02 Ağustos 2002 Cuma 00:00
Dinamit hükümler

Meclis, AB'ye uyum adı altında Türkiye açısından dinamit mahiyetinde bir dizi yasal düzenlemeyi kabul etti. İdam cezası MHP'li vekillerin desteğiyle kaldırıldı

TBMM'de kabul edilen AB uyum yasa teklifi, savaş ve çok yakın savaş tehdidi halleri dışında terör suçları da dahil idam cezasını kaldırıyor. İdam cezaları müebbet ağır hapise dönüştürülen terör suçluları ceza indirimlerinden ve şartla salıvermeye ilişkin hükümlerden yararlanamayacaklar. Bunlar hakkında müebbet ağır hapis cezası ölünceye kadar devam edecek.

Türklüğü, Cumhuriyeti, hükümeti, TBMM'yi, bakanlıkları, güvenlik güçlerini ve adliyeyi sadece eleştirmek maksadıyla yapılan yazılı, sözlü ve görüntülü yayınlar cezayı gerektirmeyecek.

Azınlık vakıfları bayram ediyor
Teklifin, Vakıflar Kanunu'nda değişlik yapan maddesine göre, Cemaat vakıfları Bakanlar Kurulu'nun izniyle ihtiyaçlarını karşılamak üzere t~|~aşınmaz mal edinebilecekler, bu malları üzerinde tasarrufta bulunabilecekler. Bu vakıfların tasarrufu altında bulunan taşınmaz mallar, düzenlemenin yürürlüğünden itibaren 6 ay içinde başvurulması halinde vakıf adına tescil olunacak.

Bu düzenlemenin "vatan topraklarının azınlık vakıflarına peşkeş çekilmesi anlamına" geldiği belirtiliyor. Böylece İstanbul sur içinde Fener Rum Patrikhanesi'nin bir 'ekümenik devlet' haline dönüşmesi önündeki en büyük engel de ortadan kaldırılmış oldu!

Türkiye'de kurulu vakıfların Bakanlar Kurulu'nun izniyle yurt dışında kurulmuş vakıf veya kuruluşlara üye olmasına da imkan sağlanıyor. Yabancı ülkelerde kurulmuş vakıflar ise uluslararası işbirliği yapılmasında yarar görülen hallerde karşılıklı olmak koşuluyla Bakanlar Kurulu'nun izniyle Türkiye'de faaliyette bulunabilecekler. Böylece istihbarat örgütleriyle içli dışlı olan yabancı vakıflar, Türk halkının etnik ve dini yapısını inceleyen arıştırmalarını doğrudan yapabilecekler.

Yabancı dernekler de özgürleşti
Teklifle, Türkiye'de kurulan derneklerin yurt dışında faaliyette bulunmaları ve yurt dışında kurulu derneklerin Türkiye'deki faaliyetlerine ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenleniyor. Uluslararası alanda işbirliği yapılmasında yarar görülen hallerde uluslararası faaliyette bulunma amacı güden derneklerin kurulması, bu derneklerin yurt dışında şube açması, faaliyette bulunması Dışişleri Bakanlığı'nın görüşü alınmak suretiyle İçişleri Bakanlığı`nın önerisi üzerine, Bakanlar Kurulu'nun iznine bağlı olacak.

Apo yeniden yargılanabilecek
Teklifle Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'na (HUMK) ilave edilen bir madde ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği kararlarda, yargı kararının tazminatla giderilemeyecek sonuçlar doğurduğu anlaşılırsa AİHM kararının kesinleştiği tarihten itibaren 1 yıl içindeYargıtay Birinci Başkanlığı'ndan yargılamanın yenilenmesinin istenmesine imkan sağlanıyor. Bu istem Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nda ele alınacak. Teklifte, buna paralel olarak Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nda (CMUK) da bazı değişiklikler öngörülüyor. Bu düzenlemeler neticesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Eylül ayında PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanmasını öngören bir karar alması halinde, teröristbaşı bir kez daha yargılanacak!
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137