncelik vermek gerekiyor. Sorunu çözecek olan hükümet ve TBMM'dir. Ancak sorunu çözmek kolay değil. 2006 yılı bütçesine eklemek yapabilmek için, ödenek bulmak ve de IMF'nin iznini almak gerekiyor.

Güngör Uras / Milliyet

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.