01 Temmuz 2012 Pazar 12:39
Devletten kiralık tarım arazileri

RECEP BAHAR - İSTANBUL
İletişim, havacılık, rafineri, demir - çelik, enerji gibi temel sektörlerdeki özelleştirmelerden sonra Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti, devletin elindeki tarım arazilerini ‘yerli - yabancı yatırımcıya' açtı! Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) bağlı Atatürk (Yalova), Hatay (Hatay), Karaköy (Samsun), Sakarya (Sakarya) ve Tahirova (Balıkesir) tarım işletmeleri yerli - yabancı yatırımcıya açıldı. Bu çerçevede geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul'da düzenlenen 7. Türk - Arap Forumu'nda bir konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Vedat Mirmahmutoğulları, TİGEM'in 5 çiftliğini ihaleye çıkardıklarını kaydederek, başvuru süresinin başladığını bildirdi. Forum'a katılan Arap yatırımcılara çağrıda bulunan Mirmahmutoğulları, “Bu çiftliklerde üretim yapabilirsiniz, ürettiklerinizi iç ya da dış piyasada satabilirsiniz. 30 yıllığına kiralayıp yatırım yapabilirsiniz” dedi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı ‘yabancı yatırım ofisi' kurduklarını ifade eden Mirmahmutoğulları, “Bu ofiste 7 - 8 dil bilen arkadaşları istihdam ediyoruz” bilgisini verdi. TİGEM'in farklı illerde 22 işletmesi bulunuyor.

Önce tarımın önemini anlattı, sonra…
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Vedat Mirmahmutoğulları, 7. Türk - Arap Forumu'nda önce Arap yatırımcılara tarımın önemini anlattı. Dünyada 1 milyar insanın açlık çektiğine işaret eden Mirmahmutoğulları, şunları söyledi: “Gıda ve tarıma yönelik tehditler artıyor. Biyoenerji tehdit olarak öne çıkıyor. Tüketim alışkanlıkları değişiyor. Başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ülkeleri pirince dayalı beslenmeden buğdaya dayalı beslenmeye dönüyor. Dolayısıyla buğdaya talep artıyor. Küresel ısınmanın da tarım üzerinde negatif etkisi var. Konut alanlarının artışı da tarım arazileri üzerinde baskı oluşturuyor. Bütün bu etkilerden bölgemiz çok daha fazla etkilenecek. Bu gelişmeler Körfez Ülkeleri'ni de etkileyecek.”
Türkiye'nin agro-stratejik (tarım açısından stratejik) bir ülke olduğunu kaydeden Mirmahmutoğulları, “Dünyada buluna 8 gen merkezinden 3'ü Türkiye'de... Dünyada 12 bin bitki türü var. Bunlardan 2400'ü Avrupa kökenli, 4120'si ise Türkiye orijinli” bilgisini verdi.

‘Spekülasyon sizi etkiler'
Ortadoğu ülkelerinin yılda 25 milyar dolarlık tarımsal ürün ithalatı yaptığını hatırlatan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mirmahmutoğulları, Türkiye ‘agro-ekolojik' bölge olarak eşi benzeri olmadığını ifade ederek, Arap yatırımcılara şu çağrıda bulundu: “Arap ülkeleri ile Ar-Ge (Araştırma - geliştirme) çalışmaları yapmak istiyoruz. Konya'da kuraklık test merkezi kurduk. Burası 1500 ürünün Nijer şartlarında test edildiği bir merkez” şeklinde konuştu. Dünyada bir başka tehdidin stok rakamlarının şeffaf olmamsı olduğunu vurgulayan Dr. Vedat Mirmahmutoğulları, şunları söyledi: “Dünyada 2008 yılında gerçek bir kuraklık vardı, buna rağmen buğday fiyatı yüzde 60 arttı. 2011 yılında ise dünyada yaklaşık 680 milyon ton buğday üretimi vardı. Stok 198 milyon tondu.  
Rusya, ülkedeki kuraklık nedeniyle ihracat yapamayacağını açıklayınca, makarnalık buğdayın fiyatı yüzde 170 arttı. Oysa Rusya'nın dünya buğday ticaretindeki payı 10 milyon tondu. Gıdada ithalata bağımlı iseniz, bu tür spekülasyonlardan tsunami gibi etkilenirsiniz. Geleceğin en stratejik konusu gıda... Aklı başında olan ülkeler tedbirlerini alıyor.”
Mirmahmutoğulları, bu ifadeleri kullandıktan sonra TİGEM çiftliklerinin yerli - yabancı yatırımcıya açıldığını söyledi. Bunun üzerine çok sayıda Arap yatırımcı Dr. Vedat Mirmahmutoğulları ile temas kurdu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100