05 Ekim 2006 Perşembe 00:00
Devletin 'irtica' tanımı yok
Sağlık-İş Sendikası, 'irtica'nın ne olduğunu Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere devletin bütün kurumlarına sordu. Diyanet'ten başka 'hiç bir kurum' tanım yapmadı. ~|~

 


Sağlık-İş Sendikası, son günlerde en çok zikredilen kavram konumundaki 'irtica'nın ne olduğunu Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere devletin bütün kurumlarına sordu. Diyanet'ten başka 'hiç bir kurum' irticanın ne olduğu konusunda bir tanım yapmadı.

Hangi anlamda kullanılıyor?
'İrtica' kavramı son günlerde gündemin omurgasını oluşturuyor. Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt, irticayı "laikliğin yeniden tanımlanmasını istemek, TSK'yı yıpratmak, Atatürk'ü hazmedemek' olarak nitelerken, Türkiye Cumhuriyeti'nin başlıca kurumları bu konuda net bir tanım vermedi.

Sağlık-İş Sendikası,  Bilgi Edinme Kanunu gereğince Cumhurbaşkanlığı'na, Başbakanlığa, Genelkurmay'a, MGK'ya, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, Diyanet İşleri Başkanlığı'na, Yargıtay'a, Danıştay'a, Adalet Bakanlığı'na, İçişleri Bakanlığı'na, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na, ODTÜ Rektörlüğü olmak üzere bazı kurum ve kuruluşlara "İrtica nedir, İrtica suç mudur, Suç ise kimler bu suçtan yargılanmıştır" sorularını yöneltti.
Sözkonusu kurumlar arasında sadece Diyanet İşleri Başkanlığı, irticanın ne olduğu konusunda yorum yaptı.

İşte cevaplar;

* Cumhurbaşkanlığı:
Devletin ve yürütme organının başı olan, Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk Ulusu'nun birliğini temsil eden Cumhurbaşkanı'nın, bu konumu nedeniyle 4982 sayılı yasa yönünden 'kamu kurumu' kapsamında olmadığı, yasa kapsamındaki kamu kurumunun, yine yukarıdaki madde ve gerekçelere göre, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği olduğu açıktır. Bu nedenle, Sayın Cumhurbaşkanı'nın çeşitli yerlerde kendi takdirleri ile yaptıkları konuşmalarındaki söylemleri için 4982 sayılı yasa kapsamında yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.
* Başbakanlık: Müracaatınızın durumunu BİMER tarih ve sayısını www.basbakanlik.gov.tr adresindeki BİMER logosunu tıklamak suretiyle ulaşabileceğiniz sorgu ekranına girerek veya ALO 150 hattını arayarak öğrenebilirsiniz.
* MGK: Talebinizin, irticanın genel tanımı gibi geniş kapsamlı bir konuda genel ve soyut nitelikte olduğu görülmektedir. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun Uygulanma Esas ve Usuller Hakkında Yönetmeliğin 18'inci maddesinin 9'uncu fıkrası gereği soyut ve genel nitelikteki başvurular işleme konulamaz.

Türkiye'nin dışında kullanılmıyor

* Diyanet:
İrtica klasik kaynaklarda tanım ve izahı yapılmış bir terim değildir. Türkiye'nin dışında nadiren kullanılmakla beraber, Arapça kökenli bir kelime olup 'geriye dönmek' anlamına gelen 'Rucü' mastarından türetilmiştir. Türkçe'de eş anlamlı olarak gericilik tabiri ile birlikte kullanılmaktadır. Terakkinin zıddı olan irtica kelimesi, Türkçe'mizde, toplumda yeniliklere değer vermeyip, her yönüyle eskiyi özlemek veya eski düzeni getirmeye çalışmak anlamını ifade eder. İrtica kavramı psikoloji, sosyoloji vb. alanlarda kullanıldığı gibi dini alanda da farklı biçimlerde algılanmaktadır. Bir yönüyle dinden sapmak, tekrar cehalet ve şirk hayatına dönmektir. Diğer yönüyle irtica, dinin özünden uzaklaşmak ve dini, temel ilkelerine aykırı olarak algılamak ve yorumlamaktır. Buna göre irtica, kendini dindar sanan kimselerin bilerek veya bilmeyerek din kurallarından uzaklaşması, dinin özünü bir tarafa atıp örfi şekline sarılmasıdır. İslam'ın zahirine sıkı sıkıya bağlı kalmanın esas olduğunu ileri sürüp, bu esasa riayet etmeyen insanları dışlayan, onlara hayat hakkı tanımayan Haricilerin hareketi bu konuda tipik bir örnek teşkil etmektedir.

* Yargıtay: 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun 2. maddesine göre, yargı organları anılan yasanın kapsamı dışında bırakılmıştır. İsteminizle ilgili olarak; taraf olmayanlara karar örneği verilmesi yasal olarak mümkün değildir. Yargıtay kararları tarafların isimleri çıkartıldıktan sonra sürekli güncellenen Kurumumuzun yayını olan dergide yer almaktadır. Ayrıca Yargıtay'ın internet sitesinde ücretsiz olarak emsal kararlara ulaşılmaktadır. Kitapevlerinde, kütüphanelerde, internet sitelerinde belirtilen konularda pek çok hukuk yayını mevcuttur. Yargıtay Birinci Başkanlığımızca yapılacak işlem yoktur.

İrtica suçu yok

* İçişleri Bakanlığı: Belirtmiş olduğunuz hususlarla ilgili olarak, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nda irtica suçu mevcut olmadığından ve irtica suçları" kavramından hangi suçların ifade edildiği anlaşılamadığından dilekçenizde talep ettiğiniz konulara cevap verilememiştir

Adalet Bakanlığı'ndan cevap yok

* Adalet Bakanlığı: 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun 7. maddesinin 2'nci fıkrasında, 'Kurum ve kuruluşlar, ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler' hükmü yer almaktadır. Bu nedenle ayrı ve özel bir çalışma, araştırma, inceleme ve analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgiye yönelik başvurunuza cevap verilememiştir.
* Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: İlgi yazı ve eki kapsamında yapılan hazırlık bilgisayar kayıtlarımızın tetkikinden konuya ilişkin olarak herhangi bir hazırlık kaydı tespit edilememiştir

Cevap vermeyen kamu kurumları;
Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Danıştay, ODTÜ ve Ankara Üniversitesi Rektörlükleri'nden cevap gelmedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137