30 Kasım 2001 Cuma 00:00
Diploma denkliğine yeni düzenleme
YÖK, özellikle Azerbaycan, Beyaz Rusya, Bulgaristan, Ermenistan, Estonya, Gürcistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kuveyt, Letonya, Litvanya, Mısır, Moğolistan, Moldova, Nahçıvan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tataristan, Türkmenistan ve Ukrayna'da bulunan üniversitelerce verilendiplomaların iki veya daha fazla unvan içerdiğini tespit etti.

YÖK, söz konusu ülkelerdeki üniversitelerden alınan diplomalarda, bu ülkelerin ana dili ile ilgili unvanın yanı sıra İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyatı, Rus Dili ve Edebiyatı, Arap Dili ve Edebiyatı, Çin Dili ve Edebiyatı, Leh Dili ve Edebiyatı veya bu dillerin "mütercim?tercümanlığı" ile "öğretmenliği" unvanlarının yer aldığını dikkati çekerek, mevcut uygulamada, başvuranlara, mezun oldukları üniversitenin bulunduğu ülkenin ana dili için "denklik" verildiğini bildirdi.

Sakıncalı durum

YÖK, konuyu şu örnekle açıkladı:

"Kazakistan'dak~|~i bir yükseköğretim kurumundan mezun olan ve diplomasında (Kazak Dili ve Edebiyatı ile İngiliz Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği) unvanları bulunan bir kişiye, (Kazak Dili) alanında denklik belgesi düzenlenmekte, (İngiliz Dili ve Edebiyatı) için KPDS'den en az 70 alınması durumunda denklik verilmekte, yine (öğretmenlik) için Öğretmenlik Meslek Bilgisi Sınavı'ndan en az 70 puan alınması durumunda denklik belgesi verilmektedir. Bu uygulama sakıncalar doğurmaktadır."

Yeni düzenleme

YÖK, bundan böyle bu tür programlardan mezun olan ve diploma denkliği için YÖK'e başvuranların başvurularının değerlendirilmesinin şu düzenlemeye göre yapılmasını kararlaştırdı:

?Diplomada yer alan alanlardan "Türk Dili ve Edebiyatı" ile ''Öğretmenlik" alanları dışındaki tüm alanlar için tek bir denklik belgesi verilecek. Bunun için lisans diplomalarının denkliğinde Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'ndan (KPDS) en az 70 puan, ön lisans diplomalarının denkliğinde bu sınavdan en az 65 puan alınması gerekiyor.

? Türk Dili ve Edebiyatı alanını da içeren diplomalar, Türk Dili ve Edebiyatı alanında yapılacak olan Seviye Tespit Sınavı sonucuna göre değerlendirilecek.

? "Öğretmenlik" alanını da içeren diplomalar için ilgililerin ayrıca Öğretmenlik Meslek Bilgisi Sınavı'ndan en az 70 puan almaları durumunda, düzenlenecek denklik belgesinde "öğretmenlik" alanı yer alacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.