08 Kasım 2006 Çarşamba 00:00
Dilovası'nda  hava 200 kat ağır
Marmara Bölgesi'nin önemli sanayi merkezlerinden Dilovası'nda havada zehirli maddeler bulunuyor ~|~

Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) başlatılan çalışmayla liken ve kara yosunların yardımıyla havadaki ağır metal kirliliğinin belirlendiği bildirildi.
Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İrfan Yolcubal, yaptığı açıklamada, iki yıl önce başlattıkları "Kocaeli Bölgesinde Atmosferik Ağır Metal Çökeliminin Kara Yosunu ve Likenler Kullanılarak İzlenmesi' adlı projenin ön sonuçlarını aldıklarını belirtti.

Liken ve kara yosunlarının geliştikleri bölgenin atmosferik kirliliği hakkında uzun dönemi kapsayan bilgiler verdiklerini ifade eden Yolcubal, proje kapsamında Dilovası, Hereke, Körfez, Derince, Umuttepe, Köseköy, Yuvacık, Bahçecik, Değirmendere ve Yeniköy'de 51 liken ve kara yosunu örneği toplandıklarını, elde edilen sonuçları değerlendirme aşamasında olduklarını anlattı.
Çeşitli türleri bulunan liken ve kara yosunlarının havayı bünyelerinde depoladıklarını dile getiren Yolcubal, şunları kaydetti:

"Örnekleme yaptığımız yerlerde bu bitkilerin havanın kalitesine göre değişik türleri var. Türlerinin sayısı artıkça hava kalitesi iyileşiyor. Çeşitliliğin sayısı azalması hava kalitesinin düştüğünü gösteriyor. Dolayısıyla bu bitkiler hava kalitesinin zaman içinde nasıl bir değişim gösterdiği konusunda bilgiler sunuyor. Bu örneklemeyi yaptığınız bölgede 5 yıl sonra da hava kalitesinde bir değişme olup olmadığını tespit edebileceğiz. Çalışma bölgenin radyoaktif ölçümü için de kullanılabilir."
Toplanan bitkilerin analiz edildiğini, barındırdıkları ağır metallerin miktarı ve türünün belirlendiğini anlatan Yolcubal, "Araştırmanın ön sonuçlarına göre Kocaeli'nde en belirgin kirlilik kurşun, kadmiyum ve çinko metallerinde görüldü. Sanayinin yoğun olduğu Dilovası beldesinde ise bakır, çinko, krom ve cıva değerleri Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu belirledik" diye konuştu.

Ağır metaller bulunuyor
Yard. Doç.Dr. Yolcubal, Dilovası beldesinde ağır metallerin tamamına yakınına rastladıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:
"Dilovası'ndaki bakır, çinko, cıva, krom değerlerinin normalden 200 kat daha fazla olduğunu gördük. En fazla kirlenmenin kurşunda olduğunu belirledik. Kurşun değerleri Dilovası'nda 270 iken Ege Bölgesi'nde maksimum değer 30'dur. Kurşun kirliliğinin sanayiden çok egzoz, trafik ve fosil yakıtlardan kaynaklandığını düşünüyoruz. Elde edilen değerler Ege bölgesi için maksimum, bizde ise minimum değerlerdir. Bölgedeki kadmiyum değeri de 4 kat fazladır.

Kurşun değeri Dilovası'nda 200, Hereke'de 80, Derince'de 25, Köseköy'de 11, Yuvacık'ta 9 çıkmıştır. Bakır değeri ise Dilovası'nda 240, diğer yerlerin ortalaması ise 10 olarak belirlendi."

Çalışmayla solunan havanın kalitesinin iyiye gidip gitmediğinin belirleneceğini ve Türkiye, dünya ortalamalarıyla karşılaştırılabileceğini bildiren Yolcubal, böylece gerekli önlemlerin de alınabileceğini sözlerine ekledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.