04 Kasım 2003 Salı 00:00
Devlete yeni gömlek

Hükümetin 8 aydır üzerinde çalıştığı Kamu Yönetim Reformu son şeklini aldı. Bakanlar Kurulu'nda imzaları tamamlanan tasarı Meclis'e sunulmadan önce kamuoyuna açıklandı

Kamu Yönetim Reformu Yasası hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, merkezi idarenin bir çok yetkisinin, yerel idarelere devredildiğini söyledi. Şahin, bürokraside ara kademelerin azaltılması ile doğan tasarrufu ise yıllık 500 trilyon lira olarak açıkladı.

Kamu Yönetim Reformu tasarısı 9'u geçici 60 maddeden oluşuyor. Yeni düzenleme ile devlet bakanlarının sayısı 8, başbakan yardımcılarının sayısı 3'le sınırlandırılıyor. Tasarının en önemli maddelerinden biri de kamudaki denetim sistemini değiştirmesi. Teftiş kurulları ortadan kaldırılırken iç denetim ve Sayıştay denetimi getiriliyor.

Köy Hizmetleri kaldırılıyor

Tasarı Köy Hizmetleri'ni kaldırıyor, müsteşarların ve üst düzey bürokratla~|~rın görev süresini hükümetlerin görev süresi ile sınırlandırıyor. Yeni düzenlemeye göre Dışişleri ve TİKA dışındaki tüm kuruluşların yurtdışı teşkilatları kaldırılıyor. Yerel yönetimler için de ombudsman yani halk denetçisi sistemine geçiliyor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, tasarıya göre 15 icracı bakanlığın 5'inin dışındaki bütün bakanlıkların taşra teşkilatlarının yerel yönetimlere devredileceğini belirtti.

Bakanlıkların taşra

teşkilatı kaldırılıyor

Tasarıda müsteşar "bakan yardımcısı" olarak tanımlanıyor.

Tasarıya göre, Adalet, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı dışındaki bakanlıkların taşra teşkilatı olmayacak.

Dışişleri Bakanlığı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ile ilişkili kuruluşlar hiyerarşik kademe ve unvanlara ilişkin hükümlere tabi olmayacaklar. Bunların hiyerarşik kademe ve unvanları, kuruluş kanunları ile düzenlenecek.

Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı dışındaki bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarına bağlık sağlık, tarım, adalet, tapu kadastro ve Anadolu meteoroloji meslek liseleri bina, araç, gereç, taşınır ve taşınmaz malları ile bunlara ait bütçe ödenekleri MEB'e devredilecek.

Köy Hizmetleri

ne olacak?

Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün görev ve yetkileri, araç ve gereçleri, her türlü taşınır ve taşınmaz malları, bunlara ait ödenekler ile birlikte İstanbul dışında il özel idarelerine, İstanbul ilinde ise bu hizmetleri il sınırlarında yapmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.