14 Eylül 2014 Pazar 00:02
Diplomalı da işsiz kalıyor
HABER MERKEZİ
OECD’nin eğitimöğretim göstergelerine yer verdiği “Bir Bakışta Eğitim 2014” raporu yayınlandı. Türkiye’de 2012 yılında ilkokullarda sınıf mevcudu 24 oldu. Bu mevcut OECD ortalaması olan 21’den hala çok yüksek. Çin’de sınıf mevcutları 40. En iyi Lüksemburg’ta ise sınıflar 17 kişilik. OECD raporuna göre Türkiye mesleki yükseköğretimde ise öğretmen başına en kalabalık öğrenci düşen ülke. Mesleki yükseköğretimde 53 öğrenciye bir normal üniversite eğitiminde ise 16 öğrenciye bir öğretmen düşüyor. Rapora göre Türkiye, “diploması daha iyi olan iş bulur” beklentisini boşa çıkaran ülkeler arasında yer aldı. OECD’ye göre Brezilya, Kore, Meksika ve Türkiye’de lise mezunları ortaokul diploması olanlardan daha fazla işsiz kalıyor. 

Eğitim arttıkça işsiz kalınıyor
Bazı ülkelerde yüksek ve düşük seviye eğitim almış yetişkinler arasındaki işsizlik oranları farklı dar ya da ters orantılı. Örneğin Kore, Meksika ve Türkiye’de lise mezunları için işsizlik; daha alt diplomaları olanların yaşadığından daha yüksek. Meksika’da lise eğitimi almış yetişkinler arasında işsizlik, üniversite mezunu yetişkinlerin yaşadığı işsizlikten daha düşük. Türkiye’de üniversite eğitimi almış kadınların yüzde 11’i, erkeklerin yüzde 6’sı işsiz. Türkiye’de lise mezunu kızların yüzde 17’si, erkeklerin yüzde 7’si işsiz. Yunanistan’da oranlar yüzde 30 ve 21.

Türkiye eğitime en az harcayanlardan
Okul öncesi eğitimde OECD ortalamasında 3 yaşından büyük çocuk başına yılda 7 bin 428 dolar harcanırken Türkiye, 2 bin 412 dolar ile en az harcama yapılan ülke oldu. Lüksemburg’da ise bir çocuğa okul öncesi için yılda 25 bin 74 bin dolar harcanıyor. İlkokuldan üniversiteye kadar öğrenci başına ortalama yıllık harcama Türkiye, Endonezya ve Meksika’da 4 bin dolarla en düşük seviyede. Bu harcama ortalaması Avrupa ülkeleri ve Japonya’da 10 bin dolara İsviçre ve ABD’de ise 15 bin dolara kadar ulaşıyor. OECD ülkeleri genelinde bir üniversite öğrencisi için ilkokul öğrencisinden ortalama 1.7 kat daha fazla harcama yapılıyor. Rakam Türkiye’de 3 kata çıkıyor. OECD genelinde ilk ve orta öğretim kurumlarına harcamalar GSYH’nın yüzde 3.8’ini oluşturuyor. Harcamalar Arjantin ve Yeni Zelanda’da oran yüzde 5 ve üzeri, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Japonya, Letonya, Slovak Cumhuriyeti ve Türkiye’de yüzde 3 ve aşağısına karşılık geliyor.

Türkiye işsiz gençlerde birinci
OECD’de eğitim ya da öğretim içinde bulunmayan, çalışmayan ve iş aramayan 1519 yaş arası genç oranı yüzde 5. Bu gençlerin gelecekte de eğitim ya da iş umutları bulunmaması kendilerin risk grubuna sokuyor. Türkiye’de ise 1519 yaş gençlerin yüzde 15’i bu grupta. Türkiye’de “1529” yaş arası gençlerin ise yüzde 20’sinden fazlası eğitim görmeyen ve çalışmayan grubunda. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.