02 Temmuz 2005 Cumartesi 00:00
Dikkat, komutan sağda

Hüseyin Mümtaz, bu kez Milattan Önce 209'da Mete Han tarafından kurulan Kara Kuvvetlerimizin 2214. Yıldönümünü değerlendiriyor
Sert komut, sonra kılıç şakırtıları ve bıçak gibi kesilen at kişnemeleri?
Yok hemen heyecanlanmayın. Meğer salonda çocukların seyrettiği filmden geliyormuş bu sesler. Sahi nerede o boz kalpaklı süvariler?
9 Eylül 1922'de İzmir rıhtımından beri neredeler?
"Nerede o çağlar ki /Analar kurt doğururdu.
Hilkat insan çamurunu / Destanlarla yoğururdu.''
Yahut;
"Bir gün olur, elbette eski beğler dirilir,
Yine kılıç kuşanır tarihteki paşalar''.
Yukarıdaki mısraları söylemekten benim dilimde tüy bitti, onlar dinlemekten bıkmadılar.
28 Haziran; Kara Kuvvetlerimizin kuruluş yıldönümü idi.
"Zaferlerle beraber dört kıtada medeniyet nurlarını da taşıyan" ordumuzun; "omuzlarındaki apoletlerde yüzyılların şerefini taşıyan" Asteğmenden?Orgeneral'e kadar her rütbeden "Atatürk'ün Yüzbaşısı" kahraman silâh arkadaşlarımın bu mutlu günlerini ben de kutluyorum.
Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı da (sadece ikisi) bu kuruluş yıldönümünü anlamlı mesajlarla kutladılar.
Var mı böyle şanlı tarihi olan bir başka ordu
Yalnız hiç biri bu kuruluşun kaçıncı yıldönümü olduğundan bahsetmedi.
Kıymetli okuyucu Kara Kuvvetlerimizin; ki tarihte düzenli ilk ordudur; tam 2214'üncü kuruluş yıldönümü idi.
MÖ 209'da Mete Han kurmuştur.
Bırakın başka milletlerin kurduklarını fakat o tarihten bu yana kaç Türk devleti kurulmuştur? Ansiklopediye bakmadan sırayla sayabilir misiniz?
Onu bırakın; Cumhurbaşkanlığı forsundaki yıldız sayısının veya Yüksek Askeri Şûra salonundaki bayrak direkleri sayısının neden 16 olduğunu kaç kişi biliyor?
O zaman neyi tartışıyoruz ki?
Kılıç Ali anılarında; (Türkiye İş Bankası Yayınları. İstanbul 2005) Mustafa Kemal'in, kurmay sınıfının yaka rengini göstererek "Ne keramet vardır bunda?'' diye eleştiren bir milletvekiline dayanamayarak "İlim ve irfan demektir hoca, ilim ve irfan" diye cevap verdiğinden bahseder.
Doğrudur.
Ama aynı Kılıç Ali kitabın 91 ve 104'üncü sayfalarında da Antep Cephesi'ndeki Kuvayi Milliye hareketlerinden bahsederken; 3'üncü Kolordu Komutanı Selahattin Bey ile, 5'inci Fırka Komutanı Cemil Cahit Bey ve 13'üncü Kolordu Komutanı Cevdet Beylerin, Mustafa Kemal'in müteaddit emirlerine rağmen Kuvayi Milliye'ye katılmak şöyle dursun, destek vermekte bile gönülsüz davrandıklarından şikâyetçi olur..
Emri savsaklar, ipe un sererler.
Onlar da kurmay subaydır.
Kılıç Ali kitabın 611'inci sayfasında ise bir anısına daha yer verir ki hazmı oldukça zor ve yenir yutulur lâf değildir.
"Atatürk, Mussolini ve Stalin mareşal üniformasını giydikleri zaman, 'Üniformayı giymek kolay, fakat onu taşımak güçtür' demişti."
Türk birliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin, Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesi olan ordumuz'un (Atatürk. 1 Kasım 1937. TBMM'yi açarken yaptığı konuşma) kahraman mensuplarının 2214'üncü yıldönümlerini, askerce sevgi ve muhabbetlerimle kutluyorum..
Kılıcınız keskin, atlarınız yürük olsun? 

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100