04 Temmuz 2005 Pazartesi 00:00
Devleti soymanın 39 yolu

Maliye Bakanlığı Muhasebat Kontrolörlerinin sağlık sektöründe yaptığı denetimler, devletin sağlık hizmetlerinde 39 değişik yolla dolandırıldığını ortaya koydu

 Bakanlık 39 yolla dolandırılıyor
Muhasebat Genel Müdürlüğü, kontrolörlerin bu yıl içinde gerçekleştirdiği denetim sonuçlarına ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda, tedavi giderleriyle ilgili denetimlerde tespit edilen suiistimale ilişkin hususlar 39 başlık altında toplandı.

Devleti dolandırmanın 39 yolundan bazıları şöyle:
l Sahte ilaç: Yaklaşık 15 ayrı ilaç firmasından 224 adet ilaç fiyat kupürü ve barkot diyagramının sahte olabileceği şüphesi ile yapılan araştırma sonucunda, bir ilacın sahte olduğu ilgili firma tarafından teyit edildi ve gerekli incelemeler başlatıldı.
l Trafik kazası nedeniyle tedavi olan yeşil kartlı hastaların tedavi giderleri, sigorta şirketleri yerine devletten tahsil ediliyor.
l 2005'de yapılan tetkik, tahlil, tedavi işlemlerine 2004 birim fiyatları uygulanıyor ve KDV indirilmiyor.
l DNA dizi analizleri, 2004'de kaldırılmasına rağmen, faturalandırılmaya devam ediliyor.
l Eğitim vakası gerekçesiyle bazı hastalardan tedavi bedelleri tahsil edilmiyor.
l Hemşire hizmetleri, monitorizasyon adı altında faturalandırılıyor.
l Sağlık kurumuna ödenen bedele dahil sarf malzemeleri, yatan hastalara reçete edilmek suretiyle, dışarıdan temin ettiriliyor.
l Eğitim ve araştırma hastanesi olmadığı halde bazı hastaneler, faturalardaki radyolojik görüntüleme ve tedavi ile laboratuvar işlemlerindeki bedellere yüzde 10 oranında ilave yapıyor.

~|~ Maliye Bakanlığı Muhasebat Kontrolörlerinin sağlık sektöründe yaptığı denetimler, devletin sağlık hizmetlerinde 39 değişik yolla dolandırıldığını ortaya koydu. Muhasebat Genel Müdürlüğü, kontrolörlerin bu yıl içinde gerçekleştirdiği denetim sonuçlarına ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda, tedavi giderleriyle ilgili denetimlerde tespit edilen suiistimale ilişkin hususlar 39 başlık altında toplandı. Söz konusu tespitleri 81 ilin defterdarlığı ve saymanlıklara bildiren ve dikkatli olunmasını isteyen Muhasebat Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı'na da bir uyarı yazısı gönderdi. Yazıda, sağlık alanında yaşanan suiistimal olaylarına ilişkin tespitler tek tek sıralandı ve devleti zarara uğratan bu hususlar için Sağlık Bakanlığı'nın da önlem alması istendi.   
ÇİFTE TAHSİLAT
 ?Sağlık Kurumları tarafından yatan hastalara reçete edilemeyecek temini zorunlu sağlık malzemesi bedelleri, hem kurumdan hem de hastalardan tahsil ediliyor.
 ?Sağlık kurumuna ödenen bedele dahil sarf malzemeleri, yatan hastalara reçete edilmek suretiyle, dışarıdan temin ettiriliyor.
 ?Yoğun bakım tedavi bedeline dahil olan tetkik ücretleri, ayrıca fatura ediliyor.
 ?Sağlık kurumları tarafından "Temini zorunlu yatan hastalara reçete edilemeyecek ve faturalarda gösterilecek tıbbi sarf malzemeleri" grubundaki malzemeler, liste fiyatından yüksek fiyatlandırılıyor.
 ?Tam kan, tetkik veya işlem bedeline dahil olduğu halde ayrıca fatura ediliyor.
 ?Sadece yeni doğanlarda uygulanması halinde faturalandırılabilen intravenöz mayi takılması işlemi, yeni doğanlar dışında da faturalandırılıyor.
 ?Eğitim ve araştırma hastanesi olmadığı halde bazı hastaneler, faturalardaki radyolojik görüntüleme ve tedavi ile laboratuvar işlemlerindeki bedellere yüzde 10 oranında ilave yapıyor. Günlük olarak fiyatı belirtilen intravenöz ilaç infüzyonu işlemi,yatış gün sayısından daha fazla fatura ediliyor.
  ?Faturalarda, hastanın hastanede yatış gününden daha fazla yatak ücreti isteniyor.
 ?Günlük olarak ödenmesi gereken monitorizasyon ücreti, hastanın hastanede yatış gününden fazla fatura ediliyor.
 ?İhale yöntemiyle satın alınmak suretiyle yatan hastalara kullanılan ilaç bedelleri faturalarda, Sağlık Bakanlığı'nca belirlenensatış fiyatından bile daha yüksek düzeyde yer alıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137